مشروح نشست مطبوعاتی ریاست محترم جمهور در یک سالگی برجام:

همه تحریم های هسته ای برداشته شده؛رشد بی نظیر ۷٫۴ درصدی اقتصاد

رییس جمهوری در ابتدای این گفت وگو اظهار داشت: آیت الله هاشمی رفسنجانی با اعتدال، عقلانیت، خرد و با حوصله و سعه صدر به ما نشان دادند که این بهترین روش و راه برای اداره کشور و تعامل با افکار و اندیشه های مختلف است.
به گزارش ایرنا، دکتر روحانی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر خدمات شایان توجه نسبت به انقلاب نظام و کشور، با صبر، متانت و سکوت آن جا که برای نظام لازم می دیدند در مسائل بسیار مهم سیاسی گام بر می داشتند.
وی تصریح کرد: خوشحالم که امروز این فرصت در اختیار ما قرار گرفته تا فعالان رسانه های گوناگون، سوالات و مسائلی که مورد نظر آن است را مطرح کنند.
رییس قوه مجریه از مردم قدرشناس، بزرگوار، فهیم و زمان شناس ایران که در ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشک و آه و با حرکت پرشور در خیابان ها در مراسم نماز و بدرقه آن پیکر پاک و ترحیم حضور پیدا کردند، تشکر کرد.
روحانی ادامه داد: مردم ما به خوبی قدر بزرگانشان، خادمان و آنها را که تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی و کسانی که برای توسعه، آبادانی کشور گام بر می دارند را می دانند .
وی تصریح کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر خدمات شایان توجه نسبت به انقلاب نظام و کشور، با صبر و متانتشان و سکوتشان آن جا که برای نظام لازم می دیدند در مسائل بسیار مهم سیاسی گام بر می داشتند همچنین با روش اعتدالیشان با عقلانیتشان و خردشان و با حوصله و سعه صدرشان به ما نشان دادند که بهترین روش و راه برای اداره کشور برای تعامل با افکار و اندیشه های مختلف کدام است.
وی تاکید کرد: امروز آن مرد بزرگ در میان ما نیست، امروز ما نمی توانیم مستقیم از افکار آن مرد بزرگ برای آینده مان استفاده کنیم اما شیوه ، راه ، نصایح و آنچه که او برای ما یادگار گذاشته اند از جمله آثار صوتی و نوشته هایشان و از همه سرمایه هایی که برای ما به یادگار گذاشته اند می توانیم استفاده و بهره برداری کنیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: راه اعتدال، راه خرد است، باید با صبر و حوصله برای حل معضلات کشور تلاش کنیم.
روحانی ضمن تشکر از ملت بزرگ ایران از همه فعالان سیاسی خواست همین فضا را ادامه دهند.
وی یادآور شد: همین روش را نه تنها برای امسال بلکه برای سال های پیش رو برای آبادانی کشور عزیزمان ادامه دهیم.
وی تاکید کرد: از همه مهم تر آن است که در یک فضای آرام و اعتدالی فرمان الهی و دستورات خداوند و اخلاق زیر پا گذاشته نشود، نکند به خاطر برخی از مسائل فردی، گروهی، جناحی بخواهیم راستی و درستی و اخلاق حسنه و همچنین شیوه هایی که خداوند بزرگ در قرآن مجید به ما توصیه کرده است را به دست فراموشی بسپاریم
رئیس جمهوری در ادامه نهمین نشست خبری و در نخستین سالگرد اجرای برجام، این توافق را پیروزی ملت ایران در اخلاق دانست و گفت: ما از لحاظ سیاسی نیز پیروز شدیم؛ به دنیا گفتیم که ایران نظامی نیست که با او رفتار امنیتی شود.
روحانی با اشاره به موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای و برجام گفت: برجام تعلق به دولت یازدهم یا به شخص خاصی ندارد. برجام از آن ملت بزرگ ایران است. برجام از آن رهبری مقتدر کشور و از آن شهیدان ما، شهدای هسته ای و دیگر فدارکاران ما است.
وی خاطرنشان کرد: برجام به استقامت یک ملت تعلق دارد و یک دستاورد بزرگ ملی است. کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید نسبت به برجام بیش از حد سخن بگوید یا کمتر از حد لازم نسبت به برجام حرف بزند.
رئیس جمهوری تصریح کرد: برای ما از برجام مهمتر حق است، از برجام مهمتر موفقیت یک ملت است. چرا در پیشگاه خداوند نسبت به موفقیتمان شاکر نباشیم؟ البته هیچ کسی در این دنیا مدعی موفقیت ۱۰۰ درصدی نیست. هر کاری ممکن است ایرادی داشته باشد اما جمع این کار، موفقیت بزرگ برای ملت عزیز و بزرگ ما بود.
روحانی اضافه کرد: ما در اخلاق پیروز شدیم. هیچ کسی تردید نکند که برجام پیروزی ملت ایران در اخلاق است. ما به دنیا گفته بودیم دنبال سلاح هسته ی و کشتار جمعی نیستیم. گفته بودیم آنچه راجع به نظام و ایران نسبت به سلاح کشتار جمعی گفته می شود، دروغ و اتهام است.
وی گفت: ما در برجام برای دنیا به اثبات رساندیم ملت و نظام ایران، نظامی راستگوست و آنها که علیه این نظام به ناروا سخن گفتند، امروز در تاریخ جهان و در پیشگاه اخلاق باید سرافکنده باشند.
رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: کمتر کسی از صاحبنظران در کشور فکر می کرد موضوع پی. ام. دی حل شود و آژانس بین الملی رسما اعتراف کند مسائل گذشته ایران در هسته ای پایان یافته و از این پس باید نسبت به آینده بررسی ها را ادامه دهیم. پایان این پرونده به معنای موفقیت اخلاقی ملت بزرگ ایران بود.
وی یادآور شد: ما از لحاظ سیاسی پیروز وموفق شدیم؛ چون به دنیا گفتیم ایران نظامی نیست با او در دنیا رفتار امنیتی شود. خواستیم به دنیا بگوییم ایران می تواند در مسائل مختلف جهان به عنوان بازیگر فعال و سازنده در صحنه باشد.

**با اجرای برجام درآمد نفتی امسال به ۷۰ میلیارد تومان می رسد
رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که دستاوردهای برجام برای فقرا و حاشیه نشینان جامعه چه بوده است؟ گفت: شما از دستاورد برجام برای مردم و فقرا صحبت کردید. برجام تعلق به همه ملت از جمله اقشار مستضعف دارد. روحانی افزود: اگر ۲۷ دی سال گذشته برجام اجرایی نمی شد و فرض هم بگیریم آن تحریم ها که می خواستند تصاعدی بالا برود، هم نمی شد و به صورت عادی همانی که در آذر پارسال بود وضع نفت ما ادامه پیدا می کرد، کل درآمد نفتی ما امسال ۳۲ تا ۳۳ هزارمیلیارد تومان بیشتر نبود.
روحانی ادامه داد: ما امسال تا پایان سال با اجرای برجام چیزی نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان درآمد نفتی خواهیم داشت. اگر نبود ما این پول را از کجا می خواستیم کم کنیم؟ از حقوق کدام قشر؟ از حقوق پرستاران و معلمان بزنیم؟ در بخش بهداشت و درمان کارها را زمین بگذاریم؟ در زمینه کارهای اجتماعی که انجام می دهیم، حقوق بازنشستگان را تعطیل کنیم؟ چه کار باید می کردیم؟ بخش امنیتی و نظامی را حقوق نمی دادیم؟
وی به این جمله خبرنگار که منقدهای دولت دستاوردهای برجام را لوکس معرفی می کنند، یادآور شد: آنهایی که نقد می کنند، لوکس نقد می کنند. نقد لوکس خیلی جا ندارد؛ باید قشنگ به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می شد؟ امروز این همه کارگرانی که در بخش نفت و گاز تلاش می کنند تلاش آنها و دست پرتوان آنها است که امروز صادرات و تولید نفت را به قبل از تحریم رساندیم. چه باعث شد و این شرایط را چه کسی فراهم کرد؟
رئیس جمهوری ادامه داد: همین الان که ما در زمستان سرد که برخی گازشان را به خاطر مسایل شرکتی خودشان قطع کردند، بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز، گاز مصرف می کنیم. اگر ما سرمایه گذاری نتوانیم انجام دهیم چگونه زندگی مردم تامین می شود؟ نسبت به همان حاشیه نشین هایی که شما به آن اشاره کردید، ما همه آنها را بیمه کردیم.
روحانی یادآور شد: امروز ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین که بسیاری از آنها بیمه نداشتند، تحت حمایت بیمه هستند. بهداشت و درمان ما به آنها خدمات می دهد، در صورتی که پیش از این، خدماتی آنجا نبود.
**برجام یک موضوع ملی است/معنای کوچک نشان دادن برجام مشخص است
وی تاکید کرد: پس، برجام و آثار آن تعلق به همه مردم دارد و موضوع برجام یک موضوع ملی است. ممکن است از گوشه ای برجام نقد شود که آن اشکال ندارد. برجام موضوع دولت نیست که کسی فکر کند باید با دولت مقابله کند بنابراین باید با برجام مقابله کند.
رئیس دولت یازدهم ادامه داد: دولت راه های دیگر دارد، آنهایی که می خواهند در برابر دولت نقدهای تند کنند، برجام موضوع ملی است. اگر کسی بخواهد آثار برجام را کوچک نشان دهد یعنی کار ملت را کوچک نشان داده است و این معنایش مشخص است.
روحانی تاکید کرد: مساله برجام چیزی است که همه نهادهای کشور، شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و همه آن را تصویب کردند؛ بنابراین برجام تعلق به دولت ندارد؛ تعلق به نظام و ملت دارد و امیدواریم مسوولین مربوطه بتوانند خدمات خودشان نسبت به مردم را در مصاحبه ها و برنامه ها بیشتر تشریح کنند.

**رشد ۷٫۴ درصدی در منطقه نظیر ندارد
رئیس دولت تدبیر و امید همچنین به دستاوردهای دولتش اشاره کرد و گفت: تشکر و سپاس از مردم به خاطر حمایتشان از دولت خدمتگذار خودشان است. اگر ما در فضای سیاسی، فرهنگی، علمی و در فضای اقتصادی دستاوردهایی داشتیم، این دستاوردها به خاطر حضور و تلاش، کمک، ایستادگی، استقامت، اندیشه، صبر، حوصله و امید مردم به آینده این کشور و نظام بوده است.
روحانی افزود: ما بحمدالله در بسیاری از زمینه ها پیشرفت های خوبی داشتیم و در بسیاری از زمینه ها نیاز به تلاش بیشتر داریم؛ راه ما هم سپاس و شکر به درگاه خداوند نسبت به کارهای انجام گرفته است و هم تلاش و کوشش پیگیر برای دستیابی به اهدافی است که هنوز به آنها نرسیده ایم.
وی اضافه کرد: بسیار خوشحالم که از آغاز سال به مردم وعده داده بودم؛ امسال تلاش ما بر این است که به رشد ۵ درصدی دست پیدا کنیم و بسیار سپاسگزارم از کارآفرینان، فعالان اقتصادی، خدمتگذاران مردم، از همه مقامات و کارگزاران و همه قوا که دست به دست هم دادیم و تا امروز شاهد رشد بیش از ۵ درصد هستیم.
رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: رشد ۷٫۴ درصد که در منطقه ما نظیری برای او نمی شناسیم، در حال حاضر و در سطح جهان هم نمونه های خیلی زیادی ندارد آن هم در شرایط سال هایی که جهان با نوعی رکود اقتصادی مواجه بوده است. بسیار سپاسگزارم از مردم و کارآفرینان که توانستیم در زمینه اشتغال قدم بسیار بزرگی برداریم.
روحانی با بیان این که گرچه تا رسیدن به مقصد نهایی هنوز فاصله زیادی داریم، گفت: اما اینکه در طول یک سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل خالص در کشور ما ایجاد شود، نظایر زیادی نداریم. در خود دنیا هم نظیر زیادی ندارد.
وی یادآور شد: در گفت و گوی تلویزیونی گفتم در سال های اخیر توانستند به طور متوسط ۶ کشور بالای ۶۰ هزار شغل به وجود بیاورند؛ ۷۰۰ هزار شغل بسیار زیاد است. در کشور ما به خاطر انباشت مسائلی که داشتیم هنوز نیاز به کارهای زیادی داریم.
** با انجام وظیفه فقدان آیت الله هاشمی را جبران کنیم
خبرنگاری از رئیس جمهوری پرسید: همه اذعان دارند که در فقدان آیت الله هاشمی کشور پشتوانه مهمی را از دست داده است، برای همین این نگرانی وجود دارد که پس از مرحوم آیت الله هاشمی شما هدف حملات بیشتر تندروها قرار بگیرید به گونه ای که امروز نه تنها رئیس جمهور دولت هشت ساله اصلاحات سید محمد خاتمی حق حضور در برنامه های مختلف حتی مراسم ترحیم را ندارند، زمزمه هایی مبنی بر احتمال رد صلاحیت شما در انتخابات آتی شنیده می شود. سوال مشخص ما از شما این است که به عنوان عالی ترین مقام کشور پس از رهبر معظم انقلاب، آیا وقت آن نرسیده که بزرگان نظام برای رفع این تندروی ها و محدودیت ها قبل از از دست دادن سرمایه های نظام چاره ای بیندیشند؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: آیت الله هاشمی یک شخصیت بزرگ نظام ما بودند. جای خالی ایشان به نظر من هیچ وقت پر نمی شود و براساس روایات وقتی یک عالم بزرگ از دنیا می رود، جایگاهش هرگز پر نمی شود.
روحانی ادامه داد: از لحاظ شخصیت، جای آقای هاشمی خالی است مانند شهید بهشتی و شهید مطهری که همچنان جای آنها خالی است، اما امیدواریم همه ما تلاش کنیم و بتوانیم تا حدی که امکان پذیر است، کار بزرگی که آن مردبزرگ انجام می داد، با انجام وظیفه مان جبران کنیم.

