۱۳طرح منابع طبیعی در خراسان جنوبی آماده بهره برداری است؛

۱۳طرح منابع طبیعی در خراسان جنوبی آماده بهره برداری است؛

۱۳ طرح آبخیزداری و احیای مراتع با سه میلیارد ریال سرمایه گذاری در استان اجرا و آماده بهره برداری است .

علیرضا نصرآبادی افزود: بهره برداری از این طرح ها به مناسبت هفته منابع طبیعی (۱۵ تا ۲۱ اسفندماه) در مناطق مختلف استان آغاز می شود و ۶هزار و ۱۸۸ نفر از مزایای آن برخوردار خواهند شد.
وی اجرای طرح های بیابان زدایی، عملیات بیولوژیک، عملیات مدیریت مراتع، احداث ساختمان حفاظتی، تولید نهال و احداث هلالی آبگیر را مهمترین این طرح ها ذکرکرد.
وی تجلیل از خانواده شهدای منابع طبیعی، تامین و توزیع نهال، کاشت نهال با همکاری تشکل های مردمی، تبیین و برجسته سازی موضوع جرم انگاری تخریب منابع طبیعی، اجرای برنامه نهالکاری در مزار شهدای مدافع حرم، شهدای منابع طبیعی و اماکن متبرکه را از جمله برنامه های پیش بینی شده عنوان کرد.
وی برگزاری شب شعر با موضوع حفظ منابع طبیعی، برگزاری مسابقه ورزشی با عنوان جام طبیعت، نشست هم اندیشی با حضور نمونه های منابع طبیعی و نمایندگان تشکل ها و حضور کارشناسان در مدارس، حوزه های علمیه و دانشگاه ها برای بیان اهمیت منابع طبیعی را از دیگر برنامه ها برشمرد.
امسال هفته منابع طبیعی با شعار « همیار طبیعت باشیم» در ۳۱ استان ایران برگزار می شود، هدف از نامگذاری هفته منابع طبیعی، ترویج فرهنگ منابع طبیعی و آبخیزداری و تبیین اهمیت آن براساس آموزه های دینی، گسترش سنت حسنه درختکاری و ضرورت مشارکت و حضور فعال اقشار مختلف مردم در حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی است.
خراسان جنوبی با ۷۸۰هزار نفر جمعیت ۱۵۱هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که سومین استان پهناور و دومین استان بیابانی کشور است.
از ۱۵میلیون هکتار وسعت خراسان جنوبی، ۱۲ میلیون هکتار یعنی ۸۶ درصد مساحت آن عرصه های بیابانی، مراتع فقیر و یا تحت فرسایش بادی است.
عملیات بیابان زدایی از سال ۱۳۴۸ در خراسان جنوبی شروع شد که تاکنون در ۱۷۰هزار هکتار از اراضی استان اجرا شده است.
طی ۱۰ تا ۱۳ سال گذشته ۴۸۵ هزار هکتار از مراتع فقیر استان تبدیل به بیابان شد.