افزایش ۵۴ درصدی کمک‌های مردمی به بقاع متبرکه استان خراسان جنوبی مدیرکل اوقاف خراسان جنوبی مطرح کرد

افزایش ۵۴ درصدی کمک‌های مردمی به بقاع متبرکه استان خراسان جنوبی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: امسال تاکنون هیچ اعتباری از سوی دولت برای ساخت ساز تعلق نگرفته است اما کار تعطیل نشده است ، ۱۲هزار مترمربع ساخت ساز در بقاع متبرکه استان/ بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ متر مربع

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از خبرنگار تسنیم از بشرویه، حجت ‌الاسلام و المسلمین منصور هاشمی ظهر امروز در مراسم همایش یاوران وقف که با حضور امام جمعه موقت، فرماندار و واقفان و جمعی از مسئولان شهرستان بشرویه برگزار شد با اشاره به ماموریت‌های مهم کاری اوقاف اظهار داشت: تولیت و خدمتگزاری بقاع متبرکه یکی از وظایف اوقاف است  و در همین راستا در استان خراسان جنوبی ۹۸  بقعه متبرکه  و امامزادگان لازم التعظیم تحت نظر  اوقاف وجود دارد که افتخار خدمت‌گزاری را داریم. مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از ساخت و سازهای عمرانی در بقاع متبرکه خبر داد و گفت: بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ مترمربع در بقاع متبرکه ساخت و ساز انجام می‌شود و از ابتدای امسال هیچ اعتباری از سوی دولت به این منظور تعلق نگرفته و ۳ میلیارد تومان وام نیز از سوی اداره اوقاف برای ساخت بقاع متبرکه پرداخت شده است.

وی با تقدیر از همت والای مردم استان خراسان جنوبی در راستای مشارکت در مراسمات مذهبی و آبادانی بقاع متبرکه بیان کرد: خراسان جنوبی مردم بسیار متدین  دارد و امسال نیز وضعیت هزینه کرد مردم در بقاع بسیار بالا بوده تا آنجا که ۵۴ درصد افزایش کمک‌های مردمی به بقاع متبرکه نسبت به سال گذشته را داشته‌ایم.

هاشمی افزود: وضع فرهنگی مردم بسیار خوب است و جمعیت شرکت کننده در مراسمات مذهبی بقاع متبرکه نشان دهنده این امر است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی تصریح کرد: در مراسم مذهبی مانند شهادت امام رضا (ع) در روستای خراسان جنوبی حدود ۱۳ هزار جمعیت شرکت کردند و تمام این جمعیت به همت خود مردم اطعام انجام شد و تمام هزینه‌ها مردمی بود.

وی با اشاره به ماموریت کاری خود در حوزه وقف  بیان کرد: اوقاف مجری و امین موقوفه است و هیچگاه به موقوفه ظلم نمی‌شود و مستاجرین موقوفه نیز شرکای اوقاف هستند و احترام ویژه‌ای دارند.

هاشمی افزود: سرمایه‌گذار باید وارد املاک موقوفه شود تا بتوانیم اجرای نیت کنیم و باید طرحی نو در این زمینه اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه کسی به خاطر موقوفه حق ندارند یک ریالی به حق مستاجر یا موقوفه ظلم کند گفت: مستاجرین خوش حسابی که در املاک موقوفه هستند افتخار اوقاف هستند و نباید ظلمی یا کوتاهی در حق نیات موقوفات یا مستاجر شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی بیان کرد: برای وقف، تیم بزرگ مشاوره‌ای راه‌اندازی کرده‌ایم که بانیان وقف قبل تعیین نیت وقف می‌توانند با تیم مشاوره مشورت کنند.

هاشمی با تاکید بر اینکه نیات موقوفات طبق نیاز روز باشد گفت: در قدیم مشکلات موجود، کمبود حسینیه و مسجد بود و با تناسب زمان وقف انجام می‌شد و امروز نیز باید نظرسنجی جامعه صورت گیرد و نیازهای جامعه را در وقف کردن در نظر بگیرند.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی تربیت قاریان قرآن را از دیگر وظایف اوقاف معرفی کرد و افزود: متولی برگزاری تمام مسابقات قرآن اوقاف است و هزینه‌های قرآنی باید از موقوفات داده شود اما در این حوزه موقوفات قرآنی بسیار کم است و در شهرستان بشرویه میزان نیات وقف در حوزه قرآنی پایین است که باید ترویج شود.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های مختلف قرآنی گفت:  ۱۴ هزار نفر در ۴ سال گذشته در کلاس‌های حفظ قرآن اداره اوقاف و امور خیریه ثبت نام کرده‌اند که خود افتخار بزرگی است و امیدواریم با حمایت واقفان بتوانیم بهتر کار کنیم.

انتهای پیام/