**ما را با شورای نگهبان دعوا نیندازید؛رابطه ما خوب است
وی با خنده گفت: حالا درباره بقیه مسایل ما را با شورای نگهبان دعوا نیندازید. روابط ما و شواری نگهبان همیشه خوب بوده و بازم خوب هست. این موارد شایعات است و باید به شایعات خیلی توجه نکرد. انتخابات به هرحال همیشه یک فرآیندی دارد و هنوز به انتخابات خیلی مانده و در سال آینده است.
رئیس جمهوری افزود: امروز باید برای خدمت به نظام کمربندها را محکم بست و به جامعه خدمت کرد، به این مردم بزرگ که در هر حادثه ای نشان می دهند چه اندازه عظمت دارند. در همین حادثه رحلت آیت الله هاشمی نشان دادند که چقدر این مردم بزرگ و باعظمت هستند و باید نسبت به این مردم، کار، تلاش و خدمت کرد.
روحانی ادامه داد: حالا ممکن است درباره این جمله کسی فکر کند، من نکته ای دارم؛ اما واقعا از همه چیز مهمتر، انتخابات و مسایلی که شما اشاره کردید، خدمت به این نظام و مردم است.ما باید همه تلاش کنیم به این ملت، خدمت و کار کنیم.

**امیدوارم از نگرانی های مطرح شده کاسته شود/فضای وحدت ملی را حفظ کنیم
رئیس دولت اعتدال اظهار داشت: تا روز آخر همه ما باید در صحنه باشیم و امیدوارم نگرانی هایی که در بیان شما مطرح شد، روز به روز کاسته شود و این فضایی که امروز درست شده، فضای وحدت ملی در رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی که نمود بسیار خوبی داشت و همه جناح ها و افراد در تشییع جنازه حضور داشتند و باید همان وحدت را تا آخر حفظ کنیم.

** از نیمه دوم دهه ۸۰ ایجاد شغل متوقف شد؛ واردات افزایش یافت
رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره ایجاد اشتغال و سهم فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: مساله اشتغال، مساله بسیار مهم پیش روی ما است، یعنی باید برای همه متولدان دهه ۶۰، در دهه ۸۰ شغل درست می شد.
روحانی افزود: در دهه ۸۰ و از نیمه دوم آن ایجاد شغل متوقف شد، یعنی ما اشتغال خالص از سال ۸۵ تا ۹۰ و ۹۱ نداشتیم و من همیشه می گویم حدود صفر بوده است.
وی با بیان اینکه محاسبات می گوید بطور متوسط سالیانه باید ۱۴ هزار شغل خالص ایجاد کرد، ادامه داد: درست آن سال هایی که می بایست شغل ایجاد می شد، سال هایی بود که وضع نفت و درآمد ما بسیار خوب بود، متاسفانه بجای اینکه بتوانیم برای مردم شغل درست کنیم، واردات را افزایش دادیم و آمار و ارقام این را نشان می دهد و باید آن را جبران کنیم.
رئیس دولت یازدهم اضافه کرد: در آن مقطع یک کار تاخیری انجام شد و فضای دانشگاه ها افزایش یافت یعنی پیام نور، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد توسعه پیدا کردند و جوانان را جذب کردند و آمار دانشجویان ما به ۴ میلیون رسید. امروز حدود ۵ میلیون دانشجو داریم که این دانشجویان در حدود ۷۰۰ و یا ۸۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل می شوند که باید برای آنها شغل ایجاد کنیم.
روحانی تصریح کرد: از تابستان سال گذشته تا امسال و اگر این یک سال را مدنظر قرار دهیم، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نیروی فعال وارد بازار کار شده و این البته جزء آمارهای کم سابقه سال های گذشته است. یعنی در یک سال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای شغل آمدند و ما برای ایجاد شغل آنها توانستیم ۷۰۰ هزار شغل درست کنیم و ۵۰۰ هزار شغل باقی مانده است.
وی خاطر نشان کرد: پس بنابراین بیکاری در مجموع افزایش پیدا کرده، علیرغم اینکه ۷۰۰ هزار شغل درست شده است، ما اگر یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می کردیم، تازه بیکاری ثابت می ماند و همان اندازه قبل بود.
رئیس جمهوری گفت: البته این آمار بیکاری، متوسط است و در میان جوانان، خانم ها و فارغ التحصیلان زیاد تر بود، یعنی در این یک سال گذشته آمار اشتغال خانم ها نسبت به روند گذشته یک حرکت مثبت خوبی داشته است، بنابراین ما در زمینه اشتغال عقب هستیم.
روحانی یکی از اهداف بزرگ در مسئله برجام را اشتغال جوانان عنوان کرد.
وی با طرح این پرسش که اشتغال را چگونه و به چه طریق می توان اشتغال ایجاد کرد؟ گفت: با وام که نمی شود اشتغال ایجاد کرد، اشتغال با سرمایه گذاری درست می شود. سرمایه داخلی و خارجی، فعال کردن بخش های اقتصادی و بخش کشاورزی و در ۸ تا ۹ ماهی که گذشته و آمار و ارقامی که داریم، هم بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت رشد خوبی داشته ایم.

