نمی دانم چرا برخی از تعامل با جهان  بدشان می آید. تقابل با جهان برای برخی نان می‌آورد/ وقتی تحریم هستید از بذر نادرست و سم غیر استاندارد در کشاورزی مجبورید استفاده کنید/ وقتی ان دولت بود می گفتند انتقاد نکنید تضعیف می شود الان هم می گویند چکار دارید آن دولت که رفته / تا جامعه می خواهد کمی نشاط داشته باشد می گویند اشکال شرعی دارد، مگر مردم فقط باید گریه کنند؟/ در صدا و سیما وقتی دو روز جایی گوشت گران شود، خبر اول می شود ‌اما اگر ارزان شود، حتی اگر یادشان هم باشد می شود خبر آخر/ دولت یازدهم قیمت داروهای خارجی ۲۰ درصد و قیمت تجهیزات پزشکی ۴۰ درصد ارزان شده/ انگار برخی آلزایمر سیاسی دارند؛

نمی دانم چرا برخی از تعامل با جهان بدشان می آید. تقابل با جهان برای برخی نان می‌آورد/ وقتی تحریم هستید از بذر نادرست و سم غیر استاندارد در کشاورزی مجبورید استفاده کنید/ وقتی ان دولت بود می گفتند انتقاد نکنید تضعیف می شود الان هم می گویند چکار دارید آن دولت که رفته / تا جامعه می خواهد کمی نشاط داشته باشد می گویند اشکال شرعی دارد، مگر مردم فقط باید گریه کنند؟/ در صدا و سیما وقتی دو روز جایی گوشت گران شود، خبر اول می شود ‌اما اگر ارزان شود، حتی اگر یادشان هم باشد می شود خبر آخر/ دولت یازدهم قیمت داروهای خارجی ۲۰ درصد و قیمت تجهیزات پزشکی ۴۰ درصد ارزان شده/ انگار برخی آلزایمر سیاسی دارند؛

به گزارش خبر شرق، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در نخستین مجمع ملی سلامت که در سالن همایش رازی برگزار شد، افزود:
دولت یازدهم تلاش کرده وضع سلامت و درمان مردم بهتر شود و براساس آمارها در این دولت دارو ۲۰ درصد و تجهیزات پزشکی خارجی ۴۰ درصد ارزان تر به دست مردم می رسد.
وی ادامه داد: موضوع جلسه امروز از موضوعات بسیار حائز اهمیت است و اعضایی که در اینجا حضور دارند مسوولیت سنگین و مقدسی بر دوش دارند.
رییس جمهوری اظهار کرد: کلمه مجمع ملی سلامت راهنمای خوبی برای ما است. سلامت فرای درمان و مقدم بر درمان است؛ سلامت ارگان، جایگاه و نهاد خاصی ندارد و به قشر خاصی هم اختصاص ندارد. ممکن است بیمارستان ‌ها و مطب ‌هایی باشد که درمان در آنجا انجام می‌ شود البته عده‌ای هم در خانه خود درمانی می ‌کنند اما در بحث سلامت دنیای بسیار وسیعی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: مهم است که چه اقداماتی می‌ کنیم نه امروز که از روز تولد نوزاد و از زمانی که تصمیم می ‌گیریم زندگی مشترک را تشکیل دهیم این مهم است.این که اسلام می‌ گوید برای ازدواج همسانی و کفو باشد یعنی از لحاظ ایمانی و بینشی این مساله رعایت شود.
رییس شورای عالی سلامت اضافه کرد: اولین قربانی عدم همسانی، نوزاد است. حتی در دوران جنین وقتی مادر و پدر عصبانی باشند بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات ما این است که مسکن کم داریم و منزل زیاد؛ مسکن آرامش است، اگر در فضای بیرون هر مشکلی داشته باشیم به خانه که نزدیک شویم، قلب آرامش بیشتری می گیرد.
