حذف شناسنامه از برنامه ‌های آتی سازمان ثبت احوال کشور است رئیس سازمان ثبت احوال کشور:

حذف شناسنامه از برنامه ‌های آتی سازمان ثبت احوال کشور است

معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: با صدور کارت ملی هوشمند، ضرورتی برای وجود شناسنامه در سال‌های آینده وجود ندارد لذا حذف شناسنامه جزو برنامه‌های آینده این سازمان خواهد بود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، حمید درخشان‌نیا، امروز(۱۲ شهریورماه)، در حاشیه مراسم تکریم و معارفه مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کارت هوشمند ملی می‌تواند جایگزین خوبی برای شناسنامه باشد، اظهار کرد: حذف شناسنامه نیازمند اصلاح قانون و تصویب آن توسط دولت و مجلس است.

وی افزود: زمانی که این کار انجام شود، بخشی از هزینه‌های مردم کاهش پیدا کرده و احتیاجی به شناسنامه‌های کاغذی نیست، از سوی دیگر از بار کاری سازمان ثبت احوال نیز مقدار زیادی کم خواهد شد.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: با توجه به اینکه تا پایان سال ۹۷ برای تمامی افراد بالای ۱۵ سال، کارت ملی هوشمند باید صادر شود لذا در عمل در آینده نیازی به شناسنامه نخواهد بود.
درخشان‌نیا ادامه داد: پایگاه اطلاعات جمعیت کشور به صورت مکانیزه تشکیل و بروزرسانی شده و از سال ۱۲۹۷ تاکنون اطلاعات ۱۲۰ میلیون ایرانی در این پایگاه ذخیره و ثبت شده است.
وی اظهار کرد: بعد از صدور کارت ملی هوشمند برای تمامی افراد واجد شرایط، از دولت و مجلس تقاضا خواهیم کرد با توجه به وجود دولت الکترونیک، شناسنامه حذف شود.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: در حال حاضر برای نوزادان و افراد زیر ۱۵ سال امکان حذف شناسنامه وجود دارد چرا که این افراد، فاقد اطلاعات سببی و نسبی هستند.
درخشان‌نیا از راه اندازی درگاه های ملی NIX و GSB برای تبادل اطلاعات در کشور خبر داد و افزود:  دور از ذهن نیست که روزی تمامی کارت‌های جیبی با یکدیگر تجمیع شده و علاوه بر اطلاعات هویتی، طیف وسیعی از اطلاعات فرد داخل کارت ملی هوشمند گنجانده شود.
وی بیان کرد: عملیات مربوط به بهره‌برداری کارت هوشمند ملی، توسط سازمان ثبت احوال آغاز شده و  به صورت پایلوت با برخی بانک‌ها انجام شده است.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: طبیعتاً کارت هوشمند ملی به این علت در اختیار مردم قرار گرفت که کلید ورود به دولت الکترونیک باشد.
درخشان‌نیا با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۶ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور صادر شده است، تصریح کرد: افرادی که کارت ملی کاغذی خود را تا پایان سال ۸۹ دریافت کرده‌اند، فقط تا پایان امسال برای دریافت کارت ملی هوشمند مهلت دارند چرا که بعد از سال ۹۶ کارت‌های قبل بدون اعتبار خواهد بود.
وی بیان کرد: اگر این افراد تا پایان سال ۹۶ برای تعویض کارت ملی هوشمند مراجعه نکنند، در سال جاری برای صدور آن با مشکلاتی مواجه خواهند شد.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از این افراد می‌خواهیم تا سریع‌تر برای تعویض کارت ملی خود اقدام کنند و این کار را به روزهای پایان امسال موکول نکنند، یادآور شد: همچنین آن دسته از افرادی که بعد از سال ۸۹ کارت ملی آنها صادر شده تا پایان سال ۹۷ مهلت دارند تا نسبت به تعویض آن اقدام کنند.