**رونق صنعت فولاد نشانه ای از تحرک اقتصادی/هنوز نتوانسته ایم چاله های قدیمی را پر کنیم
روحانی افزود: من سال گذشته مصاحبه ای کردم و همه تلاش می کردیم جنس هایی که در انبارها مانده
بود را چگونه به فروش برسانیم. در برخی از کارخانه های بزرگ مانند فولاد آنقدر انبارها انباشته شده بود، دیگر جا نبود و در حیاط خود محصولاتش را می گذاشت ولی الان فولاد جنس ندارد بدهد. همه انبارها خالی شده، امروز نوبت سه ماهه آینده می دهد.
وی ادامه داد: این نشان می دهد، آنهایی که می گویند رکود است و می گویند ما نمی بینیم چه اتفاقی افتاد، بروند همین فولاد را نگاه کنند، سال گذشته فولاد و ذوب آهن چه وضعی داشت و امسال چه وضعی دارد. این نشان می دهد یک حرکتی رخ داده است.
رییس جمهوری تصریح کرد: البته نمی خواهم بگویم همه چیز حل شده است، اشتباه نشود. هنوز برخی از بخش های اقتصادی نیمه فعال است و باید به بخش دیگر آن کمک کنیم. ما همه تسهیلات مورد نیاز را نمی توانیم به همه بخش ها بدهیم. اما امسال تسهیلات بسیار بیشتری نسبت به سال گذشته داده شده است و یک تحرک بسیار خوبی در سراسر کشور دیده شده است.
روحانی اظهار داشت: تقریبا همه استاندارانی که در این یکی دو ماهه گذشته پیش من آمدند، گفتند در استان خودشان شاهد رونق بوده اند. ولی عقب ماندگی ها، کمبودها و رکودها آنقدر عمیق بوده که هنوز جای خالی پرنشده است.
وی تصریح کرد: ما که می گویم ۶٫۷ درصد در سال ۹۱ رشد منفی داشته ایم، در سال ۹۲ هم دو درصد داشتیم که در مجموع ۹ درصد می شود؛ ولی ما در سال ۹۳، سه درصد رشد مثبت داشته ایم و در سال ۹۴ فرض بگیرید ۲ درصد داشته ایم و در مجموع ۵ درصد رشد مثبت داشته ایم و باید ۴ درصد دیگر داشته باشیم تا تازه بشویم سال ۹۰ و هنوز به آن نرسیده ایم.
روحانی تاکید کرد: نتوانسته ایم هنوز چاله های قدیمی را پر کنیم و هنوز همه آثار رونق را در همه بخش ها نمی بینیم ولی امسال حرکت خوبی شروع شده و باید همین حرکت را با امید بیشتر ادامه بدهیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه همه تحریم های هسته ای بعد از اجرایی شدن برجام در ۲۷دی ماه سال گذشته برداشته شده است، اظهار داشت: امروز مردم ما به حقوق بسیار فراوانی در زمینه اقتصادی دست یافته اند و اگر مشکلاتی باقی مانده است، آن مشکلات را باید حل و فصل کنیم.
روحانی در ادامه کنفرانس خبری امروز -سه شنبه- خود با بیان اینکه غیبت ایران در صحنه های سیاسی منطقه و جهان یک خسارت برای همه جهانیان بود، اظهار داشت: ما می خواستیم به دنیا بگوییم که ایران هراسی نادرست است، از ایران نترسید. ایران به دنبال صلح و امنیت برای منطقه و جهان است. ما می خواستیم به دنیا بگوییم ایران استحقاق آن را ندارد که تحت فصل هفت سازمان ملل به عنوان کشوری که صلح و امنیت جهانی را به خطر افکنده است، باشد.
وی ادامه داد: ما از لحاظ سیاسی موفق شدیم، پیروز شدیم و قطعنامه های ظالمانه را به دست همان مرجعی که آنها را تصویب کرده بود لغو کردیم. ما برای احقاق حقوق ملی مان موفق شدیم. ما غنی سازی را حق ملت ایران می دانستیم. می گفتیم، ما مثل هر کشور پیشرفته دیگر حق داریم در زمینه فعالیت صلح آمیز هسته ای تلاش کنیم و این موفقیت ما بود که امروز سازمان ملل و آژانس فعالیت صلح آمیز هسته ای ما را به رسمیت شناخته است، این موفقیت و پیروزی حقوقی ما بود.

** همه تحریم های هسته ای بعد از اجرایی شدن برجام در ۲۷دی ما سال گذشته برداشته شده است
روحانی گفت: ما از لحاظ اقتصادی موفقیت بسیار خوبی را به دست آوردیم. ما به مردممان گفته بودیم، زمانی توافق هسته ای را می پذیریم که همه تحریم های هسته ای ایران را دولت هایی که با ما مذاکره می کنند بالمره کنار بگذارند. ما گفته بودیم قدم به قدم آماده نیستیم که شما تحریم را کنار بگذارید. یک روز بگویید امروز پتروشیمی آزاد است، بعد از سه ماه بگویید حالا نفت آزاد است، بعد از چند ماه بگویید حالا فعالیت های مربوط به فلزات گرانبها آزاد است. بعدا بگویید در زمینه حمل و نقل آزاد است، بعد از چند ماه بگویید بیمه و روابط بانکی آزاد است. ما گفته بودیم تحریم ها بالمره باید برداشته شود.
وی ادامه داد: من به ملت بزرگ ایران می گویم همه تحریم های هسته ای بعد از اجرایی شدن برجام در ۲۷دی ماه سال گذشته برداشته شده است. ما امروز در نفت و گاز، حمل و نقل و بیمه تحریمی نداریم و در مسایل بانکی با دولت ها و بانک های بزرگ دنیا رابطه ما عادی است. البته بانک هایی که دارای سهام خصوصی هستند گاهی احتیاط های بیش از حدی را انجام می دهند و برخی از کشورهای بزرگ و به وی‍ژه آمریکا البته در اجرای برجام سنگ اندازی هایی کرده اند.
روحانی افزود: توقع ما هم از ابتدا نسبت به آمریکا این چنین بود. وقتی دولتی، دولت خصم است پیداست که از همه توانش برای اجرای یک توافق استفاده نکند، اما در عین حال امروز مردم ما به حقوق بسیار فراوانی در زمینه اقتصادی دست یافته اند و اگر مشکلاتی باقی مانده است، آن مشکلات را باید حل و فصل کنیم.
وی گفت: مردم عزیز ما بدانند در توافقات جهانی حتی توافق با یک کشور هم باشد در اجرا ممکن است اشکالاتی پیش بیاید و مسایلی داشته باشیم و در بعضی از موارد کار به دلخواه پیش نرود اما ما نباید حوصله مان را از دست بدیم و باید منافع ملی مان را مد نظر قرار دهیم.

