۲هزار تله زنده‌ گیری پرنده هوبره در شهرستان زیرکوه جمع آوری شد؛ در 9ماهه سال 95، 2 هزار تله زنده گیری پرنده هوبره در این شهرستان جمع آوری و تعدادی از تله ها نابود شد.

۲هزار تله زنده‌ گیری پرنده هوبره در شهرستان زیرکوه جمع آوری شد؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق و به نقل از ایرنا، این تعداد تله‌ در ۱۰ مرحله با همکاری محیط زیست، نیروی انتظامی، منابع طبیعی، جوامع محلی و همیاران افتخاری محیط زیست شهرستان جمع آوری شده است.

سرپرست نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه ادامه داد: تله های جمع آوری شده در منطقه شکار ممنوع مصوب مرزی، منطقه شکار ممنوع دق پترگان، دشت گلورده، کال جرف، تاغزار روستاهای چاه الله داد، ملکی و چاه زرد، اطراف مزارع کشاورزی چاه‌های شاهرخت و بمرود و مناطق دشت آهنگران جمع آوری شده است.
مرتضی تقی زاده با اشاره به اینکه پرنده هوبره در حال انقراض است، یادآور شد: افرادی که نسبت به شکار هر قطعه از این پرنده اقدام کنند، ۲۰۰ میلیون ریال جریمه می شوند.
هوبره از تیره درناسانان و یکی از گونه های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است که از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد.
پرنده رو به انقراض هوبره در زیستگاه ‌های بیابانی و مناطق خشک دشتی زاد و ولد می کند و این پرنده ارزشمند دارای گردن و دم خرمایی رنگ دراز و از حشرات، بی مهرگان، دانه و بذر گیاهان تغذیه می کند.
هوبره تمایل کمی به پرواز کردن دارد و اغلب راه می رود و از این رو شکارچیان غیرمجاز با ساخت دیواره و پرچین هایی کم ارتفاع از بوته ها و شاخ و برگ درختان در مسیر حرکت این پرنده و ایجاد سد معبر در مسیر آن اقدام به زنده گیری می کنند.
منطقه حفاظت شده شاسکوه به وسعت ۷۰ هزار هکتار در سال ۸۶ به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی مصوب شد.
تاکنون ۳۱ گونه پستاندار در منطقه حفاظت شده شاسکوه شناسایی شد که از این تعداد، سه گونه جانوری قوچ و میش، گربه وحشی و گربه پالاس در خطر انقراض و آهو در این منطقه منقرض شده است.
همچنین ۹۳ گونه پرنده در منطقه حفاظت شده شاسکوه شناسایی شد که از این تعداد پنچ گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند.
همچنین می توان به وجود ۱۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر در منطقه شاسکوه اشاره کرد.
عقاب طلایی، عقاب خالدار بزرگ، بالابان، شاهین و هوبره را از جمله گونه های پرنده در معرض خطر انقراض در این منطقه به شمار می روند.
همچنین چکچک ابلق، شاه بوف، شبگرد هندی، سهره طلایی، سنگ چشم دم سرخ، دم جنبانک زرد، دم جنبانک خاکستری، شبگرد، زاغ کویری، بالابان قرقی،کبک، تیهو، سیاه سینه و کرکس از گونه های پرندگان نادری هستند که در این منطقه زندگی می کنند.
شهرستان زیرکوه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلومتری مرز با افغانستان قرار دارد.
مساحت زیرکوه ۹ هزار و ۱۸۵کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۴۵ هزار نفر است.