هدف‌گذاری ۵ طرح برای تنوع بخشی به فعالیت‌های عشایر در برنامه ششم؛

هدف‌گذاری ۵ طرح برای تنوع بخشی به فعالیت‌های عشایر در برنامه ششم؛

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه ۵ طرح برای تنوع بخشی به فعالیت‌های عشایر در برنامه ششم هدف‌گذاری شده است گفت: امسال باید طرح قطع دام به مرتع را اجرا کنیم چرا که در استان خراسان جنوبی بارندگی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق،  محمدرضا مؤمنی صبح امروز در دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر که در شهرستان بشرویه برگزار شد اظهار داشت: بیماری‌های حوزه دام و انسان به صورت کامل رصد می‌شود و بالغ بر ۱۰۰ بیماری دام شناخته شده که اغلب آن مشترک است.

وی افزود: کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در حال انجام است و از آنجایی که امنیت و آرامش گزینه مهمی است که امنیت مرزها بر عهده نیروهای نظامی است و امنیت غذایی  بر عهده دامپزشکی است که از مزرعه تا سفره مورد توجه است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور گفت: جامعه عشایری یک مولد اقتصادی است که دو نقش مهم در استان و کشور دارد و نگاه اقتصادی  و امنیتی و جامعه‌ای درون گرا به داشته‌های خود دارد.

مؤمنی بیان کرد: خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری  کشور است و ۸۱ هزار نفر عشایر دارد که ۸۰ درصد در نواحی مرزی هستند و عضو پایگاه‌های بسیج بوده و امر نگهبانی از مرز را بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی خشکسالی ۱۸ ساله را پشت سر گذاشته است و در گذشته طرح تعادل دام و مرتع اجرا شده است و امسال نیز باید طرح قطع دام به مرتع را اجرا کنیم چراکه بارندگی وجود ندارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: در گذشته ۱۷ میلیمتر بارندگی در شهرستان بشرویه داشته‌ایم که امسال تاکنون به ۱۰ میلی‌متر هم نرسیده است و بارندگی موثری وجود ندارد.

مؤمنی گفت: در استان خراسان جنوبی نباید این تفکر را داشته باشیم که علوفه مورد نیاز دامداران را از مراتع تامین کنیم و باید برنامه‌هایی اجرا کنیم که درآمد عشایر کم نشود.

وی بیان کرد: ۵ طرح برای تنوع بخشی به فعالیت‌های عشایر در برنامه ششم هدف گذاری شده است و افزایش تولید شیر، گوشت قرمز، گردشگری و بوم گردی، جمع آوری و بسته بندی گیاهان دارویی از جمله این طرح‌ها است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور عنوان کرد: ۷۰ درصد مراتع در اختیار عشایر است و اکثراً پروانه چرا دارند.

مؤمنی گفت: در استان ۱۱ تعاونی عشایر و یک اتحادیه عشایر داریم که فعالیت‌های مختلف عمرانی و خدماتی و تأمین و توزیع نهاده‌ها و دوره‌های آموزشی را به عشایر ارائه می‌دهند.