پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طبس رییس شبکه دامپزشکی شهرستان طبس خبر داد:

پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طبس

محمد جلال هادیان رییس شبکه دامپزشکی شهرستان طبس خبر داد: در این خصوص برنامه قرنطینه‌ای بهداشتی  با هماهنگی با نیروی انتظامی شهرستان طبس انجام شده است.

 وی، ادامه داد: پست قرنطینه دامپزشکی در دیهوک، کنترل خودروها حامل طیور و فرآورده‌های خام  دامی را با تشدید بیشتری انجام می‌دهد که در این زمینه ۴ محموله حمل طیور، کود مرغ، شترمرغ و تخم‌مرغ و کبوتر غیر مجاز توقیف شده و به مراجع مربوطه ارسال و حکم قضایی صادر شده است.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان طبس، تصریح کرد: در رابطه با اقدامات قرنطینه‌ای- بهداشتی، هشدارهای بهداشتی و امنیت زیستی به مرغداران داده شده و آموزش “چهره به چهره” در شهرستان طبس انجام شده است.

هادیان افزود: امنیت قرنطینه‌ای – زیستی از دیگر اقدامات این شبکه جهت پیشگیری آنفلوانزای فوق حاد طیور بوده که با معاونت فرمانداری طبس، مدیریت کشاورزی و شبکه بهداشت و درمان هماهنگی لازم انجام شده تا در زمان بحران، آمادگی لازم داشته باشند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه از موارد مهم انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور، از طریق پرندگان وحشی مهاجر است جلسات مشترکی با اداره محیط زیست داشته و بازدید مشترک از سدها، آبگیرها، استخر کشاورزی و زیست‌گاه پرندگان وحشی در شهرستان انجام شده و در این خصوص مراقبین محیط زیست گزارشی مستمر تهیه و اعلام می‌کنند.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان طبس، ادامه داد: با توجه به ارائه این گزارش در صورت مشاهده هر گونه موردی، آن را ارجاع و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

هادیان عنوان کرد: برای امر آموزش و اطلاع‌رسانی از طریق تراکت، تیم بحران تشکیل شده و هم چنین درمانور مشترک، آنفلوانزای فوق حاد طیور که در بشرویه انجام شده به عنوان اکیپ همکار حضور داشته‌ایم.

وی با اشاره به واحد های مرغداری در شهرستان طبس متذکر شد: ۱۲ واحد مرغداری صنعتی و گوشتی به ظرفیت ۲۱۴ هزار قطعه در هر دوره پرورش و یک واحد تخم‌گذار به ظرفیت ۹ هزار قطعه همچنین ظرفیت مرغ بومی حدود ۸۰ هزار قطعه که در هر دوره ۴۰۰ تن برداشت داشته‌اند، فعالیت دارند.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان طبس، در پایان خاطر نشان کرد: این شهرستان با فعالیت ۵ واحد پرورشی مرغ گوشتی با ظرفیت ۱۸۰ هزار قطعه مرغ بدون آنتی بیوتیک، این شهرستان را به یکی از قطب‌های پرورش بدون آنتی بیوتیک در استان تبدیل کرده است.