نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد/ بی توجهی دستگاه

نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد/ بی توجهی دستگاه

سخنگوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان گفت: تمامی مطالبات معلولان باید در لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان دیده شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق سیده فاطمه ذوالقدر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ارزیابی مثبت طرح سی بی آر ( توانبخشی مبتنی بر جامعه )، گفت: هدف از اجرای این طرح فاصله گرفتن افراد معلول از خانه نشینی و موسسه ها و بازگشت آنها به آغوش خانواده‌ و اجتماع است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت اجرای طرح ” سی بی آر ” در شهرهای محروم و مناطق حاشیه نشین، افزود: تعداد زیادی از معلولان در شهرهای محروم و حاشیه ها زندگی می کنند که دسترسی لازم به امکانات توانبخشی را ندارند از این رو نیاز است این طرح در مناطق محروم و حاشیه نشینی نیز عملیاتی و اجرایی شود تا شاهد بهبود وضعیت نامناسب معلولان باشیم.

دیدگاه و نگرش جامعه به معلولان و موضوع معلولیت باید اصلاح شده و تغییر یابد
ذوالقدر با بیان اینکه دیدگاه و نگرش جامعه به معلولان و موضوع معلولیت باید اصلاح شده و تغییر یابد، تصریح کرد: نگاه به معلولان نباید اقلیتی باشد بلکه این قشر جزیی از جامعه بوده و حقوق شهروندی آنها باید رعایت شده و در اولویت توجه قرار گیرد، بی شک معلولان دارای استعداد و توانمندی هایی هستند که باید با حمایت در جهت تبدیل استعدادهای بالقوه آنها به بالفعل اقدام کرد.
حضور معلولان در جامعه به عنوان فرد تاثیرگذار و موثر باید مورد توجه قرار گیرد / انتقاد از بی توجهی برخی دستگاه ها نسبت به اعمال سهم ۳ درصدی استخدام معلولان/ نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه حضور معلولان در جامعه به عنوان فرد تاثیرگذار و موثر باید مورد توجه قرار گیرد با انتقاد از بی توجهی برخی دستگاه ها نسبت به اعمال سهم ۳ درصدی استخدام معلولان، گفت: هر چند خودکفایی و استقلال فردی مهمترین اصل در زندگی معلولان است اما متاسفانه طبق اظهارات رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان، نرخ بیکاری در میان این قشر ۳ و نیم برابر بیکاری سایر افراد عادی بوده و حتی برخی از آنها با مدرک دکتری نیز در استخدام‌ با مشکل مواجه هستند.
وی ادامه داد: اشتغال معلولان نیازمند فرهنگ سازی، برنامه ریزی منسجم و مناسب و اقدام جدی دستگاه ها بوده و در حقیقت توجه به اشتغال پایدار گامی موثر در افزایش اعتماد به نفس، دوری از انزوا و تامین استقلال و رفاه آنها است.
لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان در مجلس در حال بررسی است
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با یادآوری اینکه لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان در مجلس در حال بررسی است، گفت: در این لایحه به افزایش سهمیه اشتغال معلولان توجه شده و نمایندگان در تلاش برای تحقق این امر هستند البته تحقق چنین قوانینی ضمانت اجرایی می طلبد.
در نشست های آتی فراکسیون تمامی مطالبات و مشکلات معلولان مانند مسکن، اشتغال، آموزش و .. را بررسی و پیگیری خواهیم کرد
سخنگوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با بیان اینکه این فراکسیون تمامی مشکلات مرتبط با معلولان را بررسی و پیگیری می کند، تصریح کرد: فراکسیون مذکور برای حمایت از حقوق معلولان تشکیل شده و در واقع تشکیل آن مطالبه معلولان بوده است بر این اساس به دنبال پیگیری مشکلات مربوط با اشتغال و معیشت این قشر خواهیم بود و در نشست های آتی که با حضور رییس سازمان بهزیستی و نماینده معلولان برگزار می شود تمامی مطالبات و مشکلات آنها مانند مسکن، اشتغال، آموزش و .. را بررسی و پیگیری خواهیم کرد.
لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای تعجیل در تامین مسکن معلولان
وی با تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای تعجیل در تامین مسکن معلولان، گفت: در این زمینه باید تمهیدات لازم از سوی دستگاه های متولی و مسئول اتخاذ شود.
هزینه خدمات توانبخشی بالا بوده و معلولان توان پرداخت آن را ندارند
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه هزینه خدمات توانبخشی بالا بوده و معلولان توان پرداخت آن را ندارند، گفت: گران بودن خدمات فیزیوتراپی معضلی است که معلولان با آن مواجه هستند این در حالی است که این موضوع در طرح تحول سلامت نیز مغفول مانده در این رابطه نیاز است بیمه ها خدمات توانبخشی را تحت پوشش قرار دهند.
تمامی مطالبات معلولان باید در لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان دیده شود
سخنگوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با تاکید بر اینکه تمامی مشکلات معلولان باید در لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان دیده شود، تصریح کرد: طبق این قانون زمینه های لازم برای تامین حقوق معلولان باید فراهم و ضمانت اجرایی آن نیز مورد توجه قرار گیرد