نمازگزاران با فرزندان خود در نماز جمعه شرکت نمایند؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضایی امام جمعه بیرجند:

نمازگزاران با فرزندان خود در نماز جمعه شرکت نمایند؛

حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی بیرجندی در نماز جمعه این هفته در مسجد امام حسین (ع) گفت: مسجد باید خانه کودک باشد ، اجازه دهید آنها در این فضای فرهنگی بچگی کنند، شما نیز به عبادت خود بپردازید.
وی به عنوان مثال اظهار کرد: هنگامی که پیامبر اکرم(ص) مشغول نماز جماعت و در سجده بود کودکی بر شانه های رسول خدا قرار گرفت، آن حضرت سجده را طولانی کرد.
وی آنچه را اجازه ندادن به کودکان برای حضور در نماز جمعه بیرجند نامید، انتقاد کرد و گفت: در چنین فضایی که کودک حضور پیدا می کند، باید خطیب جمعه واقعا فردی فاضل و اندیشمند باشد و ضمن آشنایی با دنیای کودکان،قادر به درک روحیه آنها باشد.
خطیب جمعه بیرجند اضافه کرد: کودکان از سن ۲ سالگی روح جست و جو گری خود را نشان می دهند نباید ما با رفتارهای خود به آنها بی احترامی کنیم.
وی با اشاره به اینکه بر اساس روایت اسلامی کودک تا هفت سالگی امیر خانه است، به مادران توصیه کرد، هنگام شیردادن کودک با تمام وجود مراقب فرزندشان باشند ، از سرگرم شدن با تلفن همراه پرهیز کنند و بدانید مادر عزیز نباید از فرزند خود غافل شوید.
رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی در ادامه گفت: امروز چالشی که والدین با آن رو به روند، مشکل جوانان است، آنچه آنها را دچار مشکل کرد، نتیجه رفتار گذشته خانواده با آنهاست.
عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند و مدرس حوزه علمیه با تاکید بر تامین امنیت کودکان توسط خانوادهها یادآور شد: پس از تامین امنیت و ایجاد آرامش خاطر در کودک به او محبت کنید و او را ببوسید.
خطیب جمعه بیرجند در ادامه به اعضای خانواده ها توصیه کرد، حداقل روزانه ۵۰ بار با شیوه مختلف کودک را تشویق کنند، تا دوستی کامل میان کودک و خانواده برقرار شود و در آینده مشکل پیدا نکند.
وی همچنین بستگان نسبی را « تن روانی کودک» نامید و تصریح کرد: هیچگاه به او توهین و بی احترامی نکنید، با کودک خود مشورت و او را سرگرم کنید، زیرا آنها روحی صادق،پاک، فعال و جست و جو گری دارند .
وی در ادامه به سه ویژگی انسان از منظر دینی شامل حقیقی بودن، خوشبخت بودن و خوشحالی اشاره کرد و با طرح این پرسش آیا ما کودک را تریبت می کنیم یا او ما را تربیت کند، یادآور شد: کودک هدیه الهی به خانواده است و چون صاحب ذوق است احساس خود را هم صادقانه بیان می کند او بنده خدا و زندگی فطری دارد.
رضایی بیرجندی در ادامه خطاب به مربیان آموزش و پرورش و مربیان مهد کودک ها گفت: خدا هر کس را خلق کرد، زیباست، زیبایی در رنگ چشم، پوست، نژاد و جنسیت نیست کودکان را دوست بدارید.
امام جمعه بیرجند در بخشی از خطبه ها از ایثار به عنوان سی و ششمین منزل عرفان اسلامی یاد کرد و افزود: اگر به آینده نظام و انقلاب علاقه مند هستیم، به کودک توجه کنید و هر انسانی یک کودک درونی در تن خود دارد آنوقت است می توانیم جامعه ای سالم داشته باشیم.
وی بیان کرد: اگر تربیت و هدایت کودک بر اساس قرآن باشد کسی نمی تواند به فرزند شما آسیب وارد کند و آنچه فرزندان ما را در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار داد ناشی از ناآگاهی از فرهنگ اصیل اسلامی است.
امام جمعه بیرجند در بخشی ها از خطبه ها از نمازگزاران خواست، زبان خود را از هرگونه تهمت، فحش، بی احترامی به افراد دور نگه دارند، باید زبان را مدیریت کنید تا روح و قلب کسی را آزار ندهیم.
وی در ادامه به مناسبت های هفته از جمله دیدار مردم قم با مقام معظم رهبری، اشاره کرد و گفت: در این دیدار معظم له به اهداف نظام از جمله اصلاح مورد نظر ائمه اطهار، استکبار ستیزی نظام و جامعه اسلامی بدون محرومیت اشاره کرد.
وی همچنین اظهار کرد: آمریکا تاکنون در موضوع برجام به تعهدات خود عمل نکرد، برای رسیدن به اهداف ایران باید در مقابل مستکبر ایستاد و نباید تسلیم شد.
وی با بیان اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره در کنار محرومان است ،اظهار کرد: سپاه وجدان پاک و بیدار جامعه انسانی است در چنین شرایطی که آمریکا عامل پیدایش گروه های تروریستی در منطقه خاورمیانه است، قصد دارد این نیروی مخلص انقلابی، آگاه و با ایمان ایران اسلامی را در ردیف گروه های تروریستی قرار دهد .
وی ادامه داد: تنها راه در برابر آمریکا و وادار کردن آنها به قبول خواسته مردمی انقلابی ایران توجه به ظرفیت های درونی و اقتصاد مقاومتی است .
رضایی همچنین گفت: عده ای از روی ناآگاهی و به خواست دشمن به سپاه، شورای نگهبان و دیگر نهادهای انقلابی حمله می کنند آنها که استوانه های نظام اند نباید مورد بی اعتنایی قرار گیرند .
وی همچین از آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهوری سابق با عنوان عالمی بزرگ ، اندیشمند و صبور یاد کرد که ۲۰جلد تفسیر قرآن و سه هزار مدخل قرآنی با موضوع آزادی کودک، پدر، مادر و … تالیف کرد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی، تصریح کرد: آنچه به عنوان آثار مکتوب از این اندیشمند فرزانه باقی ماند، آیندگان خواهند دید، این کار عظیم باقی الصاحات است که با اهداف قرآنی تهیه شد.