جزئیات لایحه بودجه ۹۷/ پیش بینی نفت ۵۰ دلاری/ افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان؛

جزئیات لایحه بودجه ۹۷/ پیش بینی نفت ۵۰ دلاری/ افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان؛

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که بودجه سال ۹۷ پیش از ۱۵ آذر به مجلس می رسد گفت: نرخ دلار هنوز در بودجه قطعی نشده اما قیمت نفت ۵۰ دلار در نظر گرفته شده و رشد اقتصادی ۷ درصد و تورم ۹ درصد پیش بینی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با روند جدید بودجه نویسی که امسال در دولت در حال انجام است، بودجه سال ۱۳۹۷ پیش از ۱۵ آذر به مجلس می‌رسد.

وی افزود: نرخ دلار هنوز در بودجه قطعی نشده است. قیمت نفت در بودجه ۹۷ پنجاه دلار در نظر گرفته شده و تلاش ما بر این است که نرخ ۵۰ دلار را برای نفت تحقق ببخشیم.
محمدباقر نوبخت گفت: رشد ۶ تا ۷ درصدی در اقتصاد در بودجه سال آینده دیده شده است. برای سه ماهه اول ۷ درصد بدون نفت رشد اقتصادی داشتیم. خوشبختانه از زمستان سال گذشته رشد ساختمان مثبت بوده است. رشد سرمایه گذاری در سالهای قبل منفی اما امسال ۷/۱ درصد مثبت بوده است.
از آنجا که مسکن می تواند به عنوان پیشران رشد و رونق باشد،در سه ماهه اول ۲/۶ درصد معاملات و ۶/۸ درصد معاملات رونق داشته باشد که در صورت ادامه جهشی در رشد اقتصادی ایجاد خواهد کرد.
نوبخت درباره نرخ تورم نیز گفت: سال آینده نرخ تورم تک رقمی و ۹ درصد پیش بینی شده است.

انتخاب نظام بودجه ریزی به شرایط اقتصادی کشور برمی گردد. در بودجه نویسی سنتی بودجه ریزی بر مبنای صفر و غلتان بوده است اما آخرین مدلی که از نظر علمی در دنیا در بودجه ریزی انجام می شود براساس عملکرد دستگاه هاست.

نوبخت افزود: آنچه در برنامه ششم تصویب شد در بودجه ۹۷ تبلور پیدا می کند.
او گفت: درخصوص طرح‌های عمرانی از ۴ هزار و ۱۳۱ پروژه به ارزش ۴۵ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان در دست واگذاری است که از این مبلغ، میزان سرمایه گذاری اولیه آن برآورد شده و از محل این واگذاری صرفه‌جویی معادل سالانه ۴ هزار و ۳۸۶ میلیارد تومان می شود و مبلغ کل صرفه‌جویی به تفکیک پروژه‌های ملی و منطقه‌ای ۶۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.
نوبخت تصریح کرد: در واگذاری‌ها از ظرفیت‌های متنوع قانونی که در اختیار دولت قرار گرفته استفاده شد اما هنوز نیازمندیم برای برخی دیگر از این ظرفیت‌ها از مجلس اجازه قانونی بگیریم.
او افزود: با توجه به وضعیت فعلی اعتبارات عمرانی و جاری و فزاینده بودن اعتبارات جاری ما نمی توانیم کاری بکنیم و بخش زیادی از اعتبارات عمرانی نیز در تسخیر اعتبارات جاری است و از بودجه ۳۰۶ هزار میلیارد تومانی که تقدیم مجلس کردیم، مجلس هزینه‌های جاری را به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان رساند و باید توجه کرد هر مقدار بودجه جاری را افزایش دهیم کم می آوریم و برای حل مشکل پروژه‌های عمرانی یا باید بخشی از آنها را واگذار کنیم یا باید بتوانیم همین مبلغ محدودی را که در اختیار داریم به کار گیریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: ما در واگذاری‌ها و اختصاص بودجه ها به تفکیک استانی و ملی، امیدواریم با سرعت بتوانیم بحث صدور اوراق مشارکت طرح‌ها را نیز پیش ببریم و آیین نامه این واگذاری‌ها نیز در دولت به تصویب رسید و سازمان برنامه و بودجه مطالعات آن را انجام داده است.

