کوچ ۸۰ خانوار عشایر سیستان و بلوچستان به شهرستان نهبندان؛

کوچ ۸۰ خانوار عشایر سیستان و بلوچستان به شهرستان نهبندان؛

۱۳۱خانوار از عشایر سیستان و بلوچستان با ۳۰ هزار راس دام مجوز کوچ به نهبندان را دارند.
وی بیان کرد: سال ۱۳۹۵ به دلیل وضعیت مناسبت مراتع تعدادی بیشتری از عشایر سیستان و بلوچستان به شهرستان کوچ کردند، اکثر راه های عشایری برای کوچ بهاره عشایر مرمت شده است.
وی با اشاره به کاهش بارندگی ۳۰ درصدی در شهرستان نسبت به سال گذشته، اظهارکرد: کم آبی و کمبود علوفه مهمترین مشکل عشایر است که همه ساله با آن دست و پنجه نرم می کنند.
به گفته وی در فصل بهار و تابستان عشایر شهرستان به شدت با کمبود آب مواجه خواهند بود که این موضوع نیازمند توجه مسئولان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان است.
وی با بیان اینکه امسال از محل بودجه ملی ۶۵۰ میلیون ریال برای آبرسانی سیار به عشایر اختصاص یافته است، افزود: نیاز است برای کاهش دغدغه های عشایر بودجه آبرسانی سیار افزایش یابد.
به گفته وی آب در هر دو بخش دام و انسان مهمترین مشکل این سال های عشایر منطقه است، در اثر خشکسالی آب برخی قناتها، چشمه ها و چاه های عشایری خشک شد و یا به شدت کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه ۲میلیارد ریال تسهیلات در راستای زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر در اختیار داریم، افزود: این تسهیلات با کارمزد پایین در سه ماه نخست امسال پرداخت خواهد شد، برای اشتغال عشایر تسهیلاتی دیگری در نظر گرفته شده که هنوز ابلاغ نشده است.
جهانبین جمعیت عشایری نهبندان را ۱۶ هزار و ۱۹۰ نفر ذکر کرد که ۲۷ درصد جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند.
بهلولی، محمودی، کرده ای، اردونی، جمالزهی، یوسفزهی، آخوندی، نخعی و نوری از جمله اقوام عشایر نهبندان است که به مناطق ییلاقی تگ سهلو، دشت شورآب میان کوه، کوه باران، دشت چاهداشی و میغان کوچ می کنند.
شهرستان نهبندان با ۱۴۰ کیلومتر مرز با افغانستان و ۲۶ هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوبی ترین نقطه خراسان جنوبی در ناحیه بیابانی، تقریبا خشک و کم آب استان قرار دارد.
شهر نهبندان مرکز این شهرستان در ۲۰۰کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
زندگی عشایری در خراسان جنوبی قدمت تاریخی دارد و طایفه های دلاکه، نهتانی، بهلولی، براهویی، تیموری، اردنی، دهمرده، کلندرزهی و ماهیرودی از مشهور ترین طوایف عشایری خراسان جنوبی هستند.
براساس سرشماری سال ۸۷ خراسان جنوبی ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایری با جمعیتی ۸۱ هزار نفر و ۵۸ طایفه مستقل دارد.
جمعیت عشایر استان هفت درصد جمعیت عشایری کشور و ۱۳٫۲ درصد از مجموع جمعیت استان را تشکیل می دهد.
همچنین عشایر استان با یک میلیون و ۳۸۲ هزار راس دام، ۳۴ درصد دام خراسان جنوبی را پرورش می دهند.