پرداخت سپرده‌های “افضل توس” و “وحدت” ۱۰۰ میلیونی می‌شود؛

پرداخت سپرده‌های “افضل توس” و “وحدت” ۱۰۰ میلیونی می‌شود؛

در جریان تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی‌های منحله افضل توس و وحدت به زودی و بر اساس تصمیم کمیته سه نفره سران قوا، سقف پرداختی‌ها از سه به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد همچنین مابقی سپرده‌گذاران کلان نیز می‌توانند تا ۱۰۰ میلیون تومان را دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از ایسنا، افضل توس به عنوان یکی از تعاونی‌های بزرگ فعال در بازار غیرمتشکل پولی در اوایل مردادماه و با تصمیم بانک مرکزی به بانک آینده واگذار شد تا این بانک مسئول مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های آن شده و تعیین‌تکلیف سپرده‌گذاران را البته با نظارت مراجع قضایی و بانک مرکزی انجام دهد. در این مرحله تعاونی وحدت(آرمان) به موسسه ملل و تعاونی البرز ایرانیان به بانک تجارت واگذر شد.

به هر صورت بعد از آغاز ارزیابی و شناسایی دارایی‌ها از اول مهرماه و به مدت ۲۵ روز بانک آینده تعیین تکلیف سپرده‌گذاران افضل توس را به طور مرحله‌ای و از سقف سه میلیون تومان در دستور کار قرار داد بر این اساس سپرده‌گذاران می‌توانستند در شعبی که افتتاح حساب کرده‌اند، مراجعه کرده و با افتتاح حساب جدیدی دفترچه‌های بانک آینده را دریافت و تا حدود ۱۵ روز بعد تا مبلغ سه میلیون تومان به حسابشان واریز می‌ شد.

با اینکه پیش از یک ماه از پایان مهلت تعیین تکلیف سپرده‌های تا سه میلیون تومان گذشته، اما سقف‌های بالاتر اعلام نشد تا اینکه چندی پیش نهاوندیان -معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری- اعلام کرد در جلسه‌ای که با عضویت نمایندگان سران سه قوا تشکیل شده در کنار تصمیم‌گیری برای تعاونی منحله فرشتگان سیاست‌هایی نیز برای تعاونی‌های واگذار شده افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان نیز اتخاذ شده است.

وی گرچه جزئیاتی از این تصممیات اعلام نکرد اما گفته بود که با اجرای مصوبات تا ۹۸ درصد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف خواهد شد. بعد از این اعلام گمانه‌زنی‌هایی بین سپرده‌گذاران افضل‌توس در رابطه پرداخت ارقام کلان گرفت. به تازگی بانک آینده با انتشار اطلاعیه‌ای توضیحاتی هر چند مبهم ارائه کرد مبنی بر اینکه پیگیری‌های لازم برای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران همچنان در دستور کار قرار دارد و همان طور که معاون رئیس جمهور (نهاوندیان) و عضو کمیته پیگیری تعیین شده توسط سران سه قوا اعلام کرده است تصمیم کاملی در مورد سه تعاونی از جمله افضل توس اتخاذ شده و نتایج آن به بانک آینده ابلاغ می‌شود، بنابراین به محض دریافت این ابلاغیه برنامه زمانبندی برای انتقال سپرده‌های باقی مانده و بیش از سه میلیون تومان اعلام خواهد شد.

در حالی این موضوع از سوی بانک آینده اعلام شد که مشخص نبود جزئیات ابلاغیه و نحوه تعیین تکلیف سپرده‌گذاران چگونه است اما پیگیری موضوع از منابع مطلع حاکی از این است که در کمیته سه نفره منتخب سران سه قوا که در آن محسنی اژه‌ای به عنوان نماینده قوه قضاییه، مسعود پزشکیان نماینده قوه مقننه و نهاوندیان به عنوان نماینده رئیس جمهوری حضور دارند، تصمیم بر این شده تا سقف پرداختی به سپرده‌گذاران از سه به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد و افرادی که دارای حساب‌های بیش از ۱۰۰ میلیون هستند نیز بتوانند حداکثر تا این رقم را دریافت کنند. البته هنوز جزئیات این موضوع ابلاغ نشده ولی به زودی انجام و در دستور کار بانک‌های مربوطه قرار خواهد گرفت.

طبق اعلام اخیر فرشاد حیدری-معاون نظارت بانک مرکزی-افضل توس حدود ۳۶۰ هزار سپرده‌گذار دارد که در مرحله پرداخت‌های سه میلیونی تا ۷۸ درصد سپرده‌ها توسط بانک آینده پرداخت شده و تعیین تکلیف شده‌اند در مورد ۵۰ هزار حساب باقی مانده نیز در صورت پرداخت سپرده‌های ۱۰۰ میلیونی تا ۹۸ درصد تعیین تکلیف می‌شود. همچنین تا ۷۲ درصد حساب‌های تعاونی وحدت که تا سقف سه میلیون تومان را در برمی‌گیرد توسط موسسه ملل پرداخت شده بود. در رابطه با البرز ایرانیان نیز به دلیل پرونده های مدیران آنها و جریان قضایی که دارد فعلا بانک تجارت برای تعیین تکلیف سپرده گذاران وارد نشده است.

در رابطه با تامین مالی برای این پرداخت‌ها باید یادآور شد که از ابتدا قرار نبود بانک‌های پذیرنده مبلغی را از منابع خود هزینه کنند. آن طور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود قرار بر این شد تا در جریان ارزیابی و شناسایی دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی‌های افضل توس آرمان (وحدت) و البرز ایرانیان هر آنچه کسری وجود دارد را سهامداران و مدیران آنها تامین کند. با این حال در مرحله اول پرداخت‌های سه میلیونی این پرداخت از محل منابع خود این بانک‌ها انجام شده و احتمالا برای پرداخت‌های ۱۰۰ میلیونی خط اعتباری بانک مرکزی اختصاص پیدا می‌کند.