استاندار خواستار نمایشگاه تخصصی معدن در استان شد؛

استاندار خواستار نمایشگاه تخصصی معدن در استان شد؛

استاندار خراسان جنوبی بابیان اینکه خام فروشی مواد معدنی مصیبت است گفت: تا پایان سال باید در استان نمایشگاه تخصصی در قالب مواد معدنی برگزار شود و باید جلوی خام فروشی گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، محمدمهدی مروج‌الشریعه  در نخستین شورای معادن خراسان جنوبی اظهار داشت: باید معادن خراسان جنوبی و صنایع معدنی آسیب شناسی شده و در این شورا برای رفع مشکلات آنها تصمیمی‌گیری شود.

وی افزود: باید از خام‌فروشی مواد معدنی و صادرات آن جلوگیری شود چون خام‌فروشی مواد معدنی مصیبت بزرگی است که ارزش‌های آن را بقیه می‌برند و تنها خسارات زیست محیطی آن برای منطقه باقی می‌ماند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: باید موادمعدنی در استان خراسان جنوبی فرآوری شده و تمام سیاست‌ها را برساس جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی تنظیم کنیم چون بالاترین مزیت توسعه استان خراسان جنوبی معدن است.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه در خراسان جنوبی پهنه‌های زیادی در برگیرنده سنگ‌های معدنی با ارزش است که کاربردهای مختلفی برای مصارف داخل کشور داشته و افزایش سهم سبدی صادراتی خراسان جنوبی است افزود: شورای معادن استان باید از هر اختیاراتی برای تعیین تکلیف دارندگان پهنه اکتشافی که امتیاز استخراج معادن را دارد اما بنا به هر دلیلی فعالیت آن راکد است استفاده شود.

وی اظهار داشت: برخی از محصولات معدنی داخل استان را می‌توان با فرآوری و تغییر الگوی مصرف در خود استان به کار گیری کنیم تا ظاهری زیبا، خلاق و خوش نقش داشته باشیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: به شهرداری‌هایی که برای معابر از محصولات معادن استان استفاده کنند تشویق‌های اعتباری اختصاص می‌یابد تا این مهم الگوسازی شود و همچنین باید در شورای معادن استان از نخبگان و خبرگان معدن در بخش خصوصی دعوت شود تا از تفکرات آنها استفاده کنیم.

مروج‌الشریعه با اشاره به اینکه باید از معادن خراسان جنوبی به بهترین شکل در راستای معیشت و رفاه مردم استفاده شود افزود: براساس قانون گردش آزاد اطلاعات و حقوق شهروندی مکلف هستیم تمام واگذاری‌های معدنی را در چرخه آزاد و از طریق راه‌اندازی سایتی برای شفاف‌سازی و واگذاری پهنه‌های معدنی در اختیار همه مردم قرار دهیم.

وی بیان کرد: باید در استان خراسان جنوبی ورود و خروج هیئت‌های خارجی را برای بحث بازاریابی ساماندهی کنیم چون هیچ راهی برای حمایت از بخش خصوصی نبوده و از طریق سرمایه خارجی و استفاده از کمک‌های فنی و اعتباری می‌توان مشکلات را برطرف کرد و در یک کلام می‌توان گفت سرمایه خارجی نجات دهنده کشور است.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه صندوق اعتباری توسعه معدن در خراسان جنوبی راه‌اندازری شود افزود: در راستای معرفی مزیت معادن استان باید تلاش شود تا قبل از سال نمایشگاهی تخصصی برگزار شود.

مروج‌الشریعه اظهار داشت: باید خراسان جنوبی در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی بزرگ و با قوت و قدرت به ویژه در بخش معادن و صنایع معدنی شرکت کند.

وی افزود: دولت و سرمایه‌گذاران باید ملزم شوند تا عرصه‌هایی از منابع طبیعی را که برای توسعه معادن مجبور به تخریب هستند تا چند برابر آن احیا کنند.