شفاف سازی در حوزه اطلاع رسانی مهم‌ترین مولفه مدیریت شهری استاندار خراسان‌جنوبی:

شفاف سازی در حوزه اطلاع رسانی مهم‌ترین مولفه مدیریت شهری

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: در معیار‌های شهرسازی به عنوان اصلی‌ترین مدل موفق شهری شفافیت، پاسخگویی و انتقاد پذیری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، ، محمد مهدی مروج الشریعه امروز (۱۳ آذر ماه) در در آیین تکریم و معارفه شهردار بیرجند با اشاره به اینکه در فرهنگ مدیریت شهری از گذشته تا کنون شهردار صاحب کلید طلایی شهری است، اظهارکرد: به تناسب اختیارات و قدرت اعمال، مدیریت شهری نوع توسعه را برای آن شهر محقق می‌کند.

وی با بیان اینکه در دنیا چهار مدل مدیریت شهری داریم که ما در  مدل دوم جای میگیرم، افزود: مدل اول که در آن شورای شهر و شهردار هر دو با انتخاب از سوی مردم منتسب می‌شوند و مدل دوم شورای ها با انتخاب مردم و شهردار با انتساب رأی از سوی شورای انتخاب می‌شود.

استاندار خراسان‌جنوبی اضافه کرد: در لایحه جامع مدیریت شهری برای بعضی از شهرها پیشنهاد انتخاب شهردار به صورت مستقیم با رأی مردم پیش بیش شده است.

مروج الشریعه ادامه داد: در صورتی که این لایحه به توصیب برسد نوع اختیارات شوراها و شهردار بخصوص در شهرهای کلان اختیارات جامعی است.

وی با اشاره به اینکه در این قالب بسیاری از وظایف در قالب تصدی‌گری های منطقه ای است، بیان کرد: در حالی که لایحه جامع پیش بینی و مسائل مربوط به مدیریت شهری در استان در اختیار پارلمان‌های انتخابی مردم قرار می‌گیرد که شوراها به عنوان پارلمان محلی در شهرهای بزرگ کشور شامل این مدیریت خواهد شد.

استاندار خراسان‌جنوبی تاکید کرد: هر آنچه که سیاست‌های ” انریکو پنالوسا ” شهردار سابق بوگوتا، ارائه شده، خدمات شهری در مفاد نهج البلاغه است که باید این مبحث را در سیاست‌های اجرایی خود قرار دهیم.

مروج الشریعه عنوان کرد: سیستم های مدیریت و برنامه ریزی شوراها که در شهر های موفق دنیا نهادینه شده این موارد از مسائل مهم نهج البلاغه و موازین اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مولفه های مدیریت شهری شفاف سازی حوزه اطلاع رسانی است، یادآور شد: معیار‌های شهرسازی به عنوان اصلی‌ترین مدل موفق شهری شفافیت، پاسخگویی و انتقاد پذیری است.

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: توسعه همه جانبه استان‌ها در توجه ویژه مراکز استان به  توسعه شهری است که باید مراکز استان ها از همه ظرفیت های شهری استفاده کنند.

 مروج الشریعه با اشاره به اینکه شهر بیرجند استعداد بالایی برای توسعه یافتگی دارد، تصریح کرد: در زمان مسئولیت باید بدون تفکرات سیاسی و جناحی در زمینه خدمت رسانی به مردم تلاش شود.

وی یادآور شد: استفاده از مباحث IT و ICT در مباحث شهری مدیریت شهری را آسان تر کرده و شهرداری و شورای شهر با تمام ظرفیت از این امر استفاده کنند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره اینکه باید ظرفیت گردشگری استان را توسعه دهیم یادآور شد: گردشگری در استان با اجرای موازین مبتنی بر تفکرات مردم با نگاه اقتصادی، اخلاق مدار و منطقی در راستای رشد آن گام برداشته شود.