پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیازمند همکاری سمن‌ها با بهزیستی است

پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیازمند همکاری سمن‌ها با بهزیستی است

مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: سازمان بهزیستی در پیشگیری از آسیب‌ها اجتماعی نیازمند همکاری مردم از کانال سازمان‌های مردم نهاد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی ، علی عرب‌نژاد صبح دوشنبه در مراسم افتتاح اولین پایگاه غربالگری دائمی شنوایی کودکان پیش از دبستان اظهارکرد: شایع‌ترین اختلال مادرزادی، اختلال در حس شنوایی است و بهزیستی با توجه به راهبردهای خود در زمینه پیشگیری از آن برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای بهزیستی سه راهبرد در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که مهمترین آن توسعه خدمات پیشگیرانه و توانمندی‌سازی جامعه هدف است.

عرب‌نژاد بیان کرد: ایجاد پایگاه‌های غربالگری شنوایی و بینایی، توسعه خدمت به افراد در معرض معلولیت، توسعه خدمات مشاوره ژنتیک و تقویت حضور افراد تحت پوشش در برنامه‌های آموزش پیشگیرانه در راستای توسعه خدمات پیشگیری از آسیب‌ها صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: راهبرد دیگر سازمان بهزیستی توسعه گروه‌های اجتماع محور و به عبارت دیگر سازمان‌های مردم نهاد در برنامه‌های مربوط به بهزیستی است.

مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی بیان کرد: اگر بهزیستی تنها نسبت به پیشگیری از آسیب‌ها اقدام کند موفق نخواهد شد و نیازمند همکاری مردم از کانال سازمان‌های مردم نهاد هستیم.

عرب‌نژاد ادامه داد: در زمینه نظارت بر حدود ۵۰۰ مرکز غیر دولتی مرتبط با سازمان نیز نیازمند همکاری مردم و سازمان‌های مردم نهاد هستیم.

وی با اشاره به معلولیت‌های ناشی از تصادف افزود: تصادفات در مدت کوتاهی آمار جامعه معلولین استان را افزایش می‌دهد و متأسفانه بخشی از این معلولان ناشی از تصادف را کودکان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: امروزه سازمان بهزیستی در زمینه افزایش آمار معلولان ناشی از تصادفات پرسشگر است و چرایی ایمن نبودن خودروها و جاده‌ها مورد سؤال متولیان سازمان است.

عرب‌نژاد یادآور شد: از جمله برنامه‌های بهزیستی خراسان‌جنوبی حرکت به سمت الکترونیکی شدن فعالیت‌ها است تا مراجعه‌کنندگان بتوانند خدمات خود را سریعتر و آسان‌تر دریافت کنند