۲٫۵ میلیارد ریال بودجه صرف احیای نمکزار تالاب کجی نهبندان شد؛

۲٫۵ میلیارد ریال بودجه صرف احیای نمکزار تالاب کجی نهبندان شد؛

به گزارش خبر شرق، محمد کاظم شکرگزار افزود: در اثر بارندگی های یک ماه اخیر، تالاب کجی ۸۰ درصد آبگیری شده است و تالاب با داشتن چشم انداز بسیار زیبا در ۷۵ کیلومتری نهبندان و در حاشیه جاده بیرجند قرار دارد.
وی همچنین مهم ترین منبع تامین آب تالاب را باران و جاری شدن سیلاب حوزه آبریز نهبندان و چشمه سارهای کرانه تالاب ذکر کرد.
وی با اشاره به اینکه به دلیل خشکسالی این تالاب به تالاب فصلی تبدیل شد، بیان کرد: تداوم ۱۷سال خشکسالی علت اصلی خشک شدن تالاب در برخی فصول است و به همین دلیل در این مدت از وسعت تالاب کاسته شد و وسعت تالاب به یک دهم کاهش یافت.
وی گفت: به گفته مردم محلی این تالاب در گذشته در تمام فصول سال آب داشته است ولی هم اکنون در برخی از ماه های سال از جمله اواخر تابستان خشک می شود.
وی همچنین از برگزاری اولین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی، در فروردین ماه ٩٦ در نمکزار تالاب کجی نهبندان خبر داد و افزود: شناسایی و معرفی پتانسیل موجود در منطقه، اجرای اثر هنری مطابق با محیط طبیعی و تاثیرگذاری آن بر مخاطب، ایجاد جاذبه‌های گردشگری در منطقه، ایجاد روحیه نشاط در بین مردم و هنرمندان از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است.
تالاب کجی نمکزار نهبندان با دارا بودن چشم اندازی بسیار زیبا در ۷۵ کیلومتری نهبندان و در حاشیه جاده بیرجند – زاهدان قرار دارد و این تالاب با ۲۲ هزار هکتار و ۷۶۵ مترمربع مساحت به رغم تداوم خشکسالی چند سال اخیر به صورت فصلی زنده و پایدار مانده است.
از آنجا که در فصل های پاییز و زمستان این تالاب دارای آب است به محل امنی برای پرندگان آبزی تبدیل شده و همه ساله پذیرای حدود پنج هزار قطعه پرنده مهاجر و بعضا از نوع نایاب است.