۱۱۰ کلاس درس تخریبی استان در حال نوسازی است؛ مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی:

۱۱۰ کلاس درس تخریبی استان در حال نوسازی است؛

محمدرضا بیگی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: هم اکنون حدود ۱۶ درصد کلاس های مدارس استان تخریبی و بیش از ۴۰ درصد هم نیازمند مقاوم سازی است که به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

 وی افزود: هم اکنون با مشارکت بنیاد علوی ۳۵ کلاس تخریبی در حال نوسازی است که بنیاد علوی سهم خود برای نوسازی را پرداخت می کند و ما هم منتظر ابلاغ اعتبارات دولتی برای پرداخت سهم هستیم.

  مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: تلاش می کنیم که این ۳۵ کلاس درس برای مهر ماه سال آینده تکیمل و آماده بهره برداری باشد.

 بیگی با بیان اینکه نوسازی ۷۵ کلاس تخریبی هم توسط اعتبارات ملی نوسازی در دستور کار است تصریح کرد: از برنامه های ما این است که این۷۵ کلاس درس هم برای مهرماه سال آینده آماده شود، اما با توجه به وضع اعتباری دولت، معلوم نیست کی تکمیل شود.

 وی افزود: اما قطعا از این تعداد ۲۴ کلاس درس برای مهر سال آینده تکمیل خواهد شد.

 وی در خصوص اجرای سیستم های گرمایشی در مدارس هم اظهارکرد: در این خصوص اولویت با مدارس مقاوم است.

 مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: برای اصلاح سیستم گرمایشی مدارس تخریبی هم تا سال گذشته اقدام کردیم، اما از اول امسال وضع اعتباری خیلی مناسب نبوده است.

 بیگی افزود: اما از الان شروع کرده ایم و سه مدرسه تخریبی در بیرجند را که پر جمعیت است را مجهز به سیستم گرمایشی و شوفاژ می کنیم.

 وی تصریح کرد: هنوز حدود ۴۰ درصد از مدارس تخریبی استان، از بخاری نفتی استاندارد برای گرمایش استفاده می کنند، اما بخاری نفتی چکه ای در مدارس وجود ندارد.

 مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: رسیدگی به مدارس تخریبی در برنامه چهارم و پنجم توسعه هم وجود داشته است و در برنامه ششم توسعه هم ۳ میلیارد دلار دیده شده که باید تصویب شود و پس از تصویب باز برنامه تخریب ادامه پیدا خواهد کرد.

 بیگی گفت: نوسازی مدارس تخریبی در دستور کار اداره کل نوسازی استان است، اما تا اعتباری در این خصوص تامین نشود، هیچ اقدامی نمی توان انجام داد.

 وی در خصوص اینکه بر اساس چه معیاری مدارس تخریبی اعلام می شود بیان کرد: در این خصوص سیستمی وجود دارد که مشخصات بنا در آن ثبت می شود و اگر از ضریب مشخصی بالاتر باشد، به عنوان ساختمان تخریبی اعلام می شود.