نیم‌نگاهی به نرخ «بیکاری زنان» در کشور

نیم‌نگاهی به نرخ «بیکاری زنان» در کشور

اشتغال زنان و ایجاد فرصت‌های برابر شغلی برای آنان همواره یکی از دغدغه‌های فعالان اجتماعی و جامعه زنان بوده است، اما شاخص سنجش برای عمل به وعده‌هایی که در این خصوص داده شده است، تنها آمار و ارقامی است که هرازگاهی مسئولان مرتبط با این حوزه اعلام می‌کنند؛ آماری که گرچه در برخی شاخص‌ها افزایش داشته اما وقتی با آمار اشتغال مردان مقایسه شود بیشتر مسیر سخت و طولانی پیش روی زنان را نشان می‌دهد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا، بالاترین نرخ اشتغال زنان در استان خراسان جنوبی با ۹۱٫۴ درصد به ثبت رسیده این در حالیست که کمترین نرخ آن نیز با ۵۵٫۶ درصد مربوط به کهگیلویه و بویر احمد است.
آمار ارائه شده در این خصوص اما به قدری عجیب است چرا که قبل سال ۱۳۸۵ فرد شاغل به کسی اطلاق می‌شد که حداقل یک روز در هفته مشغول به کار بوده باشد ولی این تعریف در سال ۱۳۸۵ تغییرکرده و به کسی که یک ساعت در هفته مشغول به کار باشد هم اطلاق می‌شود.

کرمانشاه دارای بالاترین رتبه «بیکاری زنان» در کشور

در میان آمارهای ارائه شده، آمارهایی از «مشارکت اقتصادی زنان» به چشم می‌خورد و گرچه نام همان دو استان یعنی خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویر احمد در صدر و قعر جدول دیده می‌شود اما درصد مشارکت اقتصادی زنان در این دو استان به ترتیب  ۱۹٫۳ و ۵٫۸ درصد است.

بر اساس گزارش‌های مرکز آمار تا پایان سال ۹۴، کرمانشاه با ۶۰٫۲ درصد بالاترین «نرخ بیکاری زنان» در سنین ۱۵ تا ۲۹ را به خود اختصاص داده است و خراسان جنونی با ۲۸٫۶۸ درصد پایین‌ترین رتبه بیکاری زنان در این سنین را دارد.

نرخ بیکاری زنان جوان همواره بالاتر از مردان جوان است

مقایسه روند بیکاری جوانان به تفکیک جنسیت نشان می دهد که نرخ بیکاری زنان جوان همواره بالاتر از مردان جوان بوده است و در سال‌های اخیر این اختلاف بیشتر هم شده است . همچنین نرخ بیکاری مردان از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۸۶ نزدیک به دو برابر شده است. کمترین نرخ بیکاری مردان جوان در سال ۱۳۷۵ با  ۱۳٫۷ درصد و بالاترین نرخ بیکاری آنان در سا ل‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۶ هر یک با ۲۷٫۶ درصد بوده است.

همچنین در مورد زنان نیز نرخ بیکاری در بازه زمانی سال ۷۵ تا ۹۰ افزایش یافته است. به این ترتیب کمترین نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۹ ساله در سال ۱۳۷۵ با ۲۰٫۹ درصد و بالاترین نرخ بیکاری آنان به سال ۱۳۹۰ با ۴۰٫۳ درصد تعلق داشته است، این درحالیست که نرخ بیکاری کلیه سنین در سال ۱۳۷۶ برابر ۱۳٫۸ درصد بوده و با کاهش دو درصدی در سال ۹۴ که به ۱۱ درصد رسیده است.

نرخ بیکاری ۲۳ درصدی جوانان در سال ۹۴

براساس آماری که معاونت زنان و امور خانواده رییس جمهوری از وضعیت اقتصادی زنان منتشر کرده، کمترین نرخ بیکاری کلیه سنین به سال ۱۳۹۲ با ۱۰٫۴  درصد اختصاص دارد و نرخ بیکاری جوانان در سال ۱۳۹۴ برابر ۲۳٫۳ درصد بوده است. کمترین نرخ بیکاری جوانان نیز مربوط به سال ۱۳۷۵ با۱۴٫۸ درصد  و پس از آن مربوط به سال ۱۳۹۲  با ۲۱٫۲ درصد بوده است.

همچنین نرخ بیکاری کلیه سنین در سال ۱۳۷۶ نیز برابر با  ۱۳٫۸ درصد بوده است که در سال ۹۴ به ۱۱ درصد رسیده است. کمترین نرخ بیکاری برای تمامی سنین نیز مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۱۰٫۴ درصد است.

در سال ۱۳۹۳ بالاترین نرخ بیکاری مربوط به استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و لرستان به ترتیب با ۱۵٫۷ ، ۱۵ و۱۴٫۹  درصد بوده است.  کمترین نرخ بیکاری هم برای استان‌های کرمان، مرکزی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۶٫۹، ۷ و ۷٫۶ درصد بوده است. در این سال نرخ بیکاری کل کشور هم برابر با ۱۰٫۶ درصد بوده است.

استانهای دارای بالاترین نرخ بیکاری

در سال ۱۳۹۴ نیز بالاترین نرخ بیکاری را استانهای کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری به ترتیب با ۱۷٫۷  ،۱۷٫۶ و۱۶٫۴  درصد داشته‌اند و کمترین نرخ بیکاری نیز در استان‌های آذربایجان شرقی، کرمان و مرکزی به ترتیب با ۷٫۳، ۷٫۹  و۷٫۹  درصد بوده؛ در این سال نرخ بیکاری کل کشور  ۱۱ درصد بوده است.

انتهای پیام