کد دار شدن کندوهای زنبور عسل خراسان‌جنوبی

کد دار شدن کندوهای زنبور عسل خراسان‌جنوبی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان ‌جنوبی گفت: طرح آمارگیری از زنبورستان‌های خراسان جنوبی با هدف کددار شدن کندوها به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی سیدجلال مدرسی در گفت با ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، گفت: طرح آمارگیری در مدت یک هفته با هدف سرشماری از کلنی های زنبور عسل انجام و برای نخستین بار برای کندوهای زنبور عسل کد رهگیری صادر شد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان ‌جنوبی افزود: در این طرح زنبورستان‌های هر شهرستان بازدید و از کلنی‌های زنبور عسل آماربرداری شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زنبورستان‌های سراسر کشور فاقد کد شناسه مشخص هستند، امسال به منظور ایجاد وحدت رویه در زمینه ساماندهی، هویت بخشی و نظارت بر فعالیت زنبورداران شامل کوچ و استقرار، شناسایی کلنی‌ها، نقل و انتقالات نصب کد شناسه زنبورداران انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: این کد شامل کد استان، کد شهرستان و چهار رقم آخر کد ملی زنبوردار است که باید توسط زنبورداران بر روی کلنی‌ها نصب شود.

مدرسی گفت: زنبوردارانی که محل نگهداری کلنی‌های خود را تغییر داده یا در کوچ بسر می‌برند باید به منظور سرشماری کلنی‌های خود به جهاد کشاورزی شهرستان ها مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که خراسان جنوبی ۲۳ هزار و ۹۵۲ کلنی زنبور عسل و ۶۰۰ زنبوردار دارد.