طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد؛

طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد؛

مدیرگروه پژوهشی طب فراگیر در سرطان پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در کشور ما به علت شرایط فرهنگی مدعیان طب سنتی خیلی زیاد هستند، گفت: طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا مجیدانصاری امروز درنشست خبری کنگره سه‌گانه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی که ۲۶ تا ۲۸ مهرماه در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود، اظهار کرد: تعریفی که ما از حوزه “انکولوژی یکپارچه” (Integrative Oncology) داریم، این است که همه ظرفیت‌های پزشکی اعم از جراحی،‌ پرتو درمانی و شیمی درمانی در کنار خدماتی از حوزه‌های طب مکمل که می‌توانند به بهبود کیفیت زندگی بیماران و به کاهش عوارض ناشی از خود بیماری و عوارض ناشی از درمان‌هایی که استفاده می‌کنیم، کمک کنند.

وی ادامه داد: در این حوزه در قالب یک کار تیمی و گروهی و تخصصی هم به درمان رایج بیمار می‌پردازند، هم از روش‌های طب مکمل و طب ایرانی برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش عوارض استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اهداف اصلی کنگره ملی طب فراگیر در سرطان، افزود: از اهداف اصلی برگزاری این کنگره، اطلاع‌رسانی درست به مخاطبین مردمی است که عمدتا خود بیماران مبتلا به سرطان، خانواه‌ها و اطرافیانشان هستند، به این دلیل که در فضاهای مجازی با انواع ادعاها با این مضمون که “ما سرطان را درمان می‌کنیم” مواجه هستند که بسیاری از اوقات جان و سلامتی‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهند و درمان واقعی‌شان به تاخیر می‌افتد.

مجیدانصاری تاکید کرد: بنابراین سعی می‌کنیم که با اطلاع‌رسانی درست و آگاهی‌رسانی صحیح به مخاطبین‌ اطلاعات را منتقل کنیم که از این روش‌ها باید به شکل ایمن در قالب دانشگاه و توسط متخصصین خودش استفاده کنند، نه هر کسی که ادعایی دارد و اغلب ممکن است در فضای مجازی این ادعا مطرح شود.

مدیرگروه پژوهشی طب فراگیر در سرطان پژوهشکده معتمد ادامه داد: هدف بعدی ما، گروه متخصصان و پزشکانی هستند که با بیماران مبتلا به سرطان مواجه هستند. خیلی مواقع بیماران از آنها سوال می‌کنند آیا من برای فلان مشکلم می‌توانم از این روش، از این دارو یا از این فرآورده‌ استفاده کنم یا نه؟ واقعیت این است که در آموزش‌های رایج پزشکی این آموزش اتفاق نیفتاده است، باید این کار گروهی، آگاهی‌رسانی و هم‌افزایی علمی بین بخش‌های مختلف پزشکی و کسانی که در این حوزه کار می‌کنند به وجود بیاید که از ظرفیت‌های یکدیگر آگاه شوند و در یک کار تیمی و هماهنگ این خدمات را به بیماران ارائه دهند.

مجیدانصاری همچنین حوزه‌های تخصصی مرتبط با طب ایرانی، مراقبت‌های تسکینی و حمایتی، تغذیه و رژیم درمانی، مکاتب مختلف طب مکمل از جمله مکتب طب چینی و سوزنی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، بیوالکترومغناطیس و صوت و علوم پایه و مبانی اولیه علمی را محورهای این کنگره عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به حواشی طب سنتی در ایران، اظهار کرد: در کشور ما به علت شرایط فرهنگی، مدعیان طب سنتی خیلی زیاد هستند، به گونه‌ای که مردم خودشان در اینترنت جستجو می‌کنند و به شکل عامیانه به عطاری‌ مراجعه و گیاهی را به یکدیگر توصیه می‌کنند.

مجیدانصاری افزود: همچنین کسانی  که مدعی و شیاد هستند، بدون اینکه تخصص پزشکی یا دانش پزشکی داشته باشند، با دخالت در امر درمان به نام طب سنتی فرصت‌هایی را برای خود فراهم کرده‌اند. مواردی که ممکن است کارشان علمی و درست باشد، بسیار بسیار زیاد محدود است و می‌توان گفت اغلبشان قابل اعتماد نیستند.

مجیدانصاری همچنین با اشاره به شکل‌گیری گروه طب فراگیر سرطان در پژوهشکده معتمد، یادآور شد: قرار گرفتن همگرایانه روش‌های طب رایج در کنار روش‌های طب مکمل که طب سنتی یکی از آنها است، ازجمله اهداف شکل‌گیری این گروه بود.

وی در خصوص این‌که گفته می‌شود طب سنتی راه‌کارهایی برای درمان سرطان دارد، تاکید کرد: آنچه که تاکنون در زمینه‌های آکادمیک طب سنتی داشتیم، نشان‌ می‌دهند «طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد».

مدیرگروه پژوهشی طب فراگیر در سرطان پژوهشکده معتمد یادآور شد: در حال حاضر طب سنتی در راستای بهبود کیفیت زندگی بیمار در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های ما مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اینکه گفته می‌شود طب سنتی درمانی را برای سرطان دارد، درست نیست.