مطالبه میلیونی صندوق بازنشستگی کشوری از معلمان!

مطالبه میلیونی صندوق بازنشستگی کشوری از معلمان!

معلمان و کادر اداری مدارس از مشکل احتساب سنوات ایام خدمت غیررسمی و هزینه جابه‌جایی بیمه خبر می‌دهند به گونه‌ای که برای حل این مشکل باید هزینه‌های میلیونی به حساب صندوق بازنشستگی کشوری واریز کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، معلمان و کارکنان اداری آموزش‌وپرورش پس از سال‌ها خدمت از احتساب سنوات ایام خدمت غیررسمی و مشکل با صندوق بازنشستگی کشوری خبر می‌دهند.

طبق گفته این معلمان،‌ سال‌هاست که تعداد زیادی از معلمان برای احتساب سنوات خدمت خود با صندوق بازنشستگی کشوری دچار مشکل هستند.

یکی از معاونان مدارس شهر تهران در شرح این مشکل می‌گوید: “سال‌های ابتدای خدمتم در آموزش‌وپرورش به عنوان آموزشیار نهضت سوادآموزی فعالیت داشتم، در این دوران هر ماه حق‌بیمه‌ام واریز می‌شد و بخشی از حقوقم کسر و بخشی توسط سازمان نهضت سوادآموزی واریز می‌شد و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بودم. پس از استخدام در آموزش‌وپرورش، تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفتم و حالا از اموراداری منطقه می‌گویند برای تغییر بیمه‌ام از تامین اجتماعی به خدمات درمانی و احتساب ۵ سالی که تحت پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی بودم جزو سوابق خدمت باید ۱۲ میلیون تومان پرداخت کنم.”

این مقوله معلمان،خدمتگزاران، کادر اداری مدرسه و افرادی که سابقه فعالیت در نهضت سوادآموزی جزو سوابقشان لحاظ نشده است را شامل می‌شود که باید برای احتساب سنوات خدمت خود و انتقال بیمه از تامین اجتماعی به خدمات درمانی،‌ پرداخت‌های میلیونی به حساب صندوق بازنشستگی داشته باشند.

یکی دیگر از معلمان در این رابطه می‌گوید: از امور اداری منطقه تماس گرفته‌اند و می‌گویند باید حتما ۹ میلیون تومان پرداخت کنید در غیراینصورت پس از بازنشستگی در دریافت حقوق دچار مشکل می‌شوید و حقوقتان قطع می‌شود، به اداره گفتم من معلم با این حقوق اندک چگونه ۹ میلیون تومان پرداخت کنم، می‌گویند برایتان تقسیط می‌کنیم اما سوال این است که اصلا چرا ما باید این پول را پرداخت کنیم؟

در حالیکه برای تعداد زیادی از معلمان این ابهام وجود دارد که چرا باید این رقم‌های بالا را به حساب صندوق بازنشستگی واریز کنند، جمعی از آنها در نامه‌ای به وزیر آموزش‌وپرورش خواستار حل مشکل شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: “جناب وزیر هر راهی که این بار سنگین را از روی شانه‌های نحیف معلمان برمی‌دارد امتحان کنید  لطفا با وزیر کار مذاکره کنید تا این امور زودتر حل وفصل شود.جناب آقای وزیر ما دردهای انباشته فراوان داریم لطفا صدای ما رابشنوید.درپایان لازم می‌دانیم حضور شما عرض کنیم که  با مساعدت رییس جمهور محترم جناب  آقای دکتر روحانی وبه همت نماینده سخت کوش و درد آشنای تهران سرکار خانم فاطمه سعیدی وهمکاری شما وسازمان متبوع یکی از گره‌ها باز شده و سنوات معلمان حق التدریس  تمام وقت با بیمه خدمات درمانی با محاسبه ۹ درصد زمان استخدام در حال اجراست. اما نکته ی مهم کارشکنی و اِن قُلت‌های جدید صندوق بازنشستگی در این مورد و  تفکیک قبل از ۶۸ و بعد از آن و سرکشی و نافرمانی بعضی از مناطق و شهرستان‌ها در اجرای بخشنامه وزارت و دستورالعمل صریح جناب آقای اللهیاراست که گزارش آن به مشاور محترم وزارت جناب آقای مجاوری ومعاونت محترم پارلمانی وزارتخانه و سرکارخانم فاطمه سعیدی نماینده محترم تهران، جهت رفع موانع وپیگیری ارسال شده است.

امور اداری وزارت آموزش‌وپرورش درباره مشکل این گروه از معلمان اینگونه پاسخ می‌دهد “اگر بیمه معلمان تغییر کرده باشد باید مابه التفاوت را پرداخت کنند و هر چه زودتر آن را پرداخت کنند به نفعشان است و اگر این پرداخت با تاخیر انجام شود به ضرر افراد است چرا که مابه‌التفاوت به نرخ روز حساب می‌شود. معلمانی که در ابتدای فعالیتشان غیررسمی بودند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داشتند و اگر پس از تبدیل وضعیت و استخدام همچنان بیمه خود را تامین اجتماعی حفظ می‌کردند مشکلی پیش نمی‌آمد و با همان بیمه بازنشسته می‌شدند اما اگر بیمه را به خدمات درمانی تغییرداده‌اند باید مابه‌التفاوت این تغییر را به صندوق بازنشستگی پرداخت کنند و این مسئله نیز قانون است و صندوق آن را دریافت می‌کند.”

در شرایطی که اغلب معلمان از وضعیت معیشتی خود گلایