۱۰ کامپیوتر و لپ‌تاپ تأثیرگذار بر تاریخ بشریت را بشناسید؛

۱۰ کامپیوتر و لپ‌تاپ تأثیرگذار بر تاریخ بشریت را بشناسید؛

دراین‌بین، از کار کردن تا بازی کردن را می‌توان مقسوم‌علیه مشترک ابزارهای کامپیوتری دانست که روزگاری حجیم و سنگین بودند و امروز فوق سبک هیبریدی و چندمنظوره شده‌اند.
در ادبیات آن زمان، واژه پی سی/ PC به‌عنوان کامپیوتر شخصی باب شد که مبتنی بر سیستم‌های آی بی ام بود که برای انسان مدرن طراحی‌شده و در مقابل ابرکامپیوترهای/ Super Computer سنگین دولتی و دانشگاهی قرار می‌گرفت.
بعداً واژه پی سی باعرضه نوت‌بوک / Notebook و لپ‌تاپ / Laptop متحول شده و این‌گونه محصولات را نیز در برگرفت. به‌طور سنتی آنچه روی میز قرار می‌گرفت را دسکتاپ / Desktop می‌گفتند و آنچه قابل‌حمل شد را لپ‌تاپ گفتند.
اما قبل از رایج شدن کلمه لپ‌تاپ در برابر دسکتاپ، کلمه قابل‌اتکا در ادبیات تجاری نوت بوک بود که با ورود تبلت / Tablet و سپس نِت بوک / Netbook و بعداً فبلت / fablet و اولترابوک / Ultrabook همه چیز متحول شد.
آنچه امروز باهم سخن می‌گوییم یک لپ‌تاپ سبک یعنی اولترابوک است که هیبریدی است یعنی هم می‌شود از آن به‌عنوان تبلت استفاده کرد و هم به‌صورت لپ‌تاپ!

کمی داستان پیچیده شد. بگذریم!
در زیر با تاریخ تحول کامپیوترهای شخصی آشنا شوید:

۱٫ Xerox Alto, 1973

یکی از اولین کامپیوترهای مجهز به رابط گرافیکی / GUI است که به‌جای دیدن خطوط برنامه‌نویسی شده می‌توان شکل هم در آن دید. جعبه کوچک، موس ۳ دکمه، مانیتور پرتره، حافظه ۲٫۵ مگابایتی، پردازنده ۵٫۸۸ مگاهرتزی و قیمت ۲۰۰۰ دلار از ویژگی‌های این پی سی بود که زمینه ساز دسکتاپ‌های بعدی شد.

۲٫ IBM Personal Computer, 1981

این اولین کامپیوتر جهان بود که لقب پی سی به خود گرفت و ادبیات کامپیوتری ما را شکل داد. داشتن سیستم‌عامل مستقل، پردازنده اینتل ۸۰۸۸، مایکروسافت داس به‌عنوان سیستم‌عامل، نرم‌افزارهای مستقل و لوازم جانبی مستقل را در دنیای آی تی با خود آورد.

۳٫ BBC Micro, 1981

متفاوت از پی سی آی بی ام در بخش انگلیسی قضیه! بی‌بی‌سی میکرو کامپیوتر توسط کمپانی آکرون ساخته شد که بعداً به ARM مشهور شد و در حال حاضر تراشه موبایل می‌سازد.
این سیستم محصول پروژه بی‌بی‌سی ۲ بود که دولتی محسوب می‌شد و برای ۸۰ درصد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ساخته شد و در آن برنامه نویسان با زبان بیسیک آشنا شده و بعداً با آن دنیای آی تی را متحول کردند.

