گزارش روز شنبه شورای شهر بیرجند از مدیریت پسماند تا پیگیری جلوگیری از خشک شدن  درختان کاج پادگان قدیم ؛

گزارش روز شنبه شورای شهر بیرجند از مدیریت پسماند تا پیگیری جلوگیری از خشک شدن درختان کاج پادگان قدیم ؛

شهردار بیرجند گفت: در هشت روز آینده مدیریت پسماند در شهرداری بیرجند آغاز به کار می کند و ساختمانی در حال احداث است که تا چهار ماه آینده نسبت به ایجاد سازمان مدیریت پسماند اقدام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، محمدعلی جاوید روز شنبه در جلسه هفتگی شورای اسلامی شهر بیرجند افزود: در حال حاضر خراسان جنوبی تنها استان فاقد سازمان مدیریت پسماند در کشور است و از طرفی به عنوان پاکیزه ترین و تمیزترین شهر کشور نیز معرفی شده است.
وی گفت: در بحث حمل پسماندها شرایط بیرجند به عنوان پاکیزه ترین شهر کشور ظرفیت و پتانسیل خوبی دارد لذا باید در حوزه خدمات شهری گام بلندتری برداریم.
وی با اشاره به تفکیک زباله تر و خشک در شهر بیان کرد: ابتدا در خانواده ها تفکیک زباله فرهنگ سازی شود چرا که عده زیادی از شهروندان همچنان نسبت به این موضوع بی اعتنا بوده و اهمیتی قائل نیستند.
شهردار بیرجند ادامه داد: درحوزه خدمات شهری برنامه داریم تفکیک از مبدا و مقصد را انجام دهیم که در این زمینه پسماندهای قابل بازیافت از سطح شهر جمع آوری خواهد شد.
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در این باره گفت: در یک سال گذشته کانکس هایی توسط یک شرکت خصوصی نصب شده که علاوه بر اینکه به شهرداری هیچ مبلغی پرداخت نکرده، اقدام موثری هم برای تفکیک زباله انجام نداده است.
حسنی صفت به افزایش زباله گردی در سطح شهر بیرجند اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه ۲۳ مرداد قرار شد جمع آوری و تفکیک پسماندهای شهری در مبدا توسط شهرداری و در مقصد توسط کانکس های مستقر شده در سطح شهر انجام شود اما این کار موفق واقع نشد.
وی با بیان اینکه وجود زباله گردان علاوه بر شیوع انواع بیماری ها چهره زیبای شهر را نازیبا می کند ادامه داد: تنها با ایجاد سازمان مدیریت پسماند می توان بر این معضل اجتماعی غلبه کرد.
وی گفت: بخش خصوصی برای تفکیک زباله در مرکز استان اعلام آمادگی کرده و شرکت پدیده پارک آرمان تصمیم دارد ابتدا ۶ ماه به صورت پایلوت طرح را در شهر انجام دهد.
عضو شورای شهر بیرجند اضافه کرد: با فعالیت شرکت جدید گشت هایی برای جمع آوری زباله با آژیر وارد محلات و درب منازل خواهند رفت هرچند باید آموزش های لازم ارایه شود که مردم بدانند تفکیک زباله از نظر اجتماعی پدیده ای مهم و موثر است.
در پایان انعقاد تفاهم نامه با شرکت مورد نظر یا برگزاری مزایده و انجام تشریفات مطرح شد که با برگزاری مزایده موافقت و این طرح از سوی اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند تصویب شد.

** افزایش ۲۰ درصدی عوارض صدور پروانه های ساخت و ساز
در جلسه امروز شورای اسلامی شهر بیرجند مباحث متعددی از جمله افزایش ۲۰ درصدی عوارض صدور پروانه های ساخت و ساز در معابر شهری در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ نیز مطرح شد که با توجه به اعتراض برخی شهروندان و از طرفی کاهش درآمدی شهرداری به دلیل کاهش صدور پروانه ساختمانی مورد بحث قرار گرفت.
شهردار بیرجند با بیان اینکه افزایش عوارض از اختیارات شورای محلی شهر است افزود: عوارض صدور پروانه ساخت و ساز در معابر شهری سال ۹۶ به صورت منطقه ای دیده شده است.
جاوید گفت: سال ۹۷ هیچ مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت و میزان عوارض متناسب با وضعیت معیشتی مردم در نظر گرفته خواهد شد.
وی ادامه داد: سال آینده پیشنهاد می دهیم در اولویت نخست فرمولی طراحی شود که قیمت منطقه ای لحاظ نشود.
وی بیان کرد: سه موضوع قیمت منطقه ای، ارزش معاملاتی و تعرفه عوارض مدنظر است که قیمت منطقه ای مبنای بسیاری از محاسبات از جمله عوارض است و ارزش معاملاتی متن قانون برای جرایم است که تعرفه عوارض نیز از اختیارات کمیسیون املاک کاملا در اختیار شورا قرار دارد.
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در این باره گفت: پرداخت عوارض صدور پروانه های ساخت و ساز در معابر شهری باید از دفترچه تقویم املاک دارایی جدا شود و ملاک عمل دفترچه عوارض شهرداری باشد چون با ایجاد هرگونه تغییر در این دفترچه باید فرمول های شهرداری نیز تغییر یابد.
میری عنوان کرد: هدف از تنظیم تقویم املاک دارایی در راستای مالیات هایی است که از مردم اخذ می شود اما این دفترچه نباید در تعیین قیمت عوارض شهرداری ها دخیل باشد و باید در بحث محاسبات عوارض ساختمانی ۲ دفترچه عوارض شورای شهر و تقویم املاک دارایی مورد استفاده قرار گیرد.

