کدام اعضای شورای نگهبان از احمدی نژاد حمایت کردند؟

کدام اعضای شورای نگهبان از احمدی نژاد حمایت کردند؟

الهام و عزیزی حتی در میتینگ تبلیغاتی رئیس جمهور وقت در مصلای تهران حضور پیدا کردند. الهام حتی به جای احمدی نژادی که به مراسم نرسیده بود سخنرانی کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از عصرایران: مصطفی داننده- عباسعلی کدخدایی سخنگو و عضو حقوق‌دان شورای نگهبان در گفت‌وگوی اخیر خود با شفقنا اعلام کرد که اعضای این شورا علنا هیچگاه در دوره انتخابات از احمدی نژاد حمایتی نداشتند.

با بررسی مواضع از اعضای شورای نگهبان در سال‌های گذشته اما به این نتیجه می‌رسیم که اتفاقا اعضای شورای نگهبان از احمدی نژاد حمایت کردند علنی هم حمایت کردند.

ابتدا قبل از اینکه مواضع اعضا را مرور کنیم بهتر است کمی به عقب برگردیم و بخشی از گفت‌وگوی محسن اسماعیلی از اعضای شورای نگهبان در سال ۹۳ با برنامه شناسنامه در مورد ارادت برخی اعضای شورای نگهبان به احمدی نژاد را بازخوانی کنیم:« کاش این اظهار نظرها انجام نمی‌شد. این اظهار نظرها به معنای دخالت در نتیجه انتخابات نبود. بدون رودربایستی عرض می کنم که بعضی از اعضای شورای نگهبان( که البته من جزو آن ها نبودم) شیفته آقای احمدی‌نژاد بودند و به ایشان حسن ظن داشتند»

اسماعیلی از حمایت سخن نمی‌گوید از شیفتگی سخن به میان می‌آورد. برخی از اعضای شورای نگهبان در سال ۸۴ و ۸۸ شیفته احمدی نژاد بودند.

حالا بیایید مواضع این افراد را در ایام انتخاباتی که احمدی نژاد در آن حضور داشت باهم مرور کنیم.

کدام اعضای شورای نگهبان از احمدی نژاد حمایت کردند؟

آیت‌الله محمد مومن از فقهای شورای نگهبان در سال ۸۸ در جریان انتخابات به طور رسمی از احمدی نژاد حمایت کرد. او گفته بود:« من آقای احمدی نژاد را از سه نامزد دیگر بهتر می دانم. باید فردی از سوی مردم انتخاب شود که صلاحیت لازم برای اداره مملکت داشته باشد و خواسته و دستورات پیامبر(ص) و امامان(ع) را بر آورده سازد.»

آیت‌الله محمد یزدی دیگر فقیه حامی احمدی نژاد در شورای نگهبان بود. او حتی در بیانیه‌ای که بعد ها برخی از اعضای جامعه مدرسین آن را تکذیب کردند، اعلام کرد که نظر جامعه مدرسین در انتخابت ۸۸ احمدی نژاد است. در بخشی از این بیانه آمده بود« جناب آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش‌های اسلامی توجه بیشتری داشته و شاخص‌های مورد نظر امام و رهبری را رعایت می‌نماید. نظر شخصی بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین قبلا اعلام شده است و مجددا عرض می‌کنم به هیچ وجه مجوز شرعی برای عبور از آقای احمدی نژاد را ندادیم و البته این نظر شخصی بنده می‌باشد.»

از میان حقوقدانان شورای نگهبان نیز بودند کسانی که شیفته محمود احمدی نژاد بودند. غلامحسین الهام و ابراهیم عزیزی، دو حقوقدان شورای نگهبان به ترتیب در دولت نهم عهده دار، وزارت دادگستری و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، بودند که همین معنا کافی بود تا آنها در سال ۸۸ در رده حامیان احمدی نژاد قرار بگیرند.

الهام و عزیزی حتی در میتینگ تبلیغاتی رئیس جمهور وقت در مصلای تهران حضور پیدا کردند. الهام حتی به جای احمدی نژادی که به مراسم نرسیده بود سخنرانی کرد. خود او ماجرا را اینگونه روایت می‌کند:« ن خیلی جاها برای سخنرانی دعوت شده بودم اما نپذیرفتم و در ضمن آن روز من برای سخنرانی به آنجا نرفته بودم. موج مردم مرا روی دست به سمت جایگاه کشاند که با نرسیدن آقای احمدی نژاد به جایگاه، ترس از آن داشتیم که کسی در آن ازدحام بمیرد. در آنجا من اعلام کردم که آقای احمدی نژاد نتوانستند خودشان را به جایگاه برسانند و چند دقیقه‌ای هم در مورد مسائل کلی صحبت کردم. البته اگر آن اضطرار هم نبود بنده سخنگوی ایشان بودم و مردم مرا نیز با این سمت می‌شناختند اما من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم، ولی اضطرار بود.»

غلام حسین الهام نیز که از زمان به قدرت رسیدن احمدی نژاد تا به امروز از سرسخت ترین حامیان رئیس جمهور پیشین ایران است. آیت‌الله کعبی نیز از جمله حامیان احمدی نژاد در سال ۸۸ بود. کعبی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علیمه قم است هم نوا با آیت‌الله یزدی از احمدی نژاد در مقابل میرحسین موسوی حمایت کردند.

همانطور که مشاهده می‌کنید برخی از اعضای شورای نگهبان به طور رسمی از احمدی نژاد حمایت کردند. حمایت که مورد اعتراض جریان‌های سیاسی کشور قرار گرفت. بهتر است اعضای این شورا به ویژه در زمان انتخابات از جریان و افراد خاصی حمایت نکنند و علایق سیاسی خود پنهان کنند.