۴٫ Apple Macintosh, 1984

اولین کامپیوتر تجاری موفق بازار شد که مبنای آی مک اپل و سایر سیستم‌های All-In-One شد که همه‌چیز حول محور اسکرین ساخته شد. مانند اپل لیزا، گرافیک مستقل و موس داشت و در محیط‌های آموزشی و انتشارات و گرافیکی انقلابی برپا کرد. جف راسکین در سال ۱۹۷۹ آن را اختراع کرد و استیو جابز با سرمایه ۱٫۵ میلیون دلار آن را در سال ۱۹۸۴ راهی بازار کرد. البته در سال ۱۹۸۱ توسط جابز خریداری‌شده بود.

 

۵٫ Big beige box

در دهه ۸۰ و ۹۰ ابداعات و اختراعات زیادی حول‌وحوش کامپیوتر انجام شد: سی دی رام آمد، فلاپی دیسک‌های ۳٫۵ اینچی آمد، زیپ درایو، پنتیوم و … در انحصار آی بی ام پی سی‌ها قرار گرفت. پنهان کردن دسکتاپ ها زیر میز داستانی شد!
ماژولار شدن قطعات باعث ایجاد تجارت‌های جدید قطعات کامپیوتری شد.

۶٫ IBM ThinkPad, 1992

اولین ماشین‌های پرتابل بیزینسی در جهان وارد شدند. آوریل ۱۹۹۲ وارد بازار شد و بعداً تِرَک پوینت (دکمه قرمز آیکونیک وسط لپ تاپ‌های تینک پد لنووی امروز) به آن افزوده شد و خاصیت موس را زیر سؤال برد. ضدضربه شدن هارد دیسک لپ‌تاپ، حسگر اثرانگشت و بسیاری اختراعات موجود در لپ تاپ‌های کنونی را مدیون تینک پد آی بی ام هستیم که بعداً توسط لنووی چین از چنگ آمریکایی‌ها درآورده شد، هرچند هنوز هم وابستگی کامل به فناوری آمریکایی آی بی ام دارد.

۷٫ Apple iMac, 1998

آی مک G3 انقلابی بزرگ در خط تولید مک اپل بود. جانی آیو آن روزها جوان بود و هرروز اختراع جدیدی می‌کرد. پورت یو اس بی را افزود تا نیاز به فلاپی حذف شود. رنگ خاص، پلاستیک برتر در ساخت، قوی بودن پردازنده برای انجام کارهای گرافیکی و ادیت صوت و تصویر، همگان را به‌سوی این محصول جادویی اپل که بسیار هم گران بود؛ کشاند.

۸٫ MacBook Air, 2008

در رخداد مک ورلد در ژانویه ۲۰۰۸ استیو جابز لپ‌تاپ مک بوک ایر را به رخ کشاند تا دوباره تحول در بازار را هدایت کند. اولترابوک ها متولد شدند: فوق سبک، باتری پرقدرت، حافظه‌های اس اس دی و …

۹٫ Chromebook, 2011

سامسونگ و ایسر به گوگل کمک کردند تا سیستم جدیدی به نام کروم بوک بیاید: کروم بوک سخت‌افزار جدیدی بود که سیستم‌عامل کروم گوگل را در خود جای داد تا با نصب اپلیکیشن های ضروری برای دانش آموزان و به قیمت پایین، آلترناتیوی برای مایکروسافت و اپل باشد.

 

۱۰٫ Microsoft Surface, 2012

و اما سیستم هیبریدی مایکروسافت که در ادبیات کامپیوتری به آن «پی سی ۲-in-one» می‌گویند در سال ۲۰۱۲ آمد. ویندوز آر تی داشت (بعداً از بازار جمع شد و ویندوز معمولی جای آن را گرفت). به آن لپ‌تاپ-تبلت هیبریدی گفتند که می‌تواند تحول بعدی سخت‌افزاری در دنیای آی تی باشد.

اخیراً هم مایکروسافت با سرفیس بوک به‌عنوان لپ‌تاپ فوق سبک و با سرفیس استودیو (آلترناتیو آی مک اپل) بازار پی سی‌ها را تکان داده است و این تحول همچنان ادامه دارد…