۵۵۰ نفر در زندانهای استان حافظ قرآن شدند مدیر کل زندانهای استان خراسان جنوبی:

۵۵۰ نفر در زندانهای استان حافظ قرآن شدند

 علی هاشمی مدیر کل زندانهای استان خراسان جنوبی گفت:مهمترین و اصلی ترین برنامه های فرهنگی اقامه نماز جماعت است که در سه وعده صبح ، ظهر و عصر ، مغرب و عشاء با حضور ۲۵ نفر روحانی امام جماعت در زندانهای استان برگزار می شود،که در این خصوص در ۵ سال گذشته اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان به عنوان دستگاه برتر معرفی شده است.
هاشمی افزود:برگزاری جشنواره  فرهنگی هنری نماز در رشته های فیلم نامه نویسی ، شعر، داستان نویسی ، مقاله نویسی با موضوع نماز ویژه زندانیان و خانواده آنها ،برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع نماز ویژه زندانیان با دعوت از اساتید کشوری و استانی، تقدیر از زندانیان فعال در زمینه نماز به صورت ماهیانه، راه اندازی وبلاگ ستاد اقامه نماز زندانهای استان ، برگزاری کارگاه های آموزشی خانواده مطهر با محوریت نماز با همکاری ستاد اقامه نماز استان برای زندانیان، برگزاری طرح تلاوت نور و حلاوت جان و سخنرانی روحانیون بین دو نماز با موضوع احکام شرعی از دیگر برنامه های اجرا شده در زمینه نماز در زندانهای استان بوده است .
وی خاطر نشان کرد:راه اندازی و فعالیت ۱۲ کانون فرهنگی و هنری مساجد در نماز خانه های زندانهای استان با همکاری دبیرخانه کانون فرهنگی هنری مساجد از دیگر برنامه های فرهنگی و تربیتی در سطح زندانهای استان است .
مدیر کل زندانهای استان تصریح کرد: آموزش ۲۳۰ نفر سواد آموز در دوره های سواد آموزی ، انتقال ، تحکیم در مراکز یاد گیری و یاد دهی زندانها و فعالیت دبیرستان بزرگسالان دانش و هنرستان کار و دانش تربیت با ۱۳۰ نفر دانش آموز در زندان مرکزی که تعداد۱۱ نفر زندانی موفق به اخذ مدرک دیپلم  در رشته های جوشکاری ،برق ، خیاطی لباس مردانه و تعمیر خود روشده اند ،برگزاری آزمون متفرقه پنجم ابتدایی برای همه زندانیان واجد شرایط،از مهمترین برنامه های آموزشی در زمینه تحصیل زندانیان در سطح زندانهای استان است .
هاشمی خاطر نشان کرد :اجرای طرح تبلیغ در زندانهای استان با استفاده از ۲۵ نفر روحانی و برگزاری کارگاههای آموزشی دینی به زندانیان ،راه اندازی هیات انصار الرضا (ع) و اجرای برنامه در سطح شهر در ایام محرم ،برگزاری مراسمات عزاداری و جشن به مناسبت شهادت و ولادت ائمه اطهار(ع)از مهمترین برنامه های تبلیغی است که در سطح زندانهای استان اجرایی شده است .
وی بیان کرد:برگزاری کارگاههای آموزشی مهارت های اساسی زندگی برای زندانیان و خانواده آنها در سالن ملاقات از دیگر برنامه های آموزشی برای زندانیان است.
مدیر کل زندانهای استان برگزاری المپیاد مسابقات ورزشی زندانیان در رشته های فوتسال ، والیبال ، تنیس روی میز ، بدمینتون ، کشتی ، ورزش های زور خانه ، دارت را از مهمترین برنامه های ورزشی اجرا شده در زندانهای استان عنوان کرد .
هاشمی افزود : طرح یکسان سازی مشوق های قرآنی با حفظ هر ۳ صفحه یک روز و هر جزء هفت روز مرخصی ، هم برای زندانیان و هم برای خانواده زندانیان اجرا می شود .که تا کنون ۵۵۰ نفر از زندانیان حافظ ۱ تا ۳۰ جزء قرآن در زندانهای استان  شدند و همچنین  برگزاری مسابقات قرآنی برای زندانیان و خانواده آنها و اعزام برترین آنها به مسابقات کشوری ،آموزش روخوانی ،روانخوانی ، تجوید ، و تفسیر برای زندانیان، برگزاری محافل انس با قران با دعوت از قاریان بین المللی ، استانی ، و شهرستان وکسب مجوز فعالیت خانه قرآن در کلیه زندانهای استان با همکاری سازمان تبلیغات از مهمترین برنامه های قرآنی در سطح زندانهای استان است .
وی افزود: را ه اندازی کتابخانه مشارکتی با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان برای استفاده زندانیان که روزانه حدود ۴۰۰نفر از این کتابخانه ها استفاده میکنند ، برگزاری مسابقات کتابخوانی به مناسبت های مختلف با همکاری اداره کل کتابخانه ها و دبیرخانه کانون های مساجد  وبرگزاری مسابقات مقاله نویسی و روزنامه دیورای ، اجرای طرح روخوانی کتاب از مهمترین برنامه های فرهنگی در حوزه مطالعه در زندانهای استان است .
مدیر کل زندانهای استان گفت:تشکیل گروه های سرود و تئاتر زندانیان و اجرا در مراسمات ملی و مذهبی ، برگزاری سوگواره تعزیه زندانهای استان و اجرای ۵ گروه تعزیه خوان در این سوگواره از مهمترین برنامه های هنری در سطح زندانهای استان بوده است