۴۰ درصد داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ در رشته تجربی ثبت نام کرده اند

۴۰ درصد داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ در رشته تجربی ثبت نام کرده اند

در کنکور سال آینده بیشترین داوطلبان در رشته علوم تجربی و کمترین داوطلبان در رشته ریاضی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران – معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیرجند گفت: برای کنکور ۱۴۰۱ از حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار داوطلب، ۵۷۴ هزار نفر یعنی ۴۰ درصد داوطلبان در رشته علوم تجربی ثبت‌نام کردند.

هاشم داداش‌پور  افزود:امسال هشت درصد دانشجویان کشور در دانشگاه‌های علوم پزشکی پذیرفته خواهند شد در حالی که بیش از ۴۰ درصد داوطلبان کنکور امسال در رشته تجربی ثبت‌نام کرده اند و افزایش تعداد پذیرش در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌تواند آثار بسیار زیان باری را برای ما ایجاد کند.


وی گفت: در کنکور سال آینده  با ۱۴۵ هزار متقاضی رشته ریاضی، کمترین استقبال از رشته‌های فنی و علوم پایه در دانشگاه‌ها را  شاهد هستیم در حالی که بنیاد علم در حوزه علم پایه است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گرایش به سمت رشته‌های فنی و مهندسی در اوایل دهه ۹۰ باعث شد تا دانشگاه‌های صنعتی در کشور افزایش پیدا کنند.


دادش پور افزود:بر اساس تحلیل های آماری دانشگاه های صنعتی هر روز خالی‌تر و تقاضا برای دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر است.

وی گفت:نیاز‌های کشور در حوزه‌های مهارتی و مهارت محوری است، اما ورودی به دانشگاه‌ها بیشتر به سمت رشته‌های انسانی و تجربی رفته است.


داداش‌پور گفت: جمعیت دانشجویی کشور در سال ۸۹، چهار میلیون و ۱۱۱ هزار نفر بود که سال ۹۴ به چهار میلیون و ۸۱۱ هزار نفر رسید و اکنون به سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کاهش یافته است.

وی افزود: از سال ۱۳۹۳ روند جمعیت دانشجویی در دانشگاه‌ها کاهشی است که باید روند دانشگاه‌ها به سمت تجمیع و تمرکز بیشتر حرکت کند و نمی‌توانیم در چنین شرایطی دانشگاه‌ها را به لحاظ فیزیکی گسترش دهیم.

معاون وزیر گفت: سال ۹۵ حدود ۲۵ درصد کل جمعیت دانشجویی کشور در مقطع کاردانی بود، اما امروز ۱۴ درصد دانشجویان در مقطع کاردانی ، ۶۲ درصد کارشناسی، ۱۶ درصد کارشناسی ارشد، سه درصد دکترا حرفه‌ای و پنج درصد هم دکترا تخصصی تحصیل می‌کنند.

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ۵۰ درصد کل دانشجویان ایران در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند و سهم علوم پایه هفت درصد، پزشکی هشت درصد و فنی و مهندسی ۲۶ درصد است.

داداش‌پور افزود: در گذشته مجموع دانشجویان دوره‌های کاردانی و کارشناسی ۹۰ درصد کل دانشجویان را تشکیل می‌داد، اما اکنون روند از کارشناسی به کارشناسی ارشد تغییر کرده و فارغ از اینکه نیاز کشور چیست، به سمت تحصیلات تکمیلی در حرکت هستیم.

وی گفت: بیشترین بیکاران را در فارغ التحصیلان دانشگاهی داریم و این موضوع نشان دهنده این است که بازار کار ما سنتی عمل می‌کند و همچنین هنوز دانشگاه‌های ما مهارت محور و کارآفرین نشده است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سن حضور در دانشگاه افزایش یافته است که باید به سمت خوابگاه سازی متاهلی به جای خوابگاه مجردی برویم.