مشکل آب شرب و بهداشتی ۱۰۱ روستای خراسان جنوبی در دولت یازدهم رفع شد؛

مشکل آب شرب و بهداشتی ۱۰۱ روستای خراسان جنوبی در دولت یازدهم رفع شد؛

علی اکبر بسکابادی با اعلام این خبر افزود: از این تعداد ۲۳ روستا از محل اعتبارات استانی و ۷۸ روستا از محل مجتمع های آبرسانی و صندوق توسعه ملی آبرسانی شدند.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم به شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ۲ ردیف اعتبار عمرانی خاص اختصاص یافت که شامل دریافت وام از صندوق توسعه ملی به میزان ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۹۴ و ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۹۶ است.
وی همچنین احیای ردیف ملی مجتمع های آبرسانی که از سال ۸۵ در قانون بودجه لغو شده بود را از دیگر فعالیت های این شرکت در دولت تدبیر و امید ذکر کرد و گفت: در این راستا ۸۳ روستا از این محل آبرسانی شدند.
وی اظهار کرد: در سه ساله دولت یازدهم ۵۲۶ کیلومتر خط انتقال، ۱۷۸ کیلومتر شبکه توزیع و مخازن ذخیره ۱۸ هزار و ۷۵۰ مترمکعب اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با بیان اینکه در این مدت ضریب برخورداری از آب آشامیدنی در روستاها به ۹۴٫۶درصد رسیده است، افزود: همچنین در دولت یازدهم درصد روستاهایی که فاقد تنش آبی هستند از ۶۹ درصد به ۷۵ درصد در استان ارتقا یافته است.
بسکابادی گفت: در حال حاضر ۱۸۳ روستا با بحران آب و ۱۷۴ روستا در استان با تنش آبی مواجه هستند که با تخصیص اعتبارات سال ۹۶، مشکل آنها نیز رفع خواهد شد.
وی اضافه کرد: هم اکنون آب ۴۰۰ روستای استان با تانکر سیار آبرسانی می شود که امیدواریم با تخصیص اعتبارات سال جاری این رقم به ۳۰۰ روستا کاهش یابد و در سه سال آینده مشکل آب شرب و بهداشت این روستاها به طول کامل رفع شود.
وی یادآور شد: در سال ۹۶، آبرسانی پایدار به ۹۳ روستا با اعتبار یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از محل ردیف های مختلف شامل استانی، صندوق توسعه ملی و مجتمع های آبرسانی برنامه ریزی شده است.
وی گفت: هم اکنون شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ۱۲۸ هزارو ۶۸۶ مشترک دارد.