آبگیری تعدادی از سازه های آبی خراسان جنوبی؛

آبگیری تعدادی از سازه های آبی خراسان جنوبی؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، سید ابوالحسن میرجلیلی  افزود: بارش های خوبی در شهرستان های سرایان، فردوس، طبس، قاینات و بیرجند گزارش شد و در برخی روستاها میزان بارندگی به ۵۰ میلی متر رسیده است.
وی یادآور شد: سد نهرین طبس که شریان حیاتی این شهرستان در قلب بیابان محسوب می شود، در ماه جاری خشک شد که سطح آب آن در نتیجه بارش های اخیر یک متر بالا آمد و بخشی از سد « دره بید» طبس هم آبیگری شد.
میرجلیلی تصریح کرد: در حال حاضر شاهد ادامه جریان سیلاب و رواناب به سمت برخی بندها و سد های مخزنی استان هستیم و با ادامه بارش ها بخشی از این سازه های آبی ، آبگیری شود.
به گفته وی بر اساس پیش بینی هواشناسی بارندگی در بیشتر نقاط استان تا ظهر شنبه ادامه دارد و پس از آن دمای هوای در خراسان جنوبی کاهش می یابد .
وی از مردم استان خواست با توجه به جاری شدن سیلاب و رواناب در برخی مناطق خراسان جنوبی از حضور در حریم رودخانه های فصلی پرهیز و از تردد غیر ضروری در مسیر و بستر رودخانه ها و نیز جاده های منطقه پرهیز کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی از مردم استان خواست در صورت مواجه شدن با جریان سیل در جاده در محل امن توقف کنند و پس از قطع رواناب در صورت ضرورت به حرکت در مسیر ادامه دهند.
وی میزان بارندگی در برخی روستاهای شهرستان های بشرویه و خوسف را مناسب ذکر کرد و به شهروندان توصیه کرد که هنگام جاری شدن سیل از نزدیک شدن به رودخانه های استان که عمدتا فصلی هستند، پرهیز کنند.
به گفته کارشناس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی خراسان جنوبی با ادامه فعالیت سامانه بارشی در ۲۴ ساعت آینده برای بیشتر نقاط استان بارندگی، گاهی رعد و برق و وزش باد نسبتا شدید پیش بینی می شود.
فاطمه زارعی روز جمعه افزود: بارندگی در نیمه غربی ، شمالی و قسمت هایی از بخش مرکزی استان از شدت بیشتری برخوردار است و سبب وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر عمومی خواهد شد .
وی اضافه کرد: بارش تگرگ ،تشکیل مه نیز در نقاط کوهستانی و مرتفع استان دور از انتظار نیست و با نفوذ جریان سرد شمالی کاهش قابل ملاحظه دمای هوا بویژه در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آتی رخ می دهد.