کارگاه آموزشی آشنایی با جرایم و تخلفات انتخاباتی ویژه خبرنگاران در بیرجند برگزار شد؛

کارگاه آموزشی آشنایی با جرایم و تخلفات انتخاباتی ویژه خبرنگاران در بیرجند برگزار شد؛

در این نشست معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری خراسان جنوبی، از رسانه ها به عنوان چشم و گوش بینای مردم یاد کرد و گفت: رسانه ها در ایام انتخابات نقش تاثیر گذاری در جامعه دارند و باید از این نقش به نحو احسن استفاده کنند.
حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا، افزود: خبرنگار با نقش مطالبه گری اش باید چشم بینای جامعه باشد تا اگر در فضایی از جامعه کج روی صورت گیرد بتواند هوشیارانه عمل کند.
به گفته وی رسانه ها در امر آگاهی بخشی جامعه باید طوری عمل کنند که همه جامعه از قوانین و مقررات انتخابات به خوبی آگاهی داشته باشند زیرا جهل به قانون دافع مسئولیت کیفری نیست و فرد خاطی در صورت آگاه نبودن هم مجازات خواهد شد.
وی ادامه داد: مردم ایران همیشه در انتخابات های مختلف پیشتاز بوده اند اما با توجه به اینکه انتخابات در ایران مورد توجه بسیاری از دشمنان است باید سعی شود که هیچگونه بد اخلاقی در این زمینه صورت نگیرد تا مردم با حضور گسترده خود بار دیگر ولایتمداری و پشتیبانی خود را از ولایت فقیه به چشم و گوش جهانیان برسانند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا، اظهار کرد: رسانه ها باید اهتمام به آموزش، رشد و آگاهی عمومی در انتخابات داشته باشند و در ترویج اصول انتخاباتی به صورت صحیح کوشا باشند تا با به کار بردن اصطلاحات اثر بخش و وحدت بخش نقش مهمی را در برگزاری انتخاباتی هر چه باشکوه تر ایفا کنند.
وی فراهم سازی زمینه معرفی بدون تبعیض تمام کاندیداها، حفظ بی طرفی کامل انتخاباتی ، رعایت قواعد لازم انتخاباتی، پرهیز از هرگونه فضاسازی به نفع یا ضرر فردی خاص، ترویج نگاه وظیفه گری و قانونمدار در ارتباط با انتخابات، احترام به ارزش ها و دستاوردهای نظام اسلامی و کمک به ایجاد فضای منصفانه انتخاباتی را از مهمترین موارد قابل تامل رسانه ها عنوان کرد.

معاون اجتماعی اداره کل دادگستری استان، توجه به سخنان مقام معظم رهبری را زمینه ساز برگزاری انتخاباتی سالم دانست و اظهار کرد: معظم له با سخنان صریح و قانونی خود راه و روش ملت ایران را در ادوار مختلف بیان کرده اند و رسانه ها با بیان بایدها و نبایدهای منصوب به رهبری در مطبوعات نقش تاثیرگذاری در آگاهی بخشی سالم خواهند داشت.
به گفته وی یکی از مهمترین دغدغه های رهبری این است که رقابت های انتخاباتی در چارچوب نظام و رعایت قانون صورت گیرد تا برای به دست آوردن پستی خاص مرزها و خط قرمز های نظام با دشمن کم رنگ نشود.
وی رفتار با کرامت، عمل صادقانه، پایبندی به امنیت ملی، رعایت انصاف، تخریب نکردن ذهن مردم، احساس مسئولیت، جلوگیری از تخریب انتخاباتی، جلوگیری از سوء استفاده از بیت المال، اصراف نکردن، و برگزاری انتخاباتی باشکوه را از مهمترین دغدغه های رهبری در مورد انتخابات بیان کرد.

حجت الاسلام وحدانی نیا، ادامه داد: با توجه به اهمیت انتخابات و جلوگیری و پیشگیری از جرایم انتخاباتی در ۱۱ شهرستان و ۲ حوزه و بخش استان شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی راه اندازی شده است تا در کمترین زمان ممکن در صورت هرگونه شکل گیری اینگونه جرایم، برخود لازم صورت گیرد.
وی تاکید کرد: تاکنون مواردی از جرایم به این شعبه ها گزارش شده که ۲ مورد از آنها جرم تشخیص داده شده و بقیه در حال بررسی است و در بخش پیشگیری بعد از آگاهی بخشی و اغنا کردن بدون شک تنبیه قهری صورت خواهد پذیرفت.
وی با اشاره به اینکه در همین ارتباط تمام گروه ها در فضاهای مجازی مورد پایش قرار گرفته اند و در صورت هرگونه تخلف، با آنها برخورد خواهد شد تاکید کرد: مدیران گروه ها در فضای مجازی همواره گروه ها را پایش کنند و اگر با موضوعی مخرب روبه رو شدند فورا آن را حذف کنند.
وی با اشاره به بند هفت ماده ۳۳ قانون انتخابات، افزود: مطبوعات باید از انتشار هرگونه محتوا به منظور تشویق یا تحریم مردم از انتخابات، فضاسازی تحصن و تجمع اعتراض آمیز و هرگونه اقدامی که موجب اختلال در انتخابات بشود خودداری کنند.
برخی قوانین مطرح شده در این کارگاه عبارت از:
– تشویش اذهان عمومی، سیاه نمایی و ایجاد اختلاف بین اقشار مختلف جامعه ممنوع است.
– انتشار هرگونه نتایج نظر سازی کاذب انتخاباتی ممنوع است.
– هرگونه انتشار و تبلیغ و علایمی که به تحریم انتخاباتی منجر شود جرم محسوب می شود.
– انتشار هرگونه محتوای توهین آمیز در فضای مجازی جرم است.
– استفاده غیر مجاز از سایت ها و وب سایت هایی که متعلق به دستگاه های دولتی است برای استفاده تبلیغاتی ممنوع است
– ایجاد هرگونه محتوا برای ایجاد رعب و وحشت رای دهندگان در زمان انتخابات جرم است و با قاطعیت با فرد خاطی برخورد خواهد شد.
– استفاده ابزاری افراد برای تبلیغات انتخاباتی به هر شکلی جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد.