دانشگاه های کشور سطح بندی می شوند؛

دانشگاه های کشور سطح بندی می شوند؛

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از سطح بندی دانشگاه های کشور خبرداد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق ار بجنورد،مجتبی شریعتی نیاسر در آیین معارفه دانشجویان جدید دانشگاه بجنورد اظهارکرد: هم اکنون خواهان سطح بندی دانشگاه های کشور هستیم تا جایگاه ها، نقاط ضعف و قوت مشخص شود.
وی با اشاره به تلفیق رشته ها، ادامه داد: در حال حاضر دوران تک رشته ای نیست و باید رشته ها با هم تلفیق شده و بین آنان ارتباط برقرارشود.
وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته ۷۵ حوزه بین رشته ای مجوز گرفته شده، افزود: درحال حاضر رشته ها به هم ارتباط پیدا کرده و یک رشته به تنهایی معنا پیدا نمی کند.
شریعتی نیاسرافزود:بیش از دو هزار و‌۷۰۰ برنامه ی درسی در رشته-مقطع های مختلف داریم که بسیاری از آنها بروزرسانی شده است.
شریعتی نیا سر با تاکید بر لزوم توجه به رشته های علوم پایه، گفت: دانشگاه ها این رشته را در اولویت قراردهند.
وی خاطرنشان کرد: گر در جامعه خواهان حرفی برای گفتن هستیم باید از قدرت علم و دانش استفاده کنیم.
شریعتی نیاسر با اشاره به رتبه های علمی قابل توجه منطقه ای و بین المللی، یادآور شد:هم اکنون کشور ایران در سرعت رشد علمی رتبه ی اول جهانی را داراست که برای تداوم این گونه موقعیت ها باید تلاش مضاعفی کرد.
وی عنوان کرد: تولید دانش زمانی ارزشمندتر می شود که بتواند به ثبت اختراع، تولید فناوری و ثروت بیانجامد و مشکلاتی را از جامعه رفع کند.
وی با توصیه به دانشجویان در زمینه ی انجام مطالعات جانبی، حساسیت به پیرامون، کسب مهارت های فردی و اجتماعی و پویایی و نشاط فرهنگی و سیاسی، گفت: قدرت علمی از عوامل بازدارنده ی تعدی دشمنان نظام و کشور است. نشگاه بجنورد یکی از دانشگاههای مطرح کشور است که بایستی مورد حمایت های جدی قرار گیرد.
شریعتی نیاسرافزود: ویژگی دانشگاه خوب این است که ورودی های با هرنوع کیفیتی را به خروجی هایی با کیفیت عالی تبدیل کند و دانشگاه بجنورد ازاین نظر موفق بوده است.
رئیس دانشگاه بجنورد نیز در این مراسم اظهارکرد: در سیزدهمین سال فعالیت دانشگاه بجنورد قرار گرفته ایم و خوشبختانه با بررسی همه جانبه ، رشد و توسعه ی قابل توجهی در این مجموعه اتفاق افتاده است.
احمدمحقر ادامه داد: علاوه بر رشد کمی و گسترش فضای فیزیکی، رشد کیفیِ صورت گرفته نیز قابل توجه بوده و امروز، جایگاه دانشگاه بجنورد، به گواه شاخص ها، مطلوب است اما این امر نافی برنامه ریزی و اقدام جهت تداوم و گسترش فعالیت های مختلف دانشگاه بجنورد نیست و خوشبختانه چشم انداز خوبی برای دانشگاه ترسیم شده است.
وی افزود:فعالیت ۲۴ انجمن علمی، ۱۸ کانون فرهنگی ، دو تشکل اسلامی و ۱۵ نشریه ی دانشجویی ، بخشی از کارنامه ی حوزه ی فرهنگی و اجتماعی است که برای بسترسازی افزایش فعالیت های این حوزه در سال تحصیلی جدید، برنامه ریزی های ویژه ای انجام گرفته است.
وی با اشاره به برنامه های دانشگاه بجنورد در حوزه های مشاوره، بهداشت، تربیت بدنی و فوق برنامه، گفت: مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه بجنورد جزو مراکز فعال کشوری است و در طول سال، فعالیت های ویژه ای در پایش سلامت جسم و روح و اقدام های پیشگیرانه و همیاری در مرتفع نمودن مشکلات دانشجویان داشته است و اداره ی تربیت بدنی دانشگاه نیز در حوزه ی سلامت جسمانی و فوق برنامه اقدام های موثری را تا به امروز انجام داده و افتخار آفرینی های خوبی هم برای دانشگاه به ارمغان آورده است.
رئیس دانشگاه بجنورد با اشاره به سند راهبردی این دانشگاه، گفت: دانشگاه بجنورد همپای دیگر دانشگاههای کشور، برنامه های ویژه ای در جهت کارآفرینی و مهارت افزایی دارد که یکی از حوزه های موثر در این موضوع، گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه است که با مشارکت دستگاههای اجرایی، بستر مناسبی برای این منظور ایجاد شده است.