** عجولانه کاری نکرده ایم و نخواهیم کرد
روحانی افزود: در زمینه یک توافق بزگ، یک توافقی که با ۶کشور بزرگ داریم ، توافقی که آثار آن جهانی است و بعضی از ابعاد آن مربوط به سازمان ملل می شود طبیعی است در برخی موارد مشکلاتی داشته باشیم اما در عین حال در برابر بدعهدی ها با قدرت ایستاده ایم ، مردم ما مطمئن باشد مقتدرانه عمل کردیم و خواهیم کرد اما عجولانه کاری نکرده ایم و نخواهیم کرد. منافع ملی برای ما اصل است و منافع ملی را همواره مد نظر قرار خواهیم داد.
در ادامه ، خبرنگاری از رییس جمهور سوال کرد: دولت یازدهم در ماههای پایانی قرار دارد؛ سالی که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شد؛ آنچه رهبری در اقتصاد مقاومتی مطالبه کردند اقدام جهشی و اقدامی خارج از چهارچوب فعالیت های اقتصادی روزمره هست ، دولت یازدهم چه اقدام ویژه و جهشی در حمایت از تولید و هدایت نقدینگی سنگین به سمت تولید انجام داده است؟
روحانی با بیان اینکه مسئله اقتصاد مقاومتی برای کشور ما بسیار اهمیت دارد، اظهارداشت: دولت در تلاش برای اجرای همه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی آنهاست.
وی اضافه کرد: خوشبختانه خود مسئله برجام فضای فعالیت برای اقتصاد مقاومتی را آسانتر کرد؛ البته می دانید برجام یک سرمایه گذار و تولیدگر نیست، برجام فضا را آماده و موانع را برمی دارد. همه باید در این فضا تلاش کنیم. مقام معظم رهبری امسال را سال اقدام و عمل برای اقتصاد مقاومتی گذاشتند.
رییس جمهوری ادامه داد: اولین کاری که در اقتصاد مقاومتی انجام شد، مسئله نفت و گاز بود، ساده نیست که تولید نفت از دو میلیون بشکه بشود سه میلیون و صادرات نفت از یک میلیون و صد هزار بشکه ، به بالای دو میلیون بشکه برسد.
وی افزود: کار آسانی نیست یک میلیون بشکه نفت را تولید و اضافه کردن و اینکه چاههای بسته شده ، باز و اماده شود کار بسیار بزرگی است که صنعت نفت انجام داده و این کار بسیار بزرگی در مسئله نفت و گاز است.
رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: برخی پتروشیمی ها افتتاح شده و برخی در حال افتتاح است. صادراتی که داریم اینها اقتصاد مقاومتی است ، اقتصاد مقاومتی این است که تولید بالا برود و صادرات و اشتغال بیشتر شود.
رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به تحول رخ داده در بخش کشاورزی اظهارداشت:امروز در بخش کشاورزی تحولی که رخ داد در زمینه خودکفایی گندم ، مقدار گندمی که خریداری می شد یعنی هشت میلیون تن، پیش بینی این بود که بشود ۱۰میلیون تن .این که ما یازده ونیم میلیون تن گندم خریداری کردیم، الان تولید بالای ۱۴ میلیون تن است که حرکت بسیار بزرگی بود.

**در بخش تولید خودرو جهشی در ماههای اخیر رخ داده است
وی ادامه داد: اینکه تولید کشاوزی از ۹۷ میلیون تن الان به ۱۱۷ میلیون تن رسیده ، این جهش بزرگ در بخش کشاورزی است.
رییس جمهور گفت:در بخش تولید خودرو جهشی در ماههای اخیر رخ داده است. تولید خودروهای مشترک داخلی و خارجی تا پایان امسال شروع می شود. حرکت بسیار خوبی است که۳۰ درصد آن به خارج صادر می شود ؛ همه اینها مقاومتی است.

**خرید هواپیماها صنعت گردشگری ما را به حرکت در می آورد
روحانی با بیان اینکه در مسئله گردشگری حرکت خوبی آغاز شده است اظهارداشت: همین خرید هواپیماها ، صنعت گردشگری ما را به حرکت در می آورد،بعضی ها می گویند هواپیما که بخریم برای مردم چه خاصیتی دارد، هواپیما بخریم برای راننده تاکسی، برای مغازه دار ،برای هتل دار خاصیت دارد.
وی با بیان اینکه برای همه آنهایی که در گردشگری فعال هستند صنعت هوایی از پایه های گردشگری است گفت:ما پولهایمان را می دهیم به شرکت های خارجی،به شرکت های هواپیمایی کشورهای همسایه.مردم ایران می خواهند بروند کشوری پولشان را به آنها می دهند. پول ملت ایران در سال چهار میلیارد دلار تا پنج میلیارد دلار به شرکتهای هواپیمایی کشورهای همسایه داده می شود؛ پولی که به شرکت های خارجی داده می شود . کسی که بلیت می فروشد ، کسی که خدمات هواپیما انجام می دهد، کسی که هواپیما را تعمیر می کند، فقط هواپیمای خوشگل را در آسمان می بینند. این هواپیما می نشیند، بنزین می خواهد ، تعمیرات می خواهد، بلیت و بلیت فروش می خواهد. کسی می خواهد برود کربلا، سوریه و حج که انشاالله امن شود و بعدا درست می شود، هر جایی که می خواهد برود.

**بعضی ها مثل اینکه مشکل دارند می گویند ما باید درهواپیمای کهنه سوار شویم
وی با طرح این سوال که اشکالی دارد که مردم ما هواپیمای سالم وتمیز سوار شوند، گفت: بعضی ها مثل اینکه مشکل دارند می گویند ما باید درهواپیمای کهنه سوار شویم. شما بروید کهنه سوار شوید کهنه هم هست . خود این خرید یک تحول است در اشتغال و در زندگی مردم و گردشگری حرکت می کند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: ما الان در کار ریل اگر مقداری وضع اقتصاد مان تقاضا کند ، چهار ، پنج استان هستند که به ریل وصل می شود. برخی ممکن است تا پایان امسال، برخی در سال اینده انجام شود که کار خیلی بزرگی است که انجام می شود.
وی گفت: بنابراین حرکت خوبی تاکنون در زمینه اقتصاد مقاومتی بوده است؛ البته باید تلاش بیشتر کنیم برای اینکه به اهدافی که مورد نظر ملت ما و رهبر ما هست، برسیم.
در ادامه، خبرنگار دیگری پرسید: در دو ماه گذشته شما منشور حقوق شهروندی را در اجرای یکی از برنامه های انتخابی تان ابلاغ کردید. این سوال وجود دارد در شرایطی که بسیاری از مفاد منشور در نهادهایی غیر از دولت باید پیگیری شود، یا مسایلی هستند مثل حصر که جزو وعده های انتخاباتی شما بود، یا بحث عدم ارائه مجوز حضور حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی که حتی ایشان را باید رییس دولت اصلاحات بدانیم و بخوانیم، در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی، با وجود چنین مسایلی چه تضمین اجرایی برای منشور حقوق شهروندی وجود دارد؟
روحانی با این سوال از خبرنگار که ‘کلمه انتخابات که گفتید مخصوص انتخابات گذشته بود آینده که نیست؟’ گفت: بعضی ها می گویند حقوق شهروندی برای انتخابات آینده منتشر شده است.همانطورکه شما اشاره کردید حقوق شهروندی جزو قول های من درانتخابات سال ۹۲ بود. یعنی یکی از وعده هایی که من به مردم دادم تهیه منشور حقوق شهروندی، انتشار و تلاش برای اجرای آن بود. در همان ۱۰۰روزه اول، اولین نسخه حقوق شهروندی را منتشر کردیم، روی سایت گذاشتیم. من در صد روز اول هم که مصاحبه تلویزیونی داشتم به مردم اعلام کردم. نظرات اصلاحی زیادی آمد، تکمیل شد، بحث های فراوانی شد و با همه دستگاه های دولتی و حقوقدانان بحث کردیم. خود من هم ناچار شدم جلسات بسیار متعددی با حقوقدان ها و مسئولین بگذارم. به هر حال این منشور تکمیل شد.

