۱۲ نکته جالب درباره سرماخوردگی؛

۱۲ نکته جالب درباره سرماخوردگی؛

یش از ۲۰۰ نوع ویروس در بروز سرماخوردگی نقش دارند. متداول‌ترین آنها راینوویروس‌های انسانی (HRV) هستند که به تنهایی مسئول ۴۰ درصد از انواع سرماخوردگی‌ها هستند.

به گزارش ایسنا، بهداشت‌نیوز نوشت: با توجه به تصور ترسناکی که در خصوص ابتلای به بیماری وجود دارد، سرماخوردگی ساده به نظر مسئله پیچیده‌ای نیست. سرماخوردگی ساده نه به اندازه آنفلوآنزا آزاردهنده بوده، نه طولانی‌مدت است و نه کشنده اما هنگامی که شخصی دچار آن می‌شود، چنان درماندگی ایجاد می‌کند که بیشتر ما ترجیح می‌دهیم از ابتلای به آن ممانعت ورزیم.

علاوه بر موارد فوق بد نیست بدانید هر ساله تنها در کشور آمریکا میلیاردها مورد سرماخوردگی به وقوع می‌پیوندد که در اثر آن ۶۰ میلیون روز غیبت از مدرسه، ۵۰ میلیون روز غیبت از محل کار و نهایتا از دست رفتن مبلغ عظیم ۲۵ میلیارد دلار به بار می‌آید. سرماخوردگی ساده به صورت غیر معمولی بیماری هزینه‌بری است.

علاوه بر هزینه‌های فوق، آمریکایی‌ها بیش از ۵ میلیارد دلار در سال صرف داروهای بدون نسخه می‌کنند. جالب‌تر آن که پزشکان برای بیش از ۶۰ درصد سرماخوردگی‌های ساده آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند که البته در کنار مشکلات بی‌پایانی که این داروها دربردارند، بی‌تاثیر خواهند بود زیرا باکتری‌ها عامل به وجود آمدن این بیماری نیستند.

تنها به دلایل مذکور – جدای از درد، حس آزردگی در گلو و دیگر ناملایمت‌های راینوویروس‌ها – پیشگیری از ابتلای به سرماخوردگی باید در صدر کارهای هر فردی قرار گیرد.

در ادامه نکاتی درباره دور نگاه داشتن این ویروس‌های موذی عنوان می‌شود:

بیشتر بزرگسالان به ۲ تا ۴ سرماخوردگی در سال دچار می‌شوند؛ در حالی که کودکان به ۶ تا ۱۰ مورد مبتلا می‌شوند.

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس در بروز سرماخوردگی نقش دارند. متداول‌ترین آنها راینوویروس‌های انسانی (HRV) هستند که به تنهایی مسئول ۴۰ درصد از انواع سرماخوردگی‌ها هستند.

وجود بیش از ۱۰۰ نوع HRV بدین معناست که امکان ساخت واکسن وجود نداشته و ما تنها به واسطه همین نوع ویروس‌ها پتانسیل ۱۰۰ بار ابتلا به سرماخوردگی را داریم. علاوه بر این که تحولات موجب پدید آمدن تعداد پرشماری از ویروس‌ها می‌شود.

راینوویروس‌ها می‌توانند برای مدت ۳ ساعت در خارج از بدن حیات داشته باشند. همچنین این ویروس‌ها در برخی مواقع روی سطوح قابل لمسی چون دستگیره در، میله مترو، سبد خرید و کلیدهای برق تا ۴۸ ساعت باقی می‌مانند.

یک ویروس سرماخوردگی می‌تواند تا ۱۶ میلیون بار در طول یک روز تکثیر شود.

سرماخوردگی می‌تواند از طریق لمس سطوح آلوده و سپس تماس با بینی، چشم‌ها و دهان انتقال یابد. همچنین زمانی که شخص عطسه یا سرفه می‌کند از طریق ویروس‌های معلق در هوا قابلیت سرایت وجود دارد.

تنفس هر فرد در هر ثانیه تا ۱.۵ متر برد دارد اما ذرات معلق به واسطه عطسه می‌توانند تا مسافتی حدود ۱.۸ متر گسترش یابند.

یک عطسه تا ۱۰۰،۰۰۰ میکروب را در هوا پخش می کند. به همین دلیل باید از شخص بیمار حدود ۲ متر فاصله داشته باشید.

بیشتر مردم فکر می‌کنند هنگامی که علائم سرماخوردگی‌شان در بالاترین حد قرار دارد، بیماری قابل سرایت است؛ در صورتی که حتی پیش از بروز علائم نیز بیماری مسری است.

هر چه میزان رطوبت هوا پایین‌تر باشد، قطراتی که به واسطه عطسه و سرفه در هوا پخش می‌شوند، بیشتر بوده و نهایتا میکروب بیشتری پراکنده می‌شود. از طرفی هوای خشک موجب خشک شدن مخاط بینی شده و یکی از مهم‌ترین مواضع دفاعی بدن را مختل می‌کند. موارد مذکور در فصل سرما شدت می‌گیرند زیرا رطوبت هوا کاهش می‌یابد.

ویتامین C سرماخوردگی را درمان نمی‌کند اما طی تحقیقات به عمل آمده، مصرف روزانه ۰.۲ گرم از این ویتامین ممکن است طول دوره سرماخوردگی را بین ۱ الی ۲ روز کاهش دهد.

بهترین راه ممکن برای پیشگیری از سرماخوردگی، جدای از استراحت کردن در منزل، شستشوی مداوم و زیاد دست‌هاست. بهتر است به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون دست‌هایتان را بشویید. این راه حل اقتصادی و ساده بوده و از ضدعفونی‌کننده‌های دست به مراتب موثرتر است.»