“چادر شب بافی” شهرستان سرایان در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد؛

“چادر شب بافی” شهرستان سرایان در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، سیداحمد برآبادی با اعلام این خبر  اظهار داشت: مهارت چادر شب بافی شهرستان سرایان ثبت ملی شد.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: چادرشب در استان خراسان جنوبی توسط دستگاه پارچه بافی و در اصطلاح محلی تون بافی بافته می‌شود که این مهارت در ۲۱ آبان امسال در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شد.

وی بیان کرد: چادرشب در فرهنگ معین به پارچه‌ای اطلاق می‌شود که رختخواب در آن می‌بندند و کارشناسان می‌گویند چون در قدیم از آن در شب برای روانداز استفاده می‌شده است آن را چادر شب نامیده‌اند که به دلیل سبکی و سردی جنس چادر شب هم اکنون نیز در بسیاری از خانه‌های شهری و روستایی به خصوص در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برآبادی افزود: چادر شب، نوعی پارچه‌ی محلی زیبا و رنگارنگ است که به عنوان نوعی کمرپیچ برای مردان و زنان محلی، رختخواب بند یا همان “جابند” در گویش محلی، ساک دستی، روتختی، روکرسی یا چادر زنانه و غیره استفاده می‌شود.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: الیاف به کار رفته معمولاً ابریشمی یا پنبه‌ای و با رنگ‌های زنده و شاد است و هنر چادر شب بافی از مشتقات هنر- صنعت است که در تمامی شهرستان‌های استان هنرمندان به تولید آن در کنار سایر دستبافته‌ها از جمله حوله، سفره نان، صافی و غیره مبادرت داشته‌اند.

وی گفت: روستای چرمه شهرستان سرایان یکی از مراکز شاخص این هنر در گذشته بوده که هم اکنون نیز هنرمندان به صورت پراکنده به تولید آن اشتغال دارند و  چادرشب بافی به عنوان یک صنعت اصیل و سنتی است که سابقه‌ای بس طولانی دارد.

برآبادی بیان کرد: بافت چادر شب در اکثر روستاهای استان خراسان جنوبی معمول و مرسوم بوده و در قدیم شهر سرایان و بالاخص روستای چرمه یکی از مراکز بافت چادرشب بوده است و در حال حاضر با توسعه آموزش‌های صنایع دستی در شهرستان سرایان این هنر در روستای چرمه دوباره احیا شده است.