روحانی با بیان این که سلامت اول از مسکن، غذا و هوا شروع می‌ شود، گفت: اگر خواهر یا بانوان ما در خیابان راه می‌ روند و خدایی ناکرده آزار کلامی ببینند، این حرف در ذهن آن ها اثر می ‌گذارد و در روح و آرامش آنان موثر است.
وی یادآور شد: برخی گاز ماشینشان به بوق وصل است و مرتب بوق می ‌زنند که این آزار دهندگی گوش در سلامت موثر است.

**نان آوری تقابل با جهان برای بعضی ها
رییس قوه مجریه به موضوع تعامل با جهان اشاره و تصریح کرد: اگر ما از تعامل با جهان بگوییم برخی بدشان می ‌آید، روی تعامل با جهان حساسیت دارند و از تقابل خوششان می ‌آید؛ نمی ‌دانم این تقابل برای آنان چه چیزی آورده است، البته برای برخی نان آورده است.
روحانی افزود: وقتی تعامل با جهان ندارید و دچار تحریم هستید، از کود و سم غیر استاندارد استفاده می ‌کنید. کشوری که کود استاندارد دارد هم آن را به شما نمی‌ دهد، کشوری که مشتری ندارد به شما کود می ‌دهد البته برخی کشورها ساختار آن ها برای تحریم‌ ها ایجاد شده و اگر در جهان تحریم نباشد دکان این کشورها ورشکسته می ‌شود.
وی ادامه داد: وقتی کشاورزی ما نمی ‌تواند در چارچوب سلامت قدم بردارد و از کود و سم غیر استاندارد و از بذر نادرست استفاده می‌ کنیم، سلامت دچار مشکل می ‌شود. نمی ‌شود که هر روز مکمل از داروخانه بخریم بلکه این مواد باید در مواد غذایی ما باشد و نیازمندی‌ های ما باید از طریق مواد غذایی تامین شود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید سلامت را از نانوایی، مزرعه و باغ ها آغار کنیم، گفت: برخی فکر می‌ کنند با افزایش قفل دروازه ‌های کشور امنیت و سلامت بیشتر است. در مساله دارو و درمان هم این جور نیست که بگوییم در دارو و درمان پزشکی بدون نیاز به بخش ‌های دیگر و جهان می ‌توانیم عمل کنیم. باید دانشگاه‌ ها و محققان در تعامل با جهان باشند.

**برخی آلزایمر سیاسی گرفته و یادشان می‌ رود وضع دارو و درمان چگونه بود
رییس جمهوری همچنین گفت: زکات علم یاد دادن به دیگران است و هم باید یاد بدهیم و هم یاد بگیریم، برخی فکر می‌ کنند هر چه قفل دروازه ‌های کشور بیشتر باشد امنیت و سلامت بیشتر است که این درست نیست.
روحانی افزود: از استادان دانشگاه که برای مطالعه به خارج از کشور می روند یا از استادانی که به کشور می آید باید نگران باشیم؟ یک عده هم خودشان ذهنشان آشفته و نگران است هم تولید نگرانی می ‌کنند.
وی ادامه داد: اساتید ما می‌ توانند علم و تحقیقات را بالا ببرند، گاهی یک تحقیق کوچک تا زمانی که مورد تایید قرار می ‌گیرد و به محصول تبدیل می ‌شود ببینید چقدر درد و بیماری و گرفتاری و پیش ‌گیری از بیماری را تولید می‌ کند.
وی ادامه داد: آیا همه سرمایه‌ گذاری را می ‌توانیم انجام دهیم؟ البته من نمی ‌خواهم به سال ۹۲ برگردم چون برخی به دلیل آمارهای آن دوره ناراحت می ‌شوند که از قبل از این دولت بگوییم و می ‌گویند همین آمارهای خودتان را بگویید به دولت قبل چه کار دارید.
وی خاطرنشان کرد: وقتی آن دولت روی کار بود می ‌خواستیم انتقاد کنیم می ‌گفتند انتقاد نکنید دولت تضعیف می شود و در حال حاضر می ‌گویند چه کار دارید انتقاد می کنید؟
رییس جمهوری تصریح کرد: در آغاز دولت یازدهم مشکلات فراوانی داشتیم به طوری که دارو در آن زمان کم بود اما برخی آلزایمر سیاسی گرفته ‌اند و یادشان می‌ رود آن وقت وضع دارو و درمان چگونه بود.
