کاراته شیرینی زندگی من است کاراته کای جوان استان عنوان کرد:

کاراته شیرینی زندگی من است

حمیده هشیار کاراته کای جوان خراسان جنوبی است که ۱۴ سال است در رشته کاراته فعالیت میکند.

در ادامه گفت و گو با خبر نگار پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق  با وی را میخوانیم:

خانم هشیار خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چطور شد که رشته کاراته رو انتخاب کردید ؟

حمیده هشیارهستم متولد سال ۱۳۷۹، از سال ۸۲ ورزش را شروع کردم ،چون عمویم ورزش کاراته  کار می کرد و من با ایشون به باشگاه میرفتم، ونیز حمایت ها و تشویق های پدرم علاقمند به کاراته شدم و دقیقاً همون سال در رشته کاراته شروع به فعالیت کردم..

در این مدت در چه بخش هایی کار کردید و چه کسانی شما  را در این ورزش تشویق کردند؟

من در مدتی که در ورزش کاراته مشغول کار بوده ام ، در بخش ها و سبک های آزاد، کیوکوشین ، سبک کنترلی وادریو و نیز سبک کنترلی شیتوریو شوتو کای و بسیاری دیگر از سبک ها فعالیت داشته ام

چه چيزهاي در موفقيت يك ورزش كار رول عمده دارد؟

یک ورزشکار باید جایگاه و توانایی های واقعی خود را پیدا کند. زمانیکه موفق میگردد نباید دچار غرور کذایی گردد و اگر شکست خورد نباید سایه‌ی یاس و نا امیدی بر او چیره شود قول معروفست که : میدان معرکه شکست یا پیروزی را دارد. فکر میکنم زمانیکه در مبارزه یا مسابقه شکست میخوریم باید نقطه های ضعف خود را نشانی کنیم و در جهت اصلاح آن تلاش کنیم. از شکست باید درست بگیرم و خود را برای مبارزه بعدي آماده کنیم. هر بار اگر افتادیم باید بلند شدن را یاد بگیریم تا موفق گردیم.

يك ورزش كار چه كارهاي بايد انجام بدهد كه بتواند موفق باشد؟

از همه اول اینکه اعتماد بر خویش و توانایی های خود داشته باشد. هر روز تمرین و ورزش متداوم داشته و صداقت و راستی را در کار خود مدنظر بگیرد. احترام به دیگران را حفظ کند و از مهارت های ورزشی اش استفاده سو نکند.

وقتي يك ورزش كار مدال ميگيرد چه احساسي دارد، مي خواهم احساس واقعي اي را كه همان لحظه داشتيد براي خواننده گان بيان كنيد؟

صادقانه بگویم که شاید احساس واقعی خود را نتوانم بیان کنم ولی چند نکته را بیان میدارم اینکه در آن لحظه ادم بیشتر امیدوار میگردد و اعتماد به خود پیدا میکند تجربه بیشتر می یابد.

شما مدال هاي هم از مسابقات تان داشته ايد، چه معيار هاي را يك ورزش كار بايد داشته باشد تا به مدال برسد ؟

باید بر خود ایمان داشته باشد  نقطه ضعف حریف را بشناسد توانایی های حریف را دست کم نگیرد. زمان را در مسابقه مدنظر بگیرد قبل از آغاز مسابقه باید ذهن خود را آرام کند و هر گونه تشویش و نگرانی ذهنی را از خود دور کند انچه را به آن می اندیشد شکست حریف باید باشد و رسیدن به کامیابی  غرور کذایی را از خود دور کند و صادقانه به عملکردش عشق بورزد.

آخرين حرف يك ورزش كار براي مردم به نظر تان چيست همان حرف را بگوييد؟

من سربلندی مردمم را در تمام عرصه های زندگی خواهانم من فرزند کوچکي از مردم خود هستم هر چه دارم از آنهاست و هر چه بدست آورم متعلق به مردمم است و آرزوی زندگی راحت و پر از آسایش را برای مردمم دارم. در اخیر از شما که این مصاحبه را ترتیب دادید یکبار دیگر اظهار امتنان میکنیم امیدوارم توانسته باشم اندکی از گفتنی هایم را با شما و خوانندگان شریک ساخته باشم به امید بهروزی شما و خوانندگان موفق و کامگار باشید.

ورزش كاراته با ديگر ورزش ها چه تفاوت دارد؟

این ورزش در سطح جهان از اعتبار ارزنده برخوردار است. درین ورزش نسبت به ورزشهای رزمی دیگر خشونت کمتر است. بیشتر روی تکنیک ها و تمرکز ذهن کار صورت میگرد و سرعت عمل در تکنیک ها از اهمیت خاص برخوردار است. از همه مهمتر فن دفاع شخصی و احترام به دیگران را یاد میدهد. حس همیاری و همکاری را در انسان زنده میکند و انسان را مبتکر بار می آورد و اعتماد بر نفس را در شخص تقویت میدهد.

شما به عنوان یک جوان موفق چه توصیه ای به  هم سن و سال هایتان دارید ؟

همسالان من فکر می کنند که تلاش کاری بی ثمر است و بعد از اینکه مثلاً یک بار در رسیدن به هدفشان زمین میخورند دست از تلاش برمیدارند و در نتیجه از هدفشان دور می شوند، می خواهم به این دسته از جوانان توصیه کنم هر هدفی وقتی به سرانجام می رسد که برای رسیدن به آن بخواهی، و در نتیجه تلاش کنی، من به عنوان کسی که همیشه شعارم و عملم تلاش برای رسیدن به هدف است صادقانه می گویم تلاش کنید که هر تلاشی ثمره ای دارد.

به عنوان یک ورزشکار موفق بانو چه انتظاری از مسولین دارید؟

در شهرستان ما استعداد های زیادی داشتیم که متاسفانه به دلیل عدم حمایت، این استعدادها خود به خود خاموش شدند، قهرمانانی داشتیم که پس از قهرمانی به فراموشی سپرده می شدند و با نادیده گرفتن و قرار ندادن کمترین امکانات به سطح پایین تر نزول می کردند صادقانه بگویم توقع و انتظار من از مسولین این است که با فراهم کردن بستر مناسب استعداد یابی کنند و با حمایت و تشویق و بها دادن به قهرمانان شهرستان آنها را در سطح بالا حفظ کنند که مطمئن باشید ایذه تنها با یک قدم بزرگ مهد قهرمانان خواهد شد.