۴۳۰۰ بافنده فرش خراسان جنوبی بیمه هستند/ پیگیری برای افزایش سهمیه هستیم؛

۴۳۰۰ بافنده فرش خراسان جنوبی بیمه هستند/ پیگیری برای افزایش سهمیه هستیم؛

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه چهار هزار و ۳۱۵ بافنده فرش استان تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: برای افزایش سهیمه بیمه قالیبافان همچنان در حال پیگیری هستیم.

مجید درویشی افزود: زمانیکه قانون بیمه قالی بافان به تصویب رسید، مقرر شد بخشی از سهم کارفرما توسط دولت پرداخت شود تا آنها تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند.

وی افزود: با توجه به رقمی که برای بیمه قالی بافان گذاشته شده و افرادی که شناسه دارند، اگر تعداد آنها تغییر نکند، پذیرش افراد جدید امکان پذیر نیست و نمی‌توان افراد جدید را در این بخش بیمه کنیم.

وی گفت: بیمه افرادی که طبق گزارش بازرسان سازمان به شغلی غیر از قالی بافی فعالیت داشته و یا حق بیمه‌شان را پرداخت نکنند، قطع می‌شود.

درویشی با اشاره به وجود ۵۰ هزار بافنده فرش در استان بیان کرد: در حال حاضر چهار هزار و ۳۱۵ نفر بافنده تحت پوشش بیمه هستند در صورتی که سهمیه خراسان جنوبی در این طرح دو هزار و ۹۱۸ نفر بوده است.

وی یادآور شد: از محل طرح هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۶ برای بیمه افراد خاص پیش بینی‌هایی شد، تا زمانیکه مصوب نشود قابل بیان نیست، امید است در این برنامه قالی بافان نیز تحت پوشش قرار بگیرند.

درویشی عنوان کرد: برای افزایش سهمیه استان در حال پیگیری هستیم تا از محل قطع بیمه سایر استان‌ها سهمیه دریافت کنیم، اما شرایط برای تمام کشور تقریباً به همین نحو است.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۶ خبرهای خوشی برای این قشر سختکوش در تبصره ۱۴ شنیده شود شاید گره‌ای از کار قالی بافان گشوده شود.

 به گفته درویشی، برند قالی خراسان جنوبی در بازارهای جهانی شناخته شده است، تلاش‌ها برای حمایت از این قشر ادامه دارد.