روحانی افزود: یادشان می‌ رود که وضعیت دارو و درمان، قیمت دارو و تجهیزات پزشکی چگونه بود؟ یادشان رفته بود برخی داروها و تجهیزات به دست ما نمی‌ رسید.
وی ادامه داد: از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سوال کردم از ابتدای دولت وضعیت دارویی چگونه و چقدر گران شده است که پاسخ داد حداقل ۲۰ درصد داروهای خارجی و ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی نسبت به آغاز دولت ارزان شده است اما صدا و سیما چرا این را نمی گوید؟
رییس جمهوری گفت: وقتی در جایی گوشت دو روز گران می ‌شود صدا و سیما در خبر نخست به قصابی می‌ رود و می‌ پرسد گوشت چقدر گران شده است اما اگر گوشت ارزان شود، این خبر را منتشر نمی ‌کند یا در آخرین اخبارش می‌ گوید.
روحانی افزود: در این دولت تلاش شده از نظر درمان و سلامت وضعیت‌ مردم یک قدم بهتر شود، البته نمی ‌گوییم بهتر شده‌ایم، گام ‌هایی را برداشتیم و باید گام‌ های بیشتری هم برداریم تا به وضعیت مطلوب دست یابیم.
وی با بیان این که همه چیز زندگی ما اصل حیات و کیفیت آن است که باید کیفیت زندگی و اصل حیات را بالا ببریم، اظهارکرد: در حقوق شهروندی که منشور آن منتشر شد از همه ارگان‌ ها از جمله بخش سلامت خواسته ‌ایم تا آن را اجرا کند، اصل یک آن حق حیات، کیفیت زندگی و آب سالم است تا مردم بدانند حق‌ آنان چیست و دولت به معنای عام کلمه و بخش عمومی بدانند چه وظیفه ای دارند؟
رییس جمهوری تصریح کرد: در مساله درمان برای اینکه بتوانیم مردم را از رنج بیماری نجات دهیم سرمایه برای ساختن بیمارستان، خرید تجهیزات و استخدام افراد را می ‌خواهیم که یکی از وظایف دولت تامین بودجه برای این مساله است و بودجه جاری برای این موارد پیش بینی شده است.
روحانی افزود: بزرگ ترین بودجه جاری به آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و امنیت و مسایل رفاه اجتماعی تعلق می گیرد اما بعضی‌ ها فکر می‌ کنند بودجه جاری خیلی بد است و بودجه عمرانی خیلی خوب است البته بودجه عمرانی ضرورت دارد اما بودجه جاری دولت به معنای آن است که خدمت به مردم بدهیم.
وی ادامه داد: پس ما نیاز به سرمایه داریم که دولت نمی تواند همه این سرمایه را تامین کند، پس باید سرمایه‌ گذار را دعوت کنیم، سرمایه‌ گذار اگر سرمایه خود را در بخش سلامت صرف کند و سود او را تضمین کنیم و سود عادلانه‌ ای نصیبش شود می آید که سازمان برنامه و بودجه سازمان اداری و استخدامی و برنامه ریزان این وظیفه را برعهده دارند.

**افتخار می‌ کنیم که تا امروز سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند
رییس قوه مجریه در ادامه به ظرفیت بخش خصوصی و خیرین اشاره کرد و گفت: کشور ما دارای یک ظرفیت بسیار مطلوب است و آن خیرین در بخش‌ های عمرانی هستند، خیرینی که بیمارستان و مدرسه می ‌سازند و در سازمان‌ های مردم نهاد فعال هستند.
روحانی افزود: به لطف خدا در کشور در این زمینه مردمانی بسیار خوب و دلسوز داریم و این جزو افتخارات فرهنگی ما است، افتخار می‌ کنیم که تا امروز سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند و خدا کند هیچ وقت هم رخنه نکند و این حوزه دعواهای حزبی و جناحی نداشته باشد.
