کم‌خونی و علت آن چیست؟

کم‌خونی و علت آن چیست؟

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: کم‌خونی فقر آهن زمانی که آهن به مقدار کافی در بدن موجود نباشد به وجود می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنامنطقه خراسان جنوبی غلامرضا زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، با اشاره به اینکه کم‌خونی به معنی کاهش تعداد گلبول‏های قرمز خون است، گفت: کم‌خونی علل متفاوتی دارد، ولی مهم‏ترین آن کمبود آهن در بدن است.

وی در خصوص علائم کم‌‌خونی گفت: احساس خستگی و بی‏حالی، سردردهای پی در پی، بی‌اشتهایی، یبوست، عدم تمرکز، علاقه‌مندی به خوردن مواد عجیب و غریب مثل خاک یا کاغذ که خوراکی نیستند، احساس افسردگی، احساس تنگی نفس، احساس سردی در انگشتان دست و پا، احساس ضعف یا سرگیجه، بی‌حال و خستگی پوست و حالتی که رنگ پوست معمولی باشد ولی لب‏ها کمرنگ‏تر از حد طبیعی باشد و از علائم کم‌‌خونی است.

عضو هیئت مدیره جامعه جراحان شاخه خراسان گفت: مصرف زیاد غذاهای فرآیند شده و آماده، حذف بعضی وعده‏های غذایی (از قبیل صبحانه)، ریزه‌خواری و عدم‌استفاده از همه گروه‌های غذایی از نشانه‌های عدم دریافت کافی آهن و سایر مواد مغذی است و در این صورت، اگر علائم ذکر شده نیز باشد احتمال کم‏خونی وجود دارد.

زمانی با اشاره به اینکه کم‏خونی می‏تواند در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید، تصریح کرد: تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است.

وی ادامه داد: در مواقعی که فرد نسبت به کم‏خونی خود شک دارد، نباید مقادیر بالای مکمل‏های آهن را مصرف کند، زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت‌زا است و عوارض بدی دارد.

عضو هیئت مدیره جامعه جراحان شاخه خراسان افزود: برای تشخیص قطعی کم‏خونی باید به پزشک مراجعه شود زیرا علائم کم‏خونی می‏تواند مشابه علائم سایر بیماری‏ها باشد و کمبود آهن به تنهایی، علت بروز کم‏خونی نیست.

زمانی اظهارکرد: براساس آخرین آمار منتشر شده، فقر آهن شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در سراسر جهان است.

وی ادامه داد: کم‌خونی فقر آهن یک نفر از هر پنج نفر خانم را گرفتار می‌کند و در میان خانم‌های باردار،  این رقم به یک نفر از هر دو نفر می‌رسد و نیمی از افراد باردار، دچار کم‌خونی فقر آهن هستند.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران با بیان اینکه مصرف ویتامین C موجب افزایش جذب آهن می‌شود، افزود: امروزه تشخیص و تعیین علت ایجاد کم‌خونی فقر آهن در فرد بیمار، یکی از پایه‌های اصلی درمان است، چرا که بدون مشخص شدن علت، بیماری تنها به صورت علامتی و برای کوتاه مدت درمان می‌شود و به دنبال قطع درمان، دوباره کم‌خونی ظاهر می‌شود.

وی ادامه داد: در افراد مسن، تعیین نکردن علت بروز، ممکن است به قیمت پنهان ماندن یک بدخیمی و پیشرفت بی صدای آن تمام شود.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: پیگیری بیمار پس از شروع درمان، یکی دیگر از بایدها در این بیماری است. امروزه با شروع درمان به بیمار توضیح می‌دهند که انجام تست‌های آزمایشگاهی بعدی  الزامی است. به این ترتیب، احتمال درمان ناکافی با رها کردن ادامه درمان، تا حدود زیادی از بین می‌رود.

زمانی خاطرنشان کرد: مصرف مولتی ویتامین‌های حاوی آهن تحت‌نظر پزشک، برای تمام گروه‌های در معرض شامل نوجوانان، خانم‌های باردار و افرادی که به طور منظم خون اهدا می‌کنند، توصیه می‌شود.

انتهای پیام