**منشور حقوق شهروندی متکی بر قانون اساسی مخصوصا فصل سوم آن است
وی ادامه داد: به نظر من این منشور یک منشور خوب و جامعی است؛ البته ممکن است بعدها این منشور کامل تر و موادی به آن اضافه شود. منشور حقوق شهروندی متکی بر قانون اساسی مخصوصا فصل سوم قانون اساسی است. متکی به اصل یکصد و سی و چهار قانون اساسی است که می گوید خط مشی و برنامه را رییس جمهور تعیین می کند؛ بر همین مبنا برنامه ما در حقوق شهروندی همینی است که منتشر کردیم.
روحانی گفت: من منشور حقوق شهروندی را به تمام دستگاه های اجرایی با موادش، تک تک ابلاغ خواهم کرد و از آنها خواهم خواست که اجرا کنند. نکته شما درست است که حقوق شهروندی تنها به دستگاه های اجرایی تعلق ندارد. اگر همه دولت هم این حقوق شهروندی را اجرا کنند و همه مردم دنبالش باشند قوای دیگر هم مخصوصا قوه قضاییه باید کمک کنند.
رییس جمهوری ادامه داد: امیدواری من این است دو قوه دیگر در این زمینه در کنار قوه مجریه باشند، یاری و کمک کنند. چون پشتوانه اصول حقوق شهروندی و این منشور، هم قانون اساسی است و هم پشتوانه قانونی دارد؛ ما باید اجرا و عمل کنیم. این که در مقام عمل، بعضی از حقوق شهروندی امروز هنوز عملیاتی نمی شود من متاسف هستم. من به عنوان رییس جمهور همواره این مسایل را دنبال می کنم.
وی افزود: یعنی در دولت مخصوصا از طریق وزیر دادگستری که پیوند بین دو قوه را بر عهده دارد و باید دنبال کند، کتبا و شفاها هم به طور منظم دنبال می کنم. برخی از مسایل است که حلش مقداری زمان می برد. ما همه تلاشمان را انجام می دهیم. ما دلمان می خواهد بعضی از امور همین امشب و نه فردا اجرا شود. منتها در عین حال توان و تلاش ما، آنچه در قانون اساسی آمده در یک حدی است که به کمک دیگران نیازمند هستیم و در برخی از موارد نیازمند به اجماع نظام هستیم و همه ما باید در یک مساله ای اجماع کنیم. من بسیار امیدوار به آینده هستم و امیدوارم همه این تلاش ها روزی به ثمر بنشیند.
خبرنگار رسالت در ابتدا با بیان این که ‘ماهی به آب زنده است و خبرنگار به موبایل’ از رییس جمهوری خواست در نشست های بعدی امکان به همراه آوردن موبایل توسط خبرنگاران در نشست فراهم شود.
رییس جمهوری هم گفت: اگر امکان پذیر باشد ما حرفی نداریم اما آنقدر نیست که ماهی به اب و شما به موبایل.
این خبرنگار پرسید: یک سال پیش قبل از امضای برجام فرمودید هیچ سندی را امضا نمی کنیم مگر این که تمام تحریمها برداشته شود. نه تنها تحریم ها برداشته نشد بلکه تحریم جدیدی به نام ‘آیسا’ اعمال شد و به تعبیر حضرتعالی دو میلیارد دلار از پول ما را هم سرقت کردند. حضرت عالی همان روزی که سندها را امضا می کردید چطور شد که با اینکه این ها تحریمها را برنداشتند این سندها امضا شد؟
روحانی با خنده خطاب به خبرنگار گفت: می خواهید بگویید تحریمها نه تنها کمتر نشده که بیشتر هم شده است.
وی ادامه داد: آنچه در برجام آمده مقصود ما تحریم های هسته ای است در مورد تحریم های دیگر مذاکره ای نکردیم و دنبالش هم نبودیم. سیر دیگری میخواهد اگر بخواهیم راجع به بقیه تحریم ها بحث کنیم.
روحانی گفت: تحریم های هسته ای با اجرایی شدن برجام در بخش های دولتی تقریبا اجرا شده بود. من گفتم در بخش نفت و گاز الان چیزی به نام تحریم نداریم. نفت به اندازه ای که بخواهیم، تولید و صادر می کنیم و می فروشیم و پولش به حساب ما می آید. مشکلی نداریم. نه در نقل و انتقال و نه فروش نفت مشکلی نداریم.
وی افزود: در نفت سرمایه گذاری خارجی می خواهیم انجام دهیم. رقمی نزدیک به ۵میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود . در حمل و نقل، تحریم ها برداشته شده، در مساله ریل، ماشین سازی. هواپیما که می گویند، ماشین و ریل را نمی گویند. بعضی ها فقط هواپیما می گویند. حمل و نقل کلا تحول ایجاد شده است.
روحانی افزود: در تجهیزات پزشکی تحولاتی که ایجاد شده است. وزرای ما خواهش می کنم برای مردم توضیح دهند که بعد از برجام چه مشکلاتی از آنها رفع شده است. از وزیر نفت برای تجهیزات نفت پرسیدم چقدر فرق کرده قبل و بعد برجام. گفت قیمت بعضی از تجهیزات نفت یک دهم شده است. می گوید برای برخی از تجهیزات مهم ما یک دهم نسبت به قبل برجام پول میدهیم. برخی از داروها و تجهیزات پزشکی ناچار بودیم از بعضی کشورها بگیریم که خیلی صدر درصد از لحاظ کیفتی ایده آل نبود امرو دست ما باز است و از هر کشوری بخواهیم خریداری می کنیم.
وی گفت: راه باز شده است و در بیمه مشکلی نداریم. یک جا هست که در بانک است. در بحث بانک بخشی از امورحل شده و بخشی از امور باقی مانده است. آن هم مسایل مختلف دارد. هم مشکل برجامی داشت عمدتا غیر برجامی بود که هنوز باقی است. پس تحریم برداشته شده است. اما این که آمریکایی ها بدعهدی کردند. این حرف درست است.
روحانی ادامه داد: آیسا نه این که تحریم جدید است. بیان شما رسا نبود. فرمودید یک تحریم جدید است و اجرا شده است. جدید نیست و اجرا هم نشده تمدید یک تحریم قبلی است. البته این از نظر ما همین تمدید نقض برجام است. در ۱۶ آذر جمله ای گفتم. صدا و سیمای ما گاهی می خواهد خلاصه کند زیادی خلاصه می کند و جمله ناقص درمی آید. من در آن سخنرانی گفتم که اگر تمدید آیسا آمریکایی ها آن را بلا اثر نکنند این نقض فاححش برجام است. صدا و سیما این نقض فاحش را می گذارد قسمت اول را چون می خواهد خلاصه کند و وقت شنونده ها گرفته نشود را حذف می کند.
وی گفت: اگر اجرا می شد. دولت آمریکا دو تا کار کرد با فشارهایی که جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و ۵+۱ وارد کرد. یکی این که قانون تمدید که کنگره این کار را کرد رییس جمهور این را امضا نکرد. نمیخواهم بگویم چون امضا نکرده به وظایفش عمل کرده است. وظیفه اش این بود که وتو کند. امضا نکرد. قانونی تصویب شده و امضا نکرده است. این خیلی اتفاق نمی افتد کم اتفاق می افتد. بلافاصله این را بلااثر کردند. اگر بلا اثر نمی کردند که ما اینجا آرام ننشسته بودیم. خیلی چیزها تحقق پیدا می کرد.
وی اضافه کرد: خیلی برنامه ها داشتیم اگر می خواست اجرا می شد. اجرا نشد. در عین حال تخلف بود. در برابر تخلف هم اقدام کردیم. اقدام ما این بود که دستوری که به وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی دادم که آن یکی اجرا شده و آن یکی در حال اجراست. بنابراین این قدم ها نسبت به آیسا برداشته شد.
روحانی ادامه داد: این که ممکن است باز هم در آینده بدعهدی هایی را شاهد باشیم ممکن است. اما اینکه چطور این توافق را انجام دادیم. این توافق یک چارچوبی داشته است. مکانیزم هم دارد اگر کسی تخلف کرد بر مبنای آن مکانیزم عمل کردیم و خواهیم کرد.
رییس جمهوری گفت: خود ما هم که می خواستیم برجام را اجرا کنیم. بخشی دیروز تمام شد. البته وقت داشتیم چون محدود نبود تا یک سال وقت داشتیم تا حالا ماند مثل اینهایی که شب امتحان درس می خوانند و روزهای آخر اجرایی کردیم. اما بخش فردو بخشی دیروز اجرا شده است.
روحانی افزود: به نظر من، تحریم ها برداشته شده است. در زمینه بانکی هنوز باید تلاش کنیم. آمریکایی بد قلقند و بدعهدی کردند و ممکن است بدعهدی کنند ما باید برای شرایط مختلف خود را آماده کنیم. اما من نسبت به آینده امیدوارم.
وی اضافه کرد: برجام چیزی نیست که فردی که انتخاب شده و کشوری بگوید خوشم نمی آید. خیلی ها ممکن است از خیلی چیزها خوششان نیاید. برجام برای آمریکا خیر است، نمی فهمد. برجام فضای جدیدی را در دنیا به وجود آورده به ضرر کسی نیست. این برد – برد و به نفع همه است.
روحانی گفت: رییس جمهور منتخب فعلا این گونه فکر می کند. برجام چیزی نیست که به راحتی دولتی ، کسی بتواند آن را نقض کند و زیر پا بگذارد. انشاء الله این مسیر را ادامه دهیم.
وی افزود: باید تدبیرمان ر ا به کار ببندیم. بعضی ها شب که میخوابند منتظرند صبح برجام به هم بخورد. چرا و برای چی این خواب ها را می بینند؟ چه خاصیتی این خواب ها دارد؟ هر شب یک مقاله ای می نویسند که برجام این گونه شد، برجام نمی ماند، پایه برجام ضعیف شده است. عده ای بودند در طول ۱۰ -۲۰ سال اخیر، قبلش هم اینها را می شناسم، هر چه پیش بینی کردند برعکس درآمده است. باز هم پیشگویی می کنند. نمی دانم چه خاصیتی دارد دو مرتبه پیشگویی می کنند.
وی تاکید کرد: پایه های برجام مستحکم است. ما باید حواسمان جمع باشد نسبت به افراد و دولت های روبه رویمان و جمع خواهد بود. به جای این بحث ها باید از فضایی که به وجود آمده برای کشور بهتر استفاده کنیم .
رییس جمهوری با تاکید بر این که مساله سوریه باید از طریق سیاسی و مذاکره حل و فصل می شود، گفت:هیچ کس حق ندارد از طرف مردم این کشور تصمیم بگیرد، فضای صلح، ثبات و شرایط را بایدبرای انتخابات آزاد فراهم و هر چه را که نظر ملت سوریه است، قبول کنیم.
حجت الاسلام روحانی عصر سه شنبه در ادامه نهمین نشست خبری این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاریک شبکه عربی مبنی بر این که با توجه به این که ایران از طراحان اجلاس گفت وگوی سوری-سوری است، چه راهکارهایی برای خروج از بحران سوریه وجود دارد، بیان کرد.
وی با تاکید بر این که مساله منطقه ما و به ویژه مساله سوریه بسیار مهم است،
به درگیری های چند ساله گذشته و کشتار در سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: خوشحالیم که آتش بس مورد توافق قرار گرفت و این قدم مثبتی است که در سوریه بین دولت و برخی از گروه ها به جز داعش و النصره که تروریست هستند، برقرار شده است.
وی تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم این آتش بس را حفظ کنیم و نگذاریم آتش جنگ شعله ور شود، نکته دیگر این است که پیش از این می گفتند مذاکره آن وقت یک عده سیاسی که بیشتر خارج نشین بودند، جمع می شدند صحبت می کردند اما امروز مذاکره در سوریه بین دولت و گروه های در صحنه است.
وی ادامه داد: یک مذاکره واقعی و جدی می تواند امروز تحقق یابد، سه کشور ایران، روسیه و ترکیه تلاش زیادی برای اجلاس آستانه کردند، ان شاء الله در روزهای آینده این اجلاس برگزار می شود، اساس اجلاس مذاکرات سوری- سوری است.
وی افزود: همه تلاش ما این است که این قدم اولی که در آستانه برداشته می شود قدم پایانی نباشد و آغازی باشد که ادامه یابد، حل مساله سوریه یکی یا دو مساله نیست ضمن این که گروه های مسلح نقشه هایشان مشخص نیست که کجا هستند.
رییس جمهوری ادامه داد: سوریه پیچیدگی های خاصی دارد مساله کردها و نیروهای خارجی که در سوریه هستند مطرح است، بسیاری از مسائل دیگر مطرح است که باید در گفت وگوها به تدریج حل شود، تلاش ایران همواره بر این بوده و هست که مساله سوریه از طریق سیاسی و مذاکره حل و فصل شود.
روحانی اظهار داشت: تمام توان خود را در این راستا به کار می گیریم که در آینده سوریه چه کسی باشد، چه کسی رییس جمهوری باشد، همه این ها وابسته به مردم سوریه است.
وی تصریح کرد: هیچ کس حق ندارد از طرف مردم سوریه تصمیم بگیرد باید فضای صلح و ثبات را فراهم کنیم و شرایط را برای انتخابات آزاد فراهم کنیم و هر چه نظر مردم است قبول کنیم.

