نیمی از واجدان شرایط در استان کارت ملی هوشمند دریافت کردند/ آمار جالب از طلاق تا ولادت و اسامی نوزادان در استان؛ مدیرکل ثبت احوال استان:

نیمی از واجدان شرایط در استان کارت ملی هوشمند دریافت کردند/ آمار جالب از طلاق تا ولادت و اسامی نوزادان در استان؛

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با بیان اینکه تعویض کارت ملی به هوشمند از اواخر سال ۹۰ در استان آغاز شد، گفت: از ۵۵۰ هزار نفر واجد شرایط برای دریافت کارت ملی هوشمند در استان تاکنون ۲۵۳ هزار و ۵۷۵ هزار نفر این کارت را دریافت کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، مجتبی فاطمی روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته ثبت احوال افزود: از واجدان شرایط کارت ملی استان تقاضا داریم هرچه سریعتر نسبت به درخواست و تحویل کارت ملی هوشمند خویش اقدام کنند.
وی ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح در استان تاکنون ۲۳۶ هزار و ۷۳۸ کارت ملی هوشمند در استان صادر شد که از این میزان، ۲۲۷ هزار و ۹۴۲ فقره کارت تحویل متقاضیان شده است.
وی در ارتباط با تعویض شناسنامه نیز گفت: تاکنون ۳۵ هزار و ۷۴۱ فقره شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای ۱۵ سال در استان تعویض و تحویل و ۱۲ هزار و ۶۵۰ فقره برای افراد زیر ۱۵ سال صادر شده است.
وی بیان کرد: سوم دی ماه هر سال به عنوان روز ثبت احوال در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران درج شد و ثبت احوال اکنون با بیش از ۹۰ سال تجربه کاری خدمات شایسته و بایسته ای به مردم ارایه می دهد.
وی با بیان اینکه فعالیت های این سازمان از حالت سنتی خارج و به سمت مکانیزه سوق یافته است، گفت: از افتخارات ثبت احوال این است که ۱۲۰ میلیون اطلاعات سجلی مردم را در پایگاه خود ثبت کرده است.
فاطمی با اشاره به فعالیت ثبت احوال در ۲۵۰ نقطه کشور اظهار کرد: یکی از ویژگی های خاص این سازمان این است که در یک ثانیه ۶ هزار استعلام را پاسخ می دهد چراکه تعداد زیادی از سازمان ها و وزارتخانه از این سازمان خدمات می گیرند.
وی ثبت وقایع حیاتی را مهمترین و حساس ترین ماموریت سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد و گفت: خانواده ها باید این نکته را مدنظر قرار دهند که مهلت ثبت ولادت فرزند ۱۵ روز و مهلت ثبت وفات نیز ۱۰ روز از زمان اعلام فوت شخص می باشد.
وی ماموریت دوم این سازمان را ثبت اسناد هویتی دانست و گفت: برای اتقان اسناد هویتی مورد تاکید مقام معظم رهبری در وهله نخست شناسنامه ها از حالت سنتی و دست نوشته به مکانیزه تبدیل شد و اکنون هنوز در حال انجام است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی عنوان کرد: در هشت ماهه امسال ۱۲ هزار و ۲۴۶ واقعه ولادت در استان ثبت شد که ۶ هزار و ۶۶۲ فرزند پسر و مابقی دختر بودند، به ازای تولد ۱۰۰ دختر ۱۰۸ نوزاد پسر متولد شده است.
فاطمی ادامه داد: از مجموع واقعه تولد ثبت شده در استان، ۱۱ هزار و ۹۲۹ مورد تک زایی، ۱۵۴ مورد دو قلوزایی و سه مورد سه قلوزایی ثبت شده است.
وی افزود: در این مدت به ترتیب بیشترین میزان فرزندآوری با سه هزار و ۶۴۸ مورد در گروه سنی مادران ۲۵ تا ۲۹ سال و سه هزار و ۱۷۸ مورد در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال بوده است.
وی یادآور شد: از مجموع ولادت ها ۱۲ هزار و ۴۹ واقعه با گواهی بیمارستان، پزشک و ماما بوده که نشان از تعامل خوب ثبت احوال و دانشگاه علوم پزشکی در استان است.
وی تصریح کرد: بیشترین فراوانی نام پسر به ترتیب ابوالفضل، امیرعلی، امیرحسین، حسین و علی و در نام های دختر فاطمه، فاطمه زهرا، زینب، زهرا و نازنین زهرا بوده است.
وی به ثبت ۲ هزار و ۴۳۶ واقعه وفات در هشت ماهه ابتدای سال در استان اشاره کرد و افزود: از این تعداد یکهزار و ۲۸۵ مورد مرد بودند، بطور متوسط هر روز ۱۰ واقعه فوت در استان ثبت می شود و به ازای هر ۱۰۰ زن ۱۱۲ مرد فوت می کنند.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: همچنین در این بازه زمانی چهار هزار و ۸۲۶ واقعه ازدواج و ۷۶۷ واقعه طلاق در استان ثبت شد.
فاطمی اضافه کرد: خراسان جنوبی سال گذشته رتبه ۲۶ کشور در زمینه آمار طلاق را داشت، بیشتر طلاق ها در چهار سال نخست زندگی به وقوع پیوسته است.
وی تاکید کرد: در هشت ماهه ابتدای سال در مجموع میزان ولادت ۱٫۳۹ صدم درصد کاهش، فوت ۲٫۷ دهم درصد افزایش، ازدواج ۹٫۸ دهم درصد کاهش و طلاق چهار درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد.
نخستن شناسنامه ای که در بیرجند صادر شد مربوط به سید مهدی قدسی فرزند سید محمد متولد ۱۶ فروردین ۱۲۸۷ با تاریخ صدور ۲۱ مهرماه ۱۳۰۷ بود که ۳۱ اردیبهشت ماه ۶۱ فوت کرده است.