آغاز کوچ بهاره عشایر خراسان جنوبی؛

آغاز کوچ بهاره عشایر خراسان جنوبی؛

غلامرضا قوسی روز گذشته با اعلام خبر آغاز کوچ عشایر استان گفت: عشایر استان بیشتر در درون استان جابجا می شوند، برخی از عشایر به شهرستان های همجوار در خراسان رضوی کوچ می کنند.
وی با اشاره به اینکه با توجه به بارندگی های مناسب در سال زراعی جاری وضعیت مراتع استان از لحاظ پوشش گیاهی نسبتا مناسب است، اظهار کرد: به دلیل پوشش گیاهی مناسب کوچ عشایر به صورت منظم تر از سالهای گذشته انجام می شود.
وی ادامه داد: در استان زمان و مکان کوچ را وضعیت پوشش گیاهی مرتع مشخص می کند.
به گفته وی در حال حاضر ۵۸ طایفه از عشایر استان زندگی می کنند که در تولید نزدیک به ۳۰ درصد از فرآورده‌های لبنی و گوشتی استان فعال هستند.
قوسی با اشاره به اینکه در استان ۶ هزار و ۱۸ کیلومتر راه عشایری وجود دارد، گفت: سال ۹۵ پنج هزار کیلومتر از راه های عشایری استان مرمت شد، اکثر راههای عشایر استان مرمت شده و عشایر از این نظر مشکلی ندارند.
وی یادآور شد: به عشایر کوچ رو استان در تمام مناطق خدمات مختلف از جمله آبرسانی و توزیع علوفه انجام می شود، در بهار امسال با توجه به افزایش بارندگی ها عشایر کمتر با مشکل کم آبی و کمبود علوفه مواجه خواهند بود.
وی بیان کرد: تعدادی از عشایر سیستان و بلوچستان نیز همه ساله برای تامین علوفه دام های خود به مناطقی از نهبندان و سربیشه کوچ می کنند که ۳۳۲ خانوار عشایر این استان، پروانه چرا در خراسان جنوبی دارند.
وی عنوان کرد: ۴۰ درصد مراتع استان در اختیار عشایر است و ۸۰ درصد آنان در مناطق مرزی مستقر هستند.
فصل بهار است و عشایر بار کوچ بسته‌اند؛ آنها هر ساله با سلام بهار از قشلاق خداحافظی می‌کنند و به استقبال ییلاق می‌روند آغاز بهار و رویش مجدد گیاهان، زندگی جدیدی را برای عشایر خراسان جنوبی رقم می‌زند.
تنها سر پناه عشایر چیزی است به نام سیاه چادر که آنها را از گزند توفان‌های غرنده و باران‌های تگرگی نجات می‌دهد.
زندگی عشایری در خراسان جنوبی قدمت کهن و دیرینه ای دارد و طایفه های دلاکه، نهتانی، بهلولی، براهویی، تیموری، اردنی، دهمرده، کلندرزهی و ماهیرودی از مشهورترین طوایف عشایری خراسان جنوبی هستند.
براساس سرشماری سال ۸۷ خراسان جنوبی ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایری با جمعیتی ۸۱ هزار نفر و ۵۸ طایفه مستقل دارد.
جمعیت عشایر استان هفت درصد جمعیت عشایری کشور و ۱۳٫۲ درصد از مجموع جمعیت استان را تشکیل می دهد.
همچنین عشایر استان با یک میلیون و ۳۸۲ هزار راس دام، ۳۴ درصد دام خراسان جنوبی را پرورش می دهند.