** ایران خواستار قطع روابط با عربستان نبود
در ادامه خبرنگار شبکه تلویزیونی روسیه الیوم از رییس جمهوری در مورد روابط ایران با عربستان و میانجی گری برخی از کشورها برای بهبود این روابط پرسید که روحانی پاسخ داد: اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران و بویژه دولت یازدهم روابط نزدیک تر با همسایگان به ویژه با کشورهای همسایه بوده است البته کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از این مساله مستثنی نیستند، ما همیشه روابط خوب با آنان را می خواستیم.
وی افزود: عربستان سعودی مشکل را خودش از حمله به یک کشور همسایه که هیچ مبنایی نداشت و امروز هم مبنایی ندارد، آغاز کرد، این به نفع منطقه و عربستان است که هر چه سریع تر این حملات را به کشور عزیز و برادر یمن قطع کند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری دخالت هایی که عربستان در بحرین و مساله تروریسم در منطقه دارد، خاطرنشان کرد: ما با عربستان به عنوان کشور مسلمان و همسایه از نظر روابط دو جانبه مشکلی نداریم که بخواهیم حل کنیم، مشکلات ما مربوط به تجاوز عربستان به یمن، دخالت ها در بحرین و مداخلات و برنامه هایی که در منطقه دارد، است.
روحانی همچنین گفت: ما با عربستان در گذشته درمورد مسائل مختلف مذاکراتی داشتیم که پس از آن اعدام شیخ نمر و مساله سفارت این کشور در تهران پیش آمد و خود عربستانی ها یک جانبه روابط با ایران را قطع کردند.
رییس دولت یازدهم تاکید کرد: ما خواستار قطع روابط نبودیم از آن زمان تا حال کشورهای مختلفی آمدند که بین ایران و عربستان میانجی گری یا تلاش برای حل و فصل کنند.
روحانی ادامه داد: کشورهایی همانند کویت و عراق و هفت یا هشت کشور دیگر در این زمینه وارد شدند و مسوولان این کشورها با ما در این زمینه صحبت کردند.
وی با اظهارامیدواری از این که ریشه های مساله حل شود، تاکید کرد: ما می خواهیم در منطقه صلح و ثبات وجود داشته باشد.
وی همچنین اظهار داشت: ایران قصد دخالت در مسائل داخلی عرستان را ندارد، این کشور نه می خواهد عربستان از صحنه سیاسی منطقه حذف شود و نه می خواهد عربستان نقشی را که استحقاق آن را دارد، نداشته باشد اما در عین حال وقتی عربستان به یک کشور مظلوم همسایه تجاوز و آن را بمباران می کند و تروریست ها از منابع مالی آنها استفاده می کنند، این مشکل آفرین است، این مشکل تنها با ایران نیست با کل منطقه است.
وی اظهار امیدواری کرد که مسوولان عربستان راه درست را در این زمینه انتخاب کنند، اگر عربستان تصمیم درست اتخاد کند، ما حاضریم به این کشور در مساله یمن و مسائل منطقه کمک کنیم و هم حاضریم در کل منطقه ثبات و وحدت بیشتری با تلاشمان ایجاد شود.