** شناسایی نقاط کور و تاریک بوستان ها
تامین روشنایی پارک ها و فضای سبز شهری بیرجند از دیگر مباحث و مصوبات مهم جلسه امروز شورای شهر بود که مقرر شد شهرداری نسبت به شناسایی نقاط کور و تاریک بوستان ها و فضای سبز محلات اقدامات لازم را انجام دهد.
حسنی صفت یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در خصوص تامین روشنایی بخشی از پارک جنگلی بیرجند گفت: ۱۷ هکتار از پارک جنگلی حاشیه بیرجند در اختیار شهرداری و ۱۲ هکتار آن در اختیار منابع طبیعی است.
وی عنوان کرد: بخشی که در اختیار شهرداری قرار دارد روشنایی آن تامین شده اما متاسفانه بخشی که در اختیار منابع طبیعی قرار دارد فاقد روشنایی بوده و این عامل سبب شده این مکان به محلی برای انجام برخی ناهنجاری های اجتماعی از جمله قماربازی، مصرف دخانیات، اعمال منافی با عفت عمومی و غیره تبدیل شود.
مقرر شد برای چاره جویی مراتب به نیروی انتظامی و شورای فرهنگ عمومی اعلام شود، همچنین به استناد قانون برنامه پنجم توسعه، شهرداری در خصوص تحویل ۱۲ هکتار مربوطه با منابع طبیعی مکاتبه کند.

** ۴۰ درصد کرایه اتوبوس های شهری به صورت نقدی پرداخت می شود
درخواست شرکت تعاونی خدماتی توانخواهان بیرجند در زمینه دریافت ۴۰ درصد کرایه اتوبوس های شهری به صورت نقدی از جمله موضوعات کمیسیون بهداشت و خدمات شهری بود که امروز مطرح شد.
حسنی صفت در این باره گفت: این شرکت تعاونی از سالیان دور با سازمان اتوبوس رانی برای فروش شارژ همکاری و مشارکت دارد و اکنون ۲۸ نفر از افراد معلول جسمی حرکتی به صورت مستقیم با درآمد ماهیانه ۱۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان با آن همکاری دارند.
وی ادامه داد: به اذعان مدیرعامل این شرکت تعاونی، از هر ۱۰ نفر مسافر چهار نفر پول نقدی پرداخت می کنند، در این صورت شرکت درآمد آنچنانی ندارد تا نسبت به افزایش دستمزد کارگران که براساس قانون کار هشت ساعت مشغول به کار هستند اقدام کند.
در این خصوص مصوب شد دستگاه کارتخوان یا کارت شارژ در اختیار رانندگان اتوبوس های واحد قرار بگیرد تا به ازای دریافت نقدی کارت بکشند همچنین شرکت تعاونی ذیربط نظارت در این زمینه را بیشتر کند تا با رانندگان متخلف برخورد شود.
ایجاد تفاهم نامه بین شهرداری و شرکت پست برای توزیع قبوض عوارض شهرداری با هزینه هر قبض ۴۵۰ تومان، توزیع قبوض با سه بار مراجعه به درب منازل با هزینه یکهزار و ۵۰۰ تومان و دریافت عوارض شهرداری با دستگاه های کارتخوان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

** واگذاری ایستگاه های دوچرخه شهرداری به بخش خصوصی
همچنین واگذاری ایستگاه های دوچرخه شهرداری به بخش خصوصی، پیگیری جلوگیری از خشک شدن بیشتر درختان کاج پادگان قدیم بیرجند، رسانه ای کردن قرارداد منعقد شده بین راه و شهرسازی و ارتش و دریافت ۲ میلیارد تومان وام از سپرده شهرداری بانک شهر برای پرداخت مطالبات بازنشستگان و دیون کارکنان شهرداری به صورت تسهیلات با بهره چهار درصد از دیگر مصوبات جلسه امروز شورای اسلامی شهر بیرجند بود.
در این جلسه مقرر شد دوشنبه هفته آینده دیدار مردمی اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در مسجد امام هادی (ع) خیابان دولت برگزار و شنبه آینده نیز ساعت ۱۰ از پروژه های طرح فرزان، آسفالت معابر مهرشهر و ساختمان در حال احداث صیاد شیرازی بازدید شود.