وی با بیان این که باید سازمان ‌های مردم نهاد در بخش سلامت ایجاد کنیم و این بسیار مهم است، اظهارداشت: البته فقط نباید در حوزه سلامت سازمان مردم نهاد ایجاد شود، در بخش‌ هایی که گفته شد ایجاد سازمان های مردم نهاد کافی نیست بلکه باید در بخش‌ های فرهنگی نیز به صورت گسترده اقدام کنیم، در بخش سلامت، فرهنگ بخش عمده‌ ای را تشکیل می ‌دهد.
وی ادامه داد: در بحث فرهنگی سبک زندگی بسیار مهم است، این بخش برای ما گرفتاری درست کرده است و امروز می ‌بینیم کسی پیاده ‌روی نمی‌ کند، از در خانه سوار آسانسور می ‌شود و بعد ماشین و دست آخر هم پشت میز در اداره خود می‌ نشیند و تحرکی و ورزشی ندارد.
رییس قوه مجریه گفت: بسیار مهم است که سبک زندگی چگونه باشد به چه صورت لباس و کفش بپوشیم و حتی چگونه راه برویم، مهم است که معماری خانه چگونه باشد.
روحانی افزود: سبک زندگی ما در اسلام گفته شده است، اسلام برای اینکه چگونه زندگی کنیم فرهنگ و توصیه ‌هایی دارد.
وی ادامه داد: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت نگران چاقی مردم است که این دلایلی دارد و باید مرتفع شود تا متوجه شویم از کجا نشات می ‌گیرد.
رییس جمهوری با بیان این که وزرش برای ما حکم تشریفات را پیدا کرده است، یادآور شد: به یاد دارم در حوزه علمیه قم اگر فردی در حجره ‌اش صبح ورزش می‌ کرد می ‌گفتند تقوای او کم است، باور کنید اگر طلبه می‌ خواست ورزش کند، می‌ گفتند از دین خارج شده یا اگر پنج دقیقه ورزش می ‌کردند، می ‌گفتند این فرد دیگر عالم نمی ‌شود، باید دود چراغ بخورد، خب دود چراغ را شب بخورد اتفاقی نمی ‌افتاد.
روحانی افزود: اینکه چرا ورزش پیش نمی‌ رود برای این است که بدترین و بی ‌ارزش‌ ترین زنگ در مدارس ورزش است، فکر می ‌کردیم بالاترین درس ریاضی است و معلم این درس جایگاه بالایی دارد و این دیدگاه را به ورزش نداشتیم، در صورتی که ورزش مهم است و از مدارس باید شروع شود، وقتی زنگ ورزش بی‌ ارزش می‌ شود در سن بالا کمر درد و چاقی به سراغ مردم می ‌آید.
وی ادامه داد: در بحث سلامت مردم همه ارگان‌ ها سهیم هستند و باید دست به دست هم دهیم. در مجمع ملی سلامت می ‌خواهیم همه بیایند اگر بعضی‌ ها نارحت نشوند سرمایه خارجی هم بیاید.
رییس جمهوری گفت: ما در این دولت حرکت خوبی شروع کرده ایم که تا پایان دولت ۲۱ هزار تخت بیمارستانی ایجاد خواهد شد.

**مشکل اگر در طرح سلامت وجود دارد باید صندوق توسعه ملی کمک کند
روحانی همچنین به موضوع بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: ۱۱ میلیون نفر را بیمه کردیم و همه مردم را زیر پوشش بیمه قرار دادیم و در بیمارستان ‌ها را بر روی مردم نیازمند باز کردیم و در نقاط دور افتاده نیز مردم را پذیرفتیم و برای نوبت بیمارستان ها متخصص گذاشتیم و این عدالت در سلامت و درمان است و این کار باید توسعه پیدا کند.
