شایع ترین نوع سرطان در استان مربوط به سرطان دستگاه گوارشی است؛

شایع ترین نوع سرطان در استان مربوط به سرطان دستگاه گوارشی است؛

رئیس مرکز جامع بیماری های خاص خراسان جنوبی گفت: شایع ترین نوع سرطان در استان مربوط به سرطان دستگاه گوارشی است، طوریکه در بین زنان سرطان پستان و مردان سرطان ریه و پروستات رایج تر از دیگر انواع سرطان است.

دکتر هادی دهقانی افزود: بیشتر عوامل سرطان سیستم گوارشی مربوط به استفاده بی رویه از افزودنی ها مانند مواد نگهدارنده، انواع رنگ ها و اسانس های مصنوعی در مواد غذایی، تغییر رژیم غذایی، استفاده از غذاهای سریع آماده ، غذاهای چرب و سرخ کردنی و از این قبیل است که در فرد بروز می کند.
وی با اشاره به عوامل ایجاد سرطان، اظهار کرد: آلودگی، مصرف مواد دخانی، الکل، رشد و تکثیر ویروس ها و .. از جمله عوامل محیطی هستند در ایجاد سلول های سرطانی دخالت دارند.
به گفته رئیس مرکز جامع بیماری های خاص استان، همچنین وجود سابقه سرطان بین اعضای نزدیک خانواده احتمال ابتلا به این بیماری را در میان افراد افزایش می دهد.
وی به اجرای برنامه شناسایی ژن های معیوب اشاره کرد و افزود: این امر اگر از بدو تولد و در رده های سنی مختلف انجام شود، بیماری سرطان قابل درمان و پیشگیری خواهد بود.
وی با بیان اینکه ۹۰ درصد درمان بیماری سرطان به فرد بیمار بستگی دارد، گفت: بیشتر افراد بعد از اطلاع از بیماری خود دچار یاس و ناامیدی می شوند، آموزش تنها راهکار کاهش استرس و شاد زیستن است که سبب افزایش امید به زندگی و بعضا درمان بیماری می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد سرطان ها منجر به فوت می شود، عنوان کرد: نمی توان عدد یا رقمی بیان کرد، زیرا بهبودی یا فوت فرد به نوع سرطان، روحیه یا نداشتن روحیه بیمار، زمان مراجعه، نوع پیشرفت بیماری و … بستگی دارد اما بیشترین آمار منجر به فوت به دلیل مراجعه دیر هنگام بوده است.
رئیس مرکز جامع بیماری های خاص خراسان جنوبی می گوید: تشخیص به موقع بیماری سرطان کمک فوق العاده ای برای درمان و کاهش هزینه ها به بیمار می کند، امروزه با پیشرفت های علمی، تا ۹۰ درصد این بیماری قابل درمان است.
دهقانی یادآور شد: مراجعه و تشخیص به موقع ،به کار درمان کمک می کند، این امر سبب می شود که بیمار مدت ها زندگی راحتی را کنار خانواده سپری کند.
وی اظهار کرد: ۹۰ درصد هزینه های درمان بیماران سرطانی از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تامین می شود، همچنین انجام شیمی درمانی رایگان سبب مراجعه بیش از پیش بیماران و شناسایی، تشخیص و درمان بیماری در استان و کشور شده است.
وی با بیان اینکه امید به زندگی در میان بیماران سرطانی نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته است، بیان کرد: همچنین تامین هزینه های درمانی توسط وزارت بهداشت سبب شد افراد مریض بیشتر به مراکز درمانی مراجعه کنند و درصدد درمان بیماری خود برآیند.
دهقانی عنوان کرد: در حال حاضر ۹۷۰ بیمار سرطانی در خراسان جنوبی شناسایی شدند و اقدام به درمان کرده اند، پیش بینی می شود حداکثر یک هزار و ۲۰۰ نفر در استان به این بیماری مبتلا باشند.
وی یادآور شد: برنامه غربالگری و سرشماری بیماران سرطانی از سال ۹۳ در مرکز جامع بیماری های خاص استان آغاز شد چرا که تشخیص به موقع اینگونه بیماری کمک فوق العاده ای به بیمار می کند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر شناسایی بیماران سرطانی در این استان مرزی با آمار ملی مطابقت دارد، کمتر از ۳۰۰ نفر به روز تحت درمان هستند.
از ۹۴۰کیلومتر مرز ایران و افغانستان، ۴۶۵کیلومتر آن در حوزه استحفاظی خراسان جنوبی قرار دارد
همچنین مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی نهم اسفند به ایرنا گفته بود: مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی بیرجند که مهمترین و بزرگترین پروژه در حال احداث این مجمع در استان است در آینده نزدیک رسما راه اندازی می شود.
سید محمود حسینی افزود: برای اجرای این پروژه تاکنون ۱۹۵ میلیارد ریال هزینه شده است و هم اکنون مرحله نخست آن راه اندازی شد و پذیرش بیمار از ۱۲ روز پیش آغاز و خدمات شیمی درمانی ارائه می شود.
وی اضافه کرد: با راه اندازی این مرکز تا حدودی دغدغه بیمار و خانواده های آنان کاسته می شود و نیازی نیست مردم به مراکز درمانی خارج از استان مراجعه کنند.
وی افزود: این مرکز دارای ۴۰ تخت مصوب است و بعد از شروع به کار مرکز رادیوتراپی، روزانه هر تعداد بیمار از داخل یا خارج استان مراجعه کنند، پذیرش خواهند شد.
مجمع خیرین سلامت استان به عنوان یک سازمان مردم نهاد برای بهره گیری درست از کمک ها و مشارکت های مردمی و هدایت آن به اولویت های مهم در حوزه سلامت فعالیت خود را به صورت رسمی از سال ۸۹ در استان آغاز کرد.
جمعیت خراسان جنوبی در سرشماری سال ۱۳۹۰، ۷۳۲هزار نفر است که این عدد در سرشماری سال ۱۳۹۵به حدود ۷۸۰ هزار نفر رسید.