۵هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بیمه ها پرداخت شد؛

۵هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بیمه ها پرداخت شد؛

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از مجموع ۸ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بیمه ها، ۵ هزار میلیارد تومان آن پرداخت و با دستور رئیس جمهوری باقی مانده آن به زودی پرداخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شرق، محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان همچنین اظهار داشت که سالانه ۴هزار و ۸۰۰میلیارد تومان برای اجرای طرح تحول سلامت پرداخت می شود.
وی هدف از اجرای طرح تحول سلامت را کاهش هزینه‌های مردم و بهبود وضعیت بیمارستان‌ها بیان کرد و افزود که پیش از این برخی از افراد بیمه نبودند و در قالب این طرح بین ۵٫۵ تا ۶ میلیون نفر دفترچه بیمه دریافت کردند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد که بیمه سلامت ۱۱ میلیون نفر را در کشور شامل شد، در حالی که برای پوشش ۵٫۵ میلیون نفر اعتبار در نظر گرفته شده بود و هم اینک بدهی دولت به بیمه از این بخش است.
وی افزایش تعرفه ها را ازدیگر دلایل بدهی دولت به بیمه ها بیان کرد.
رئیس برنامه و بودجه با بیان اینکه آنچه در سفرهای استانی رئیس جمهوری مصوب می شود، این سازمان ملزم به اجرای آن است، افزود: در صورت قصور در این بخش سازمان باید پاسخگو باشد.
دکتر نوبخت ادامه داد: برهمین اساس نهادی در سازمان برنامه و بودجه به منظور پیگیری تعهدات سفرهای رئیس جمهوری تشکیل شده است و در گلستان نیز مقامات ارشد اجرائی استان و شخص استاندار به شدت پیگیر این مصوبات هستند.
وی تصریح کرد: مباحث و تعهدات و مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان به ویژه در حوزه جزیره آشوراده، منطقه آزاد تجاری اینچه برون و راه آهن گرگان – مشهد مغفول نمانده است.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: البته اجرای همه تعهدات نیازمند پشتیبانی و منابع مالی است و برخی متغیرهای درون زا و برون زا اجرای مصوبات را به تاخیر انداخته اند.
وی اضافه کرد: عوامل و متغیرهای درون زا را می توان کنترل کرد، اما عوامل برون زا خارج از تعهد ما بوده که نمونه آن افت و خیز قیمت نفت است.
نوبخت عنوان کرد: در همین راستا لایحه ای در شهریور ماه به مجلس بردیم تا دولت بتواند از محل ظرفیت های مالی تبصره های ۳۵ تا ۳۸ قانون برنامه بودجه با اخذ مجوز استفاده کند و در این خصوص ۱۴۷ هزار میلیارد ریال تنها در بخش خرید تضمینی گندم تامین اعتبار شد.
وی افزود: منابع درآمدی کشور در سال ۹۰ و ۹۱؛ ۱۲۰ میلیارد دلار بوده و امروز در بخش نفت حدود ۶۹۹ میلیارد دلار درآمد داریم و در حوزه غیر نفت نیز ۲۳ میلیارد ریال است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: این درحالی است که در سال ۹۱۱ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم حدود چهار هزار ریال بوده و امسال تعهد ما نسبت به خرید هر کیلو ۱۲ هزار و ۶۷۰ ریال بوده و در نهایت ۱۳ هزار ریال شد.
وی ادامه داد این درحالی است که شرایط خرید گندم از خارج کشور به نرخ هر کیلوگرم هشت هزار ریال را داشتیم، اما برای توسعه تولید داخلی و کمک به این بخش ، از واردات خود داری شد و هم اینک کشور توان صادرات سه میلیون تن گندم را دارد.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری به برخی معوقات گذشته بازنشستگان و فرهنگیان و مشکلات آنان اشاره کرد و یادآور شد: دولت تعهدات خود را انجام داده است و در مهر و آبان امسال ۲۷ هزار میلیارد ریال معوقات و بدهی فرهنگیان پرداخت شد و بخشی دیگر در آذر ماه انجام گرفت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد که خود را در برابر تعهدات به مردم مسئول می دانیم، اما در حوزه انجام وظایف مشکلاتی داریم.