وی ادامه داد: در سال ۹۴ و ۹۵ سال سختی داشتیم و این سختی به بخش سلامت نیز رسید، در سال ۹۳ و ۹۴ ماه‌ هایی بود که نفت ۲۵ دلار فروش رفت و در حال حاضر نیز به ۵۰ دلار رسیده است و این یعنی نسبت به ۱۰۸ و ۱۱۲ دلار از نصف هم کمتر است.
رییس قوه مجریه یادآور شد: تمام کشورهای تولید کننده نفت در اولین کار از ذخایرشان استفاده کردند، هر کشوری ذخایری برای روز مبادا دارد، حالا فرض کنید شما به روز مبادا برسید بانک بگوید پول باید بیاورید.
روحانی افزود: ما صندوق توسعه ملی را برای روز مبادا درست کردیم، در حالی که در روز مبادا به ما گفتند پول بریزید، ۲۰ درصد از درآمد سال ۹۳ و ۹۴ را به صندوق ریختیم و امسال نیز مجلس می ‌گوید ۳۰ درصد بریزید، اصلا همه آن را در صندوق بریزید، ما هم در صندوق کنار آن ها برویم.
وی ادامه داد: یک روزنامه یا یک ثانیه صدا و سیما را پیدا کنید که این را نقد کرده باشد، مشکل اگر در طرح سلامت باشد باید صندوق کمک کند، ما این پول را نگذاشته‌ ایم که تماشا کنیم و برای امروز که روز مباداست است.
رییس جمهوری گفت: در سال ۹۴، ۲۰ درصد از درآمد نفتی را به صندوق توسعه ملی ریختیم، حال مجلس می‌ گوید سال دیگر ۳۰ درصد بریزید در حالی که نفت در وضع خود ۵۲ دلار است.
روحانی افزود: بعضی‌ ها وقت مشکل که می‌ شود می‌ گویند رییس ‌جمهوری و دولت مسوول است، البته درست می گویند حق با مردم است اما همه از جمله مجلس و دستگاه ‌های دیگر باید کمک کنند، ببینید عربستان، جمهوری آذربایجان، روسیه و بقیه کشورهای منطقه چقدر از ذخایر خود استفاده کرده اند، ما به جای استفاده این ‌ها، پول به صندوق ریختیم و شرایط ما آسان نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: من می‌ خواهم به عزیزان و مسوولان دانشگاه ‌های پزشکی بگویم ما در شرایط سختی در سال گذشته و امسال به دلیل شرایط نفت بودیم البته خدا توفیقاتی داده و از مشکلات سختی عبور کردیم و در آینده نیز عبور خواهیم کرد.
رییس قوه مجریه گفت: اگر آینده خوبی برای ایران و سلامت مردم را می‌ خواهیم بدون امید و نشاط مردم نه آینده خوب و نه سلامت رقم زده خواهد شد.
روحانی افزود: اگر جامعه‌ ای نسبت به فردا امید نداشته باشد سالم نیست، فشار عظیمی بر شبکه اعصابش وارد می ‌شود لذا ما باید امید و نشاط داشته باشیم.
وی ادامه داد: پس فردا عید است بگذارید مردم نشاط داشته باشند، اگر یک ذره مردم نشاط داشته باشند ناراحت می‌ شویم، چطور هرچه گریه کنند حلال است اما یک ذره بخندند حرام است؟ بگذارید جامعه و جوانان نشاط داشته باشند، بدون نشاط نمی ‌شود به آینده فکر کرد و سلامت جسم و روح بدون نشاط امکان پذیر نیست.
رییس جمهوری گفت: مردم را مایوس نکنید، دروغ نگویید، مردم را نسبت به آینده کشور و نظام مایوس نکنید، ما آینده خوبی خواهیم داشت.

** مجمع ملی سلامت یعنی همه باید دست به دست هم دهند
روحانی افزود: مجمع ملی سلامت یعنی همه باید دست به دست دهند، یعنی استانداران و فرمانداران باید همین مجمع را در استان ها و شهرستان ها تشکیل دهند. این یعنی دولت و سازمان های مردم نهاد همه جمع شوند، بخشی از خطبه های نماز جمعه، منبرها و سخنرانی ‌ها به سلامت و نشاط مردم برگردد.
