دغدغه‌های مدیرکل راهداری و حمل نقل استان از ایمنی راه‌ها؛

دغدغه‌های مدیرکل راهداری و حمل نقل استان از ایمنی راه‌ها؛

مدیرکل راه داری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: ایمنی در راه ها دارای سقف و حد مشخصی نیست و هرچه در راه ها هزینه شود ایمن‌تر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، جعفر شهامت اعلاک کرد: در حال حاضر در استان ۱۵۹۳ کلیومتر راه اصلی و ۴۸۱ کیلومتر بزرگراه داریم که در مجموع راه‌های شریانی استان ۲۰۷۴ کیلومتر است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر متولی نگهداری همه راه‌ها راهداری است، افزود: در نگاه تخصصی به ایمنی راه چهار سرفصل از جمله راه ایمن‌تر، خودرو ایمن تر، کاربر ایمن تر و نظارت بر اجرای قانون مدنظر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی ادامه داد: در ۷ ماهه امسال حدود ۱۲۶ نفر تلفات در حوزه راه ها در استان داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته با ۱۱ نفر افزایش ۹٫۶ درصد افزایش را شاهد بوده‌ایم.

شهامت اظهارکرد: مجموع اعتبارات ملی و استانی حوزه ایمنی راه در استان حدود ۱۷ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان است که از این مقدار ۱۴ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان آن اعتبارات ملی و ۳ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان آن اعتبارات استانی است.

وی با اشاره به نقاط پر حادثه استان تصریح کرد: ۲۷ نقطه حادثه خیز مصوب و ۴۸ نقطه دارای تصادف در استان ارزیابی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: ۱۲ نقطه در یک ماه آینده فرآیند دریافت پیمانکار و ابلاغ اعتبارات پیگیر می‌شود تا ظرف یکسال بخش قابل توجهی رفع حادثه خیزی اجرا شود.

شهامت با اشاره به اینکه مشکل راه‌های استان در طول راه توزیع شده است اضافه کرد: با توجه به مشکلات عمده راه در استان باید طرح بهسازی روی راه های موجود نیز انجام شود

وی عنوان کرد: ایمنی در راه ها دارای سقف و حد مشخصی نیست و هرچه در راه ها هزینه شود ایمن‌تر خواهد شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی  گفت: همچنین در بحث ایمن سازی بخش نرم افزای ۳۰ مدرسه حاشیه راه در قالب ایمنی سازی فیزیکی و آموزشی اقدام شده است.

شهامت با اشاره به اینکه یکی از راه‌‌های کنترل جاده ها دوربین های مدیریت راه است گفت: در ۱۰ هزار ۵۷۳ کیلومتر راه اسفالته موجود در استان که با روش معمول امکان مدیریت ندارد با ۳۴ دوربین ثابت مدیریت می شوند.

وی اضافه کرد: همچنین ۳۴ دوربین دیگر در حال واگذاری به استان است که عمده این دوربین ها در محورهای شریانی استان است که با افزایش این دوربین ها تا پایان سال ۶۸ دستگاه دوربین در راه های استان موجود خواهد بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی با اشاره به اعمال قانون در قرار گاه پلیس راه استان توسط دوربین ها انجام می‌شود،  یاداور شد: با حکم دادستان بیرجند توقیف خودروهای با سرعت و سبقت غیر مجاز در محور بیرجند قاین داده شده است.

شهامت ادامه داد: طی یکسال گذشته  ۳۳۶ هزار تن آسفالت در راه استان استفاده و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن سهم قیر استفاده شده است.

وی ادامه داد: ۱۱۹۸ کیلومتر راه در استان روکش آسفالت شده که این موارد شامل؛ روکش آسفالت گرم و روکش حفاظتی است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی اظهارکرد: ۱۸۵ کیلومتر درزگیری راه های استان، ۱۸۹ هزار مترمربع لکه گیری، ۳۱۴ کیلومتر ماسه آسفالت، ۲۲٫۵ کیلومتر میکروﺳﺮﻓﯿﺴﯿﻨﮓ انجام شده است.

شهامت افزود: بیش از ۱۰ هزار کیلومتر راه شریانی استان ۷۰ درصد راه‌ها استان نیازمند اقدام کلی بوده که سالانه حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر راه استان عملیات انجام می‌شود.

وی اظهارکرد: در بحث ابنیه فنی و پل‌های استان حدود ۱۰ هزار و ۳۰۷ دستگاه ابنیه و انواع پل دارد که ۳۲۱ دستگاه دارای عرض ۲۱ متر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به طرح زمستانه راهداری تصریح کرد: ۱۹ راهدارخانه در استان فعال و ۲۵ اکیپ راهداری آماده، ۱۵ هزار تن شن و نمک خریداری شده است.

شهامت اضافه کرد: همچنین ۳۶۰ دستگاه ماشین آلات راهداری،۲۸۰ نفر راهدار این عملیات در طرح زمستانی مدیریت و اجرا خواهند کرد.

وی یاداورشد: از مجموع ماشیان الات راهداری شامل؛ ۶۸ دستگاه ماشین آلات سبک با ۱۵ سال سن، ۱۵۰ دستگاه ماشین نیمه سنگین با عمر ۲۱ سال، ۴۳ دستگاه ماشین الات سنگین با عمر ۲۶ سال است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی  عنوان کرد: حدود ۵۰ درصد ماشین الات فرسوده است ک حدود ۱۵ درصد هزینه های ارهداری نوسازی و تجهیز و نگهداری ماشین آلات می شود.