ه گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق بهنقل از روابط عمومی شرکت کویرتایر، سید محمدحسین زینلی صبح امروز در آیین روز هوای پاک و رونمایی از تایر سبز در سازمان حفاظت محیط زیست که با حضور نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد اظهار داشت: سالانه حدود ۱۶ میلیون حلقه لاستیک در داخل کشور تولید و حدود ۶ میلیون حلقه لاستیک هم از خارج کشور وارد می‌شود که به این ترتیب حدود ۲۲ میلیون حلقه تایر با سایز‌های مختلف در کشور مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تایرها در دنیا بر اساس مقاومت، ایمنی و میزان آسیب به محیط زیست ارزیابی می‌شوند گفت: موادی که در تایر مصرف می‌شود براساس نوع تکنولوژی‌ها متفاوت است و برای ساخت تایر بیش از هفتاد نوع مواد در یک فرایند پیچیده با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

مدیرعامل شرکت کویرتایر بیان کرد: در فرآیند تولید شرکت کویرتایر ایمنی تایر مهم‌ترین پارامتر محسوب می‌شود بنابراین با استفاده از دانش و تجهیزات پیشرفته تمام مراحل با بالاترین استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته بین ۵ تا ۱۵ درصد انرژی خودرو صرف خنثی کردن مقاومت غلتشی تایر می‌شود خاطرنشان کرد: تایر سبز تولیدی شرکت کویرتایر دستاوردی بسیار مهم برای کشور است چرا که این تایر با تکنولوژی ساخت خود می‌تواند در میزان مصرف سوخت خودروها به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کند.

زینلی افزود: تایر سبز ۱۰ درصد وزن کمتر، ۲٫۵ درصد مصرف سوخت پایین‌تر، ۱۲ تا ۱۶ درصد مقاومت غلتشی کمتر و ۲۰ درصد فرسایش کمتر یا به مفهوم دیگر طول عمر بیشتری نسبت به سایر تایرها دارد.

مدیرعامل شرکت کویرتایر تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود ۶۰ درصد از مواد اولیه ساخت تایر از خارج کشور وارد می‌شود تایر سبز با قابلیت‌های استثنایی خود همچون طول عمر بیشتر و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی می‌تواند ضمن صرفه‌جویی ارزی به اقتصاد کلان کشور کمک شایانی ارائه دهد.

وی در ادامه به مسئولیت‌پذیری کویرتایر در زمینه مسایل اجتماعی اشاره کرد و گفت: کویرتایر فرزند کویر است بنابراین در کنار تولید محصولات دوست‌دار محیط زیست است و همچون تایر سبز خود را ملزم به حمایت و حفاظت از جان انسان‌ها و حیوانات این زیست بوم می‌داند.

زینلی ادامه داد: کویر این گنج ارزشمند که مهد آرامش است در کنار زیبایی بی‌نظیرش، شب‌ها مرز بین مرگ و زندگی است و تعداد قابل توجه تصادفات و تلفات جاده‌ای بین خودروها و حیوانات کویری همچون شتر، نگران کننده و بحرانی است و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

وی افزود: کویرتایر در نظر دارد برای پیشگیری از تصادفات جاده‌ای میان حیوانات و خودروهایی که از جاده‌های کویری عبور می‌کنند احشامی همچون شتر را به شبرنگ مجهز کند و این گونه از جان هموطنان و حیوانات کویری حفاظت کند تا شاید آرامش کویر پایدار باقی بماند.