** هیچ مذاکره ای نسبت به برجام در کار نخواهد بود/ مذاکره مجدد اصلا معنا ندارد
خبرنگاری در ادامه این نشست خبری سوال کرد: اگر رییس جمهوری منتخب آمریکا تصمیم بگیرد در مورد برجام مذاکره کند، شما چه تدابیری اندیشیده اید و همچنین آمدن ترامپ به کاخ سفید چه تاثیری بر تصمیم شما برای شرکت در انتخابات سال آینده می گذارد و آیا شما تایید می کنید که در سال آینده برای انتخابات نامزد شوید؟
رییس جمهوری نیز گفت: بجز قسمت آخر سوال که سخت است، قسمت اول را جواب می دهم.
روحانی ادامه داد: آقای ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا تا کنون اظهاراتی درمورد برجام داشته مبنی بر این که خوشحال نیست یا این توافق خوبی نیست یا بدترین توافق است ، یا تعبیرات مختلف دیگری گفته است.
وی یادآور شد: این صحبت ها بیشتر شعار است و من بعید می دانم در مقام عمل اتفاقی بیفتد. وقتی وارد کاخ سفید شود به دلیل این که این توافق یک توافق دوجانبه نیست که ایشان بگوید من خوشم می آید یا بدم می آید.
رییس جمهوری تاکید کرد: مذاکره مجدد اصلا معنا ندارد. این مذاکرات مقدمه ای برای توافق بوده است و سال ها طول کشیده است. اگر از آغاز ما بخواهیم مسایل هسته ای را در نظر بگیریم یعنی از سال ۸۲ شروع شده و بعد هم مذاکرات مختلفی صورت گرفته است و بعد از آن در دولت یازدهم حدود دو سال و نیم سر بند- بند، جمله – جمله و کلمه کلمه اش بحث و مذاکره شده است و بعد به توافق رسیده اند.
وی ادامه داد: برگشت به مذاکرات مانند آن است که کسی بگوید پیراهنی که دارم می خواهم آن را به پنبه تبدیل کنم و از نو باردیگر ریسندگی و بافندگی شود و خیاط آن را بدوزد. همه این کار قبلا شده است . پنبه بوده که تبدیل به پیراهن شده است بنابراین بازگشت به گذشته معنی ندارد. ارتجاع که معنی ندارد.
رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: هیچ گونه مذاکره ای نسبت به برجام در کار نخواهد بود. برجام یک توافقی است که انجام، تمام و تکمیل شده است و بعد در شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است و تقریبا به صورت یک سند بین المللی درآمده است.
روحانی ادامه داد: برجام توافق دوجانبه نیست توافق چند جانبه است بنابراین هیچ معنایی نخواهد داشت که درمورد برجام مذاکره یا صحبت کنیم، هیچ مذاکره ای در کار نخواهد بود.
وی همچنین گفت: وجود رییس جمهوری جدید در کاخ سفید به نظر من تاثیر خاصی در انتخابات آینده ایران نخواهد داشت. ایران روند خود را دارد. مردم تلاش خود را در انتخابات انجام خواهند داد و مسلما آنچه که خواست مردم باشد در انتخابات اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
رییس جمهوری در پایان این نشست خبری با تشکر از همه رسانه ها و خبرنگاران و مسولین حاضر در جلسه گفت: عذرخواهی می کنم از اینکه فاصله این مصاحبه با قبلی طولانی شده و امیدواریم در آینده جبران و هم قضای مافات واگرهم باز کفاره ای داشت پرداخت کنیم و جلسات بیشتری بگذاریم تا سوالات بیشتری از خبرنگاران که می خواستند صحبت کنند و وقت نبود، بپرسند.