وی ادامه داد: دولتی هستیم که می ‌گوییم از سرمایه خارجی باید استفاده کرد، هرکه می‌ گوید نه، راه دیگری برود، ما می‌ گوییم اگر باید بیمارستان بزرگ درست شود و یک شریک خارجی هم در آن باشد درمان مردم درست ‌تر انجام می ‌شود باید انجام شود.
رییس جمهوری گفت: ما می ‌گوییم ناوگان هوایی ما هواپیمایی جدید می ‌خواهد و اگر ریل ما به لوکوموتیو نیاز دارد باید خریداری کنیم. می ‌گویند کهنه مصرف کردن افتخار است، ما اهل آن نیستم.
روحانی افزود: می ‌گوییم باید تجهیزات نو بیاید و فناوری رشد کند و ارتباط ما با دنیا تقویت شود، البته روی اصول و اعتقاداتمان و ارزش‌ هایمان ایستاده ایم و این برای ما مقدس است و آن را با کسی معامله نمی‌ کنیم.
وی ادامه داد: باید حرف بزنیم و تلاش کنیم و تجربیات خود را تبادل کنیم. امروز معضل محیط زیست در خوزستان و ریزگردها در این شهر چه مشکلاتی برای مردم مرزبان و فهیم ما ایجاد کرده است؟ این باید حل شود ما باید به دنبال آن برویم، وقتی آب تالاب را قطع می ‌کنید تالاب خشک و تبدیل به ریزگرد می ‌شود.
رییس قوه مجریه گفت: وقتی بخشی از کشاورزی متوقف شده و ما حق آبه این جا را ندادیم و خشک شده این طور می شود، وقتی ما حق آبه نمی ‌دهیم مسوول هستیم.
روحانی افزود: یک عده می‌ گویند چرا در دریاچه ارومیه این قدر سرمایه‌ گذاری کرده اید، اگر سرمایه ‌گذاری نمی ‌کردیم برای ۱۴ استان چه اتفاقی می ‌افتاد؟ در تالاب هورالعظیم هم همین طور است، در اهواز وزیر نیرو اعلام کرد منطقه هور العظیم ۷۱ درصد آب‌ گیری شده و ۳۰ درصد باقی مانده است که باید بعد انجام شود.
وی ادامه داد: در سال آبی ۹۲،۹۳، یک میلیارد و هشت میلیون متر مکعب آب در هورالعظیم ریخته ایم، در سال بعد نیز یک میلیارد و هشت میلیون متر مکعب آب ریخته ایم و امسال نیز ، یک میلیارد و ۳۰۰میلیون متر مکعب آب در هوالعظیم ریخته شده است.

**باید به فکر آینده باشیم
رییس جمهوری همچنین گفت: برخی می گویند در حال حاضر که خوزستان خاک شده است به فکر افتاده اید؟ اینطور نیست ما از سال ۹۲ به فکر بودیم، گروه ملی مبارزه با ریزگرد را در سال ۹۲ تشکیل دادیم و تصمیم گیری برای تالاب هوالعظیم را از سال ۹۲ آغاز کردیم. اگر این کارها نشده بود ببینید چه می شد؟
روحانی افزود: باید به فکر آینده باشیم و برای سلامت و زندگی خوب مردم برنامه ریزی کنیم و همه باید دست به دست هم دهیم.
وی ادامه داد: امید، نشاط و اعتماد را اگر در کشور حفظ کنیم از همه مشکلات عبور خواهیم کرد. ان شاءالله با وحدت و انسجام مسیر خود را در جهت توسعه پایدار پیش خواهیم برد.
در این مراسم تندیس مسوولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی از سوی رییس جمهوری به رییس بنیاد برکت، معاون اجتماعی شهرداری تهران، استاندار کرمان، رییس بنیاد مستضعفان، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و قائم مقام صدا و سیما اهدا شد.