نایبندان طبس محل زندگی بیش از ۵ قلاده یوزپلنگ ایرانی؛

نایبندان طبس محل زندگی بیش از ۵ قلاده یوزپلنگ ایرانی؛

مدیر کل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه تنها ۷۰ قلاده یوزپلنگ در جهان زیست می‌کنند گفت: نایبندان طبس بزرگترین و بکرترین پناهگاه حیات وحش خاورمیانه است که محل زندگی حیوانات مختلف از جمله ۵ قلاده یوزپلنگ ایرانی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، آرامنش اظهار داشت: منطقه حفاظت شده نایبندان طبس یکی از پهناورترین زیستگاه‌های یوز پلنگ در ایران است.

وی با بیان اینکه در این منطقه حفاظت شده بیشترین گزارشات در زمینه مشاهده یوزپلنگ را در کشور داشته که از این نظر هم حائز اهمیت بوده است افزود: نایبندان از بزرگترین مناطق محیط زیست در کشور بوده که وسعت آن یک میلیون ۵۱۶ هزار هکتار است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در نایبندان علاوه بر اینکه یک زیستگاه منحصر به فرد در ایران و جهان است که علاوه بر یوزپلنگ ایرانی گربه شنی، گربه وحشی، پرندگان شکاری، هوبره، گربه کاراکال دیده می‌شود.

آرامنش افزود:در این منطقه یوزپلنگ آسیایی زیست می‌کند که ظرف مدت ۳ ثانیه تا ۱۲۰ کیلومتر شتاب می‌گیرد و جزو سریع‌ترین حیوان روی خشکی است که در حال حاضر در  آسیا تنها ۷۰ قله زندگی کرده که آن هم در ایران هستند و از این تعداد ۵ قلاده یا بیشتر یوزپلنگ در نایبندان زندگی می‌کنند.

ایجاد آب انبار در مناطق محفاظت شده

رئیس محیط زیست شهرستان طبس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در منطقه نایبندان علاوه بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار یک میلیون هکتار هم مناطق آزاد داریم.

حاتمی با بیان اینکه پرندگان مختلفی از جمله هوبره در این منطقه زیست می‌کند افزود: باتوجه به خشکسالی‌های اخیر بر محیط زیست تاثیر گذاشته است اما تلاشهای زیادی داشتیم تا این امر بر نایبندان تاثیر زیادی نکند و از آنجایی که منابع آبی ما خشک شده بود آب انبار ایجاد کردیم.

وی بیان کرد: یوزپلنگ در حال انقراض است  و با توجه  به ثبت دوربین‌ها ۵ قلاده یوزپلنگ در این منطقه دیده شده اما با توجه به وسعت و تنوع این منطقه احتمال دارد که از ۵ قلاده هم بیشتر زیست کنند.

رئیس محیط زیست طبس گفت: گربه‌سانان وحشی گربه شنی به تعداد زیادی در منطقه وجود دارد.