نوبخت ادامه داد: در ارتباط با برنامه‌هایی که در حال اجراست چندین موضوع را باید همزمان پیش ببریم و غیر از ۴ هزار و ۱۳۱ پروژه ملی و استانی که به شکل‌های مختلف واگذار و یا مشارکت بخش خصوصی در آن جلب شده ۱۴۱۸ طرح نیز در دست واگذاری داریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما از مجلس می خواهیم ادامه لایحه مشارکت عمومی- خصوصی را با ملاحظات و همکاری خوب تصویب کند تا ما بتوانیم بقیه طرح‌ها را نیز با سرعت بیشتری واگذار کنیم.
نوبخت در ادامه درباره مشکلات بودجه ریزی گفت: غیر از ردیفی که برای دستگاه داریم ردیف متفرقه ای هست که بر اساس دستگاه تعریف نشده است.
ردیف های متفرقه مشکلاتی در بودجه ایجاد کرده که برای شفاف سازی بودجه این ردیف ها در ذیل بودجه دستگاه ها قرار خواهد گرفت. تصمیم داریم که درآمدهای اختصاصی دستگاه ها را نیز نظارت کنیم.
او در ادامه گفت : از سال ۸۰ قرار شد که بودجه ریزی بر مبنای عملکرد باشد اما هنوز این کار انجام نشده است. در سال های قبل بودجه در اسفند داده می شد درحالیکه بودجه باید در آذر تصویب و آیین نامه اجرایی بودجه آماده شود. اینکه بودجه ریزی بر اساس عملکرد باشد، شیوه دولت یازدهم است. در چهارسال گذشته جدول تعیین شد و در تلاش برای حل مشکلات پیش رو هستیم.
سخنگوی دولت در ادامه درباره میزان حقوق کارکنان دولت و افزایش حقوق ها در سال آینده گفت: ما حتی حقوق ها را تا یکی دو درصد بالای نرخ تورم تعیین کرده ایم. ما بر اساس ده درصدی که گفته ایم عمل می کنیم درحالیکه الان نرخ تورم ۸ درصد است.
سخنگوی دولت گفت: چه شاغلین چه بازنشستگان از نظر اینکه می خواهیم عملکرد و حسابرسی در دستگاه ها انجام دهیم دغدغه ای نداشته باشند. همانطور که باید سر ماه حقوق کارکنان دولت را بپردازیم باید حقوق کارکنان طرح های عمرانی را نیز بپردازیم اما این ها چندین ماه حتی ریالی دریافت نمی کنند.
نوبخت گفت: وظیفه دیگر ما در طرح های عمرانی و توسعه طرح های عمرانی و اشتغال در کشور است که دولت باید حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی سرمایه گذاری کند بنابراین نباید فقط از نظر افزایش حقوق ها دولت تحت فشار باشد.
ما باید صرفه جویی را نیز مدنظر داشته باشیم. میزان حقوق بازنشستگان را نیز ده درصد اضافه خواهیم کرد و به آنها احترام می گذاریم اما با توجه به مسئولیت سنگین دولت در سایر جاها و طرح های عمرانی و اشتغال باید وظایف دولت در سایر جاها نیز در نظر گرفته شود.
سخنگوی دولت در ادامه درباره اقدامات دولت درزمینه جبران عقب ماندگی های اقتصادی گفت: رشد اقتصادی از دو محل بدست می آید. تلاش بر این است که بر اساس سرمایه گذاری ۵/۵ درصد را تحقق بخشیم. برای افزایش بهره وری نیز باید ساختارهای اقتصادی داشته باشیم بنابراین با تشویق به صرفه جویی نیز می توان در بهره وری موفق بود.
نوبخت درباره هدفمندی یارانه ها نیز گفت: قانون گفته هرچه از محل افزایش قیمت بدست می آید، هزینه ها کم شود و بعد ۵۰ درصد را به خانوارها برگردانیم، سی درصد به تولید و ۲۰ درصد به دولت برسد. توزیع یارانه بر اساس ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بر اساس این است که علاوه بر ۵۰ درصد ۱۲ هزار میلیارد از محل صندوق ذخیره نیز پرداخت می شود.
در توانیر دو هزار و دویست میلیارد تومان گرفته شده که به تولید برگردانده شده است. سی درصد تولید هیچ گاه پرداخت نشده است اما در کمک ها در بخش تولید انجام شده است.
او افزود: یکی از کارها در بودجه ۹۷ این است که در هدفمندی اصلاحاتی انجام خواهد شد تا بیشتر به افراد نیازمند پرداخت شود.
سخنگوی دولت در پایان درباره رتبه کسب و کار نیز گفت: در سال های گذشته ۴ تا ۵ واحد رتبه کسب و کارمان بهبود داشت. قانون رفع موانع تولید نیز برای بهبود فضای کسب و کار تنظیم شد.