معابر عمومی برای معلولان در خراسان جنوبی بهسازی شود

معابر عمومی برای معلولان در خراسان جنوبی بهسازی شود

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نهبندان با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰درصد ورودی ادارات و معابر عمومی در نهبندان مناسب‌سازی شده است، گفت: معابر عمومی برای معلولان در خراسان جنوبی بهسازی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمد بارانی صبح امروز در کمیته مناسب‌سازی شهرستاننهبندان اظهار داشت: ۴۶ درصد معلولان شهرستان نهبندان  معلولان جسمی، حرکتی و نابینایان هستند.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از معلولان در روستاها زندگی می‌کنند افزود: در این راستا باید بخشداری‌ها و دهیارهای همکاری کنند و در روستاهایی که معلولان زیادی را در خود جای داده‌اند معابر، اماکن مذهبی، تفریحی و خانه‌های بهداشت که نیاز به مناسب سازی دارند را شناسایی کنند و برای اصلاح آن اقدام کنند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نهبندان گفت: درحال حاضر ۷۰ درصد ورودی ادارات، معابر عمومی در نهبندان مناسب‌سازی است که با همکاری و همت فرمانداری، شهرداری و برخی دستگاه‌های اداری تاکنون اقدامات خوبی در زمینه مناسب‌سازی ادارات و معابر عمومی انجام شده است.

بارانی افزود: نداشتن رمپ و یا غیراستاندارد بودن آن در برخی از ساختمان‌های اداراتی مشکلاتی را برای تردد معلولان و سالمندان ایجاد کرده که باید دستگاه‌ها نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.

وی بیان کرد: این نیاز احساس می‌شود که در راستای فرهنگ‌سازی مناسب در شهرستان نهبندان تلاش شود و ادارات دولتی، معابر عمومی، مکان‌های تجاری، پاساژها، فروشگاه‌ها و کارگاه‌هایی از آن به عنوان مکانی برای کسب درآمد استفاده می‌‌شود برای عبور و مرور افراد ناتوان معلول، جانباز، سالمند و زنان باردار و کودکان مناسب سازی شوند.

رئیس اداره بهزیستی نهبندان گفت: قطعاً اجرای موفق این طرح می‌تواند در ارتقاء سلامت جسمی و روانی و افزایش کیفیت زندگی افراد معلول، سالمند و جانباز تأثیرگذار باشد همچنین با اجرای مناسب‌سازی ادارات و معابر عمومی می‌توان معلولین توانمندی که  دارای استعدادهای نهفته هستند را شناسایی کرد.

بارانی افزود: مناسب سازی اماکن و معابر عمومی تنها نیاز معلولان نیست بلکه مناسب سازی برای سالمندان، جانبازان، افراد ناتوان و زنان باردار هم نیاز جامعه است.

انتهای پیام/