نهال نارنج جایگزین سبزه در شهرستان طبس می شود؛

نهال نارنج جایگزین سبزه در شهرستان طبس می شود؛

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر طبس گفت: شهرداری طبس در راستای فرهنگ سازی و توسعه فضای سبز و محیط زیست،گلدانهای کوچک نهال نارنج با ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانت برای سفره های هفت سین به خانوادهای طبسی اهدا می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، زهرا حسین‌پور  در نشست  تخصصی کمیسیون فضای سبز شهری  طبس اظهار داشت: براساس سنت‌های کهن، چند روز مانده به عید نوروز، ایرانیان اقدام به کاشت سبزه با جو، گندم می کنند و در روز ۱۳ نوروز، این سبزه ها نقش بر آسفالت خیابان‌ها شده یا در جوی‌های آب رها می‌شود و موجب انسداد مسیر نهرها می‌گردد.

وی تصریح کرد: مصرف گندم بیش از ۲۳ میلیون خانوار ایرانی طبق آمار از وزارت جهاد کشاورزی ۱۱ میلیون تن گندم است که برای هر ایرانی ۲۰۰ گرم گندم برای سبزه در نظر بگیریم، چیزی حدود ۵ هزار تن گندم معادل مصرف ۱۰ هزار خانوار ایرانی در یک سال به هدر می رود.

وی افزود: در شهر طبس برای ۱۱ هزار خانوار با فرض ۲۰۰ گرم گندم برای سبزه حدود ۲ هزار کیلو گندم هدر خواهد رفت و این یک روی سکه است و روی دیگر سکه مشکل کم آبی است که مشکل این سال‌های اخیر و کاهش بارندگی ها، مشکلات زیادی را در خصوص کاشت دانه های خوراکی به وجود آورده است.

حسین‌پور تاکید کرد: بحث اینجا فراموش کردن و انجام ندادن سنت ها نیست بلکه در چنین شرایطی که با مشکل کم آبی و هزینه ها و چالش‌ها در خصوص کاشت گندم و حبوبات روبرو هستیم، چرا باید اصراف صورت گیرد و باید مصرف بهینه داشته باشیم و علاوه بر آن باید به فکر حفظ محیط زیست نیز باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر طبس گفت: در کنار اصراف در مصرف حبوبات، با رها کردن ظروف یکبار مصرف پلاستیکی که سبزه در آن کشت می‌شود در طبیعت به محیط زیست آسیب رسانده میشود.

حسین‌پور خاطرنشان کرد: بنابراین کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر برای اولین بار با همکاری شهردار و مجموعه شهرداری در جهت فرهنگ سازی و استفاده بهینه از دانه و هسته مرکبات به جای اصراف در استفاده از حبوبات برای سبزه عید، اقدام به اهداء گلدانهای کوچک نهال نارنج با ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانت جهت سفره های هفت سین به خانوادهای طبسی خواهد کرد که به عنوان سبزه  سفره هفت سین استفاده شود و بعد از ایام نوروز به سلامتی افراد خانواده در باغچه‌های منازل کاشته شود.

وی افزود: شهرداری نیز با کاشت یک سبزه به اندازه یک در یک به نیابت از تمام همشهریان و به سلامتی همشهریان در روز سیزده بدر در آب نهر طبس رها خواهد کرد.

رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر طبس تاکید کرد: از تمامی مدیران مدارس مهد های کودک و دست اندرکاران مربوطه در جهت همکاری با این طرح می خواهیم از تشویق نوآموزان و دانش آموزان به کاشت سبزه با حبوبات خودداری کرده و به جای آن از طرح های خلاقانه کشت سبزه با هسته مرکبات و غیره با هدف جلوگیری از اسراف و بازگشت هسته‌ها به طبیعت و گسترش فضای سبز شهری استفاده کنند.