پوپولیست‌ زنبیل به دست؛

پوپولیست‌ زنبیل به دست؛

«زنبیل قرمزی را که در دستان حمید بقایی دیده شد، می‌توان ادامه ماجراجویی‌های پوپولیستی او و یار گرمابه و گلستانش، محمود احمدی‌نژاد، دانست. ماجراهایی که از روز ثبت‌ نام آنها در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اوج گرفته است. این دو به همراه اسفندیار رحیم‌مشایی فیلمی را منتشر کردند که باعث شد محمدعلی رامین، دوست سابقشان، به آنها لقب «دلقک بهاری» دهد.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، روزنامه شرق نوشت: «روز یکشنبه دومین جلسه دادگاه حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی دولت نهم و معاون اجرائی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، در دادگاه ویژه کارکنان دولت مستقر در ساختمان شماره دو قوه قضائیه، به صورت غیر علنی برگزار شد. سخنگوی قوه قضائیه، اتهامات بقایی را پیش از این مالی عنوان کرده بود و یکی از وکلای بقایی هم گفته بود در این جلسات به شکایات سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و دادستانی تهران رسیدگی می‌شود.

بقایی پیش از حضور در دادگاه در حالی‌ که سبدی قرمز در دست داشت و همانند جلسه اول علی‌اکبر جوانفکر او را تا در ورودی همراهی می‌کرد. به میان خبرنگاران آمد و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا درباره اتهاماتش و چگونگی دفاعیاتش عنوان کرد: «بار دیگر می‌گویم که همه اتهامات من سیاسی است و به‌ خوبی از پس همه آنها برمی‌آییم.»

او درباره علنی یا غیر علنی‌ بودن جلسه دادگاه هم گفت: «با وجود همه اصرارها مبنی بر برگزاری علنی، این جلسه هم مانند جلسه گذشته به صورت غیر علنی برگزار می‌شود.»

همچنین به گزارش ایسنا، معاون رئیس دولت نهم و دهم با این ادعا که «این دادگاه سیاسی است»، افزود: «از سال ۹۰ یک عده آمدند و گفتند جریان انحرافی و اتهامات فساد به ما زدند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا به شکایاتش رسیدگی شده است یا خیر؟ گفت: «اطلاعی نداریم.»

پس از پایان دادگاه نیز، حمید بقایی به محوطه جلوی ساختمان شماره دو قوه ‌قضائیه آمد که مأموران حاضر در محل مانع از گفت‌وگوی او با خبرنگاران شدند و بقایی را به سمت خیابان هدایت کردند. در این میان تعدادی از همراهان بقایی دور او جمع شدند که مأموران از حاضران در محل خواستند متفرق شوند که اصرار حمید بقایی برای صحبت منجر به درگیری کوتاهی بین مأموران و اطرافیانش شد. در نهایت او به همراه حامیان خود محل را ترک کرد. بقایی در فرصت پیش‌آمده به خبرنگار مهر گفت: «این قصه سر دراز دارد. جلسه امروز آخرین جلسه نبود. اعتراضی در دادگاه داشتم که مطرح شد به‌ همین‌ دلیل جلسه دادگاه طولانی شد.»

وکیل بقایی نیز پس از پایان دومین جلسه دادگاه گفت: «این جلسه موضوع قابل‌توجهی نداشت. جلسه بعدی دادگاه مشخص نشد و پس از مشخص‌ شدن به ما ابلاغ می‌شود.» عادل حیدری درباره روند جلسه رسیدگی به این پرونده عنوان کرد: «در این جلسه وارد مباحث ماهیتی هم شدیم.»

زنبیل قرمزی را که دیروز در دستان حمید بقایی دیده شد، می‌توان ادامه ماجراجویی‌های پوپولیستی او و یار گرمابه و گلستانش، محمود احمدی‌نژاد، دانست. ماجراهایی که از روز ثبت‌ نام آنها در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اوج گرفته است. این دو به همراه اسفندیار رحیم‌مشایی فیلمی را منتشر کردند که باعث شد محمدعلی رامین، دوست سابقشان، به آنها لقب «دلقک بهاری» دهد. البته این دو در آن انتخابات رد صلاحیت شدند اما سعی کردند همچنان در اوج اخبار باقی بمانند. اوایل خرداد بود که سایت دولت بهار که نزدیک به جریان فکری محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی است، با انتشار خبری مدعی شد که محل استقرار محافظان احمدی‌نژاد که در کنار منزل او قرار دارد، تصرف شده است و با اعلام شماره حساب بانکی از مردم درخواست کمک مالی کردند که بعدا از آن نهاد ریاست‌جمهوری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که باز‌پس‌گیری ساختمان قانونی بوده و در پی مقاومت در برابر حکم قانونی، تحویل‌ ندادن ملک و تصرف عدوانی آن به مدت سه سال، این موضوع در مراجع قضایی پیگیری شده است.

حمید بقایی ١٨ تیر هم به دستور بازپرس بازداشت شد که در چهارم مرداد با تأمین وثیقه از زندان آزاد ‌شد. او همچنین در ١٢ مهر در نامه‌ای خطاب به رئیس شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت، خواستار برگزاری علنی دادگاهش شد که دلیل نوشته‌ شدن آن حضور احمدی‌نژاد در دادگاه تعبیر شد. علی‌اصغر حسینی، وکیل حمید بقایی، نیز از احتمال حضور احمدی‌نژاد به‌ عنوان تماشاچی و اطلاع از روند جلسات رسیدگی در دادگاه بقایی خبر داد اما یک روز بعد سیدعادل حیدری، وکیل‌مدافع احمدی‌نژاد که او هم وکالت حمید بقایی را بر عهده دارد، اعلام کرد که تصمیم قطعی برای حضور احمدی‌نژاد در این دادگاه گرفته نشده است. حالا در آخرین رفتار پوپولیستی این دو یار غار، بقایی با زنبیل قرمز به جلسه دادگاه رفته است. باید منتظر ماند و دید در جلسه بعدی آنها چه اتفاق جدیدی رخ می‌دهد.»