پیش بینی های فایننشال تایمز از تحولات سال ۲۰۱۷ /برجام اعتبارش را حفظ می کند

پیش بینی های فایننشال تایمز از تحولات سال ۲۰۱۷ /برجام اعتبارش را حفظ می کند

دیروز سال ۲۰۱۶ میلادی پایان یافت و امروز اولین روز سال جدیدی میلادی است. در سال۲۰۱۷ که فراروی ماست تحولات مهمی در صحنه جهانی به وقوع می پیوندند که بر سرنوشت کشورها و زندگی مردم جهان تاثیر گذار است و روابط بین المللی را دستخوش تحولات مهمی می کند. سردبیران مهم روزنامه فایننشال تایمز به پیش بینی مهمترین تحولات سال ۲۰۱۷ پرداخته اند که اهم آنها بدین شرح است:

١- آیا در سه ماهه اول سال آینده میلادی، انگلیس اجرای روند خروج از اتحادیه اروپا را آغاز خواهد کرد؟
-بله. با بالاتر رفتن انتظارات داخلی و به نتیجه رسیدن بررسیهای دولت، تا انتهای ماه مارس آینده دولت فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را آغاز می کند.

٢- آیا ماری لوپن ( سیاستمدار دست راستی) برنده انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواهد بود؟
-نه. این احتمال صفر نیست ولی بنظر نمیرسد با شرایط اقتصادی فرانسه شعار جایگزینی یورو با فرانک، پول ملی، طرفداران پروپا قرصی داشته باشد.

٣- آیا آنگلا مرکل برنده انتخابات آلمان خواهد شد؟
-بله. البته رأی او کاهش خواهد داشت ولی مخالفین او با حربه انتقاد از سیاستهای مهاجرتی او حتی با وجود اقدام تروریستی برلین نیز نتوانسته اند مردم را به مخالفت کامل با او ترغیب نمایند.

٤- آیا تفاهم هسته ای با ایران کنار گذاشته خواهد شد؟
-نه. ترامپ به خروج آمریکا از این توافق تهدید کرده است اما گفتن این حرف از عمل کردن به آن خیلی ساده تر است. حتی اگر آمریکا از این توافق کنار بکشد، این توافق که به تصویب شورای امنیت رسیده است و با حمایت اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین امضا شده اعتبار خود را حفظ خواهد کرد و همه تلاش خواهند کرد که مخاطرات احتمال اقدام آمریکا و اثرات آنرا کاهش دهند.

٥- آیا ترامپ و پوتین در خصوص سوریه به توافق خواهند رسید؟
-بله. ترامپ که اهرمی در سوریه در اختیار ندارد، در صد روز اول ریاست جمهوری خود با روسیه برای مقابله با گروههای تروریستی به توافق میرسد.

٦- آیا ترامپ دیوار مرزی با مکزیک را خواهد ساخت؟
-بله اما نه همه ی آنرا. دیوار برای مرز سه هزار کیلومتری کار ساده ای نیست. او در مواضع آخر خود اعلام کرده که حداقل بخشهایی از دیوار را بصورت فنس خواهد ساخت. بنابراین حداقل بصورت سمبلیک هم شده او موانع موجود را که یک سوم مرز را میپوشاند تکمیل میکند.

٧- آیا در سال جدید داعش از بین خواهد رفت؟
نه. خلافت اعلامی داعش در عراق و سوریه در سال جدید از میان خواهد رفت اما این گروه در محیط نا امن منطقه در خدمت جریانهای افراطی به اقدامات تروریستی خود به نحو محدودتری ادامه خواهد داد.

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با انتشار این پیش بینی فایننشال تایمز در صفحه تلگرامش این سوال را نیز مطرح کرده است که شما چه پیش بینی می کنید؟