همه دستگاه های اجرایی برای امدادرسانی به حادثه پلاسکو بسیج شدند؛ آخرین اخبار از ساختمان پلاسکو:

همه دستگاه های اجرایی برای امدادرسانی به حادثه پلاسکو بسیج شدند؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، اسحاق جهانگیری عصر امروز(پنجشنبه) با حضور در محل حادثه مجتمع تجاری پلاسکو در جمع خبرنگاران افزود: دولت در کنار ملت است و همه دستگاه های اجرایی کشور برای نجات حادثه دیدگان بسیج شده اند.
وی اظهار کرد: این بسیج شدن برای این است که تا جایی که امکان دارد دیگر مصدومان احتمالی حادثه نجات پیدا کنند و برهمین اساس اورژانس و بیمارستان ها با بسیج امکانات خود، آماده ارائه خدمات مناسب به مصدومان هستند.
جهانگیری افزود: امیدواریم بعد از عبور از این بحران و خاتمه پیدا کردن این مسئله به مسائل مشابه رسیدگی شود تا هم علت این حادثه مشخص شود و هم در دیگر ساختمان هایی که شرایط مشابه دارند، حادثه دیگری رخ ندهد.

* عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو تهران، ضمن بررسی روند عملیات امداد و نجات، برخدمت رسانی هرچه سریعتر به مصدومان و انجام عملیات امدادی با استفاده از تمامی امکانات موجود تاکید کرد.

* حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهوری نیز با حضور در محل حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو تهران، از روند عملیات امداد و نجات نیروهای امدادی بازدید و بر تسریع در روند خدمت رسانی به مصدومان حادثه و نجات احتمالی محبوس شدگان در زیرآوار تاکید کرد.

* وزیر بهداشت: اقدامات امدادی در حوزه بهداشت و درمان تحت کنترل است/ وخامت حال یکی از مصدومان حادثه
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز که در محل حادثه ساختمان پلاسکو حاضر شده، از آماده باش همه بیمارستان ها و اورژانس های کشور خبر داد و گفت: همه چیز از نظر بهداشت و درمان تحت کنترل است.
سید حسن قاضی زاده هاشمی در جمع خبرنگاران افزود: در آماده باش کامل هستیم و همکاران پزشکی و اورژانس مراکز درمانی کشور به خوبی مسائل را تحت نظر دارند.
وی اظهار کرد: ۲۳ مصدوم حادثه تا کنون به مراکز درمانی انتقال داده شده اند که بیشتر دچار شکستگی شده اند و دراین میان حال یکی از مصدومان حادثه وخیم گزارش شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: درعین حال همه چیز از نظر بهداشت و درمان تحت کنترل است و نیروهای ما آماده اند تا احیانا به آنانی که در راه هستند هم بتوانند کمک کنند.

* عارف: هماهنگی بسیار خوبی بین دستگاه های مختلف برای مدیریت بحران حادثه ساختمان پلاسکو وجود دارد
رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: هماهنگی بسیار خوبی بین نهادهای امدادی و خدماتی و سایر دستگاه ها اعم از اورژانس ،آتش نشانی، شهرداری ،ارتش و سپاه پاسداران و نیروی انتطامی برای مدیریت بحران حادثه ساختمان پلاسکو وجود دارد.
محمدرضا عارف که بعد از وقوع حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در محل حادثه حاضر و در جلسه ستاد بحران شهر تهران شرکت کرد، افزود: حادثه فرو ریختن ساختمان قدیمی پلاسکو در خیابان جمهوری حادثه بسیار تلخی بود که امیدوارم با کمک همه نهادهای ذی ربط میزان خسارت جانی بسیار کم باشد.
وی ادامه داد:هماهنگی بسیار خوبی بین نهادهای امدادی و خدماتی و سایر دستگاه ها اعم از اورژانس ،آتش نشانی،شهرداری ،ارتش و سپاه پاسداران و نیروی انتطامی وجود دارد و با استفاده از تجهیزات پیشرفته سعی، برای شناسایی هر چه سریعتر افرادی که احتمالا در زیر آوار مانده اند، تلاش می کنند و من به عنوان رئیس انجمن فرماندهی و کنترل ایران شاهد برخورد علمی تمامی عوامل امدادی و خدماتی در این حادثه بودم.
عارف تاکید کرد: امیدوارم با دعای خیر مردم بزرگوار و تلاش نیروهای خدوم بهداشت و درمان و نیروهای امدادی میزان خسارت جانی به حداقل ممکن برسد.
به گفته وی، برخی از آسیب دیدگان به سرعت تحت مداوا قرار گرفتند و برای کمک به محل حادثه مجددا رجوع کردند که نشان از حس همکاری و نوع دوستی شهروندان تهرانی دارد.

* سخنگوی اورژانس کشور: سازه ساختمان پلاسکو ناپایدار است/ مصدومیت ۷۰ نفر دراین حادثه
سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به وقوع حادثه آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو تهران گفت: آوار ناشی از تخریب سازه ساختمان پلاسکو به دلیل ناپایداری، ممکن است هر لحظه بر سر مردم حاضر در محل، ریزش کند.
مجتبی خالدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: تعداد مصدومان هنوز همان ۷۰ نفر است و گزارشی از تلفات جانی و یا خارج شدن جسد از زیرآور به اورژانس نرسیده است.
وی گفت: نگرانی اصلی اورژانس این است که سازه آوار ساختمان پلاسکو ناپایدار و لغزان است و هر لحظه ممکن است بر سر مردمی که درمحل تجمع کرده اند، ریزش کند.
خالدی افزود: وسعت آوار ساختمان تخریب شده پلاسکو بسیار زیاد است و تا وسط خیابان جمهوری آمده و هرآن ممکن است گسترش یابد.
وی ادامه داد: تردد مردم در اطراف محل حادثه زیاد است و افراد زیادی بدون اینکه بتوانند کمکی بکنند در محل حضور دارند.
خالدی گفت: تلاش ماموران دستگاههای مختلف این است که محدوده ساختمان در خیابان فردوسی و ضلع جنوبی ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری را از حضور مردم تخلیه کنند.

* حضور دانشجویان ورزیده دانشگاه امام علی (ع) برای امدادرسانی به مصدمان حادثه ساختمان پلاسکو
سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو تهران در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا گفت: علاوه بر حضور ۱۰۰دانشجوی ورزیده دانشگاه امام علی(ع) تعداد از نیروهای اعزام سریع تیپ ۶۵ نوهد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه تجهیزات مورد نیاز آواربرداری و دستگاههای هوا برش به محل وقوع این حادثه اعزام شده اند.
امیر سرتیپ دوم ستاد شاهین تقی خانی روز پنجشنبه افزود: همچنین به منظور تسریع در انجام عملیات آواربرداری تعدادی کامیون کمپرسی از نیروی هوایی ارتش و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) آجا به محل وقوع این حادثه اعزام شده اند.
وی همچنین از تشکیل ستاد بحران در نیروی زمینی ارتش خبر داد و توضیح داد: طبق آخرین اخبار دریافتی از این ستاد مدیریت بحران ١٨ نفر دیگر از اعضای تیپ ٦٥ نیرو مخصوص با تجهیزات و ادوات نظامی و انفرادی با چند قلاده سگ زنده یاب در محل حادثه حضور پیدا کرده اند.
امیر سرتیپ دوم تقی خانی یادآورشد: اکنون چند دستگاه از آمبولانس های ارتش همراه با پزشک یار نیز در محل حادثه حضور دارند.
وی گفت: درهمین ارتباط هوانیروز نیز هم برای انجام عملیات امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.
به گزارش ایرنا، ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران ساعت ۸ و ۵ دقیقه صبح امروز دچار حریق شد که پس از حدود سه ساعت، ۱۵ طبقه ساختمان بطور کامل تخریب شد و فروریخت.
براساس اعلام مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران، حادثه آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو تهران حدود ۷۰ مصدوم داشته که ۲۳ نفر به مراکز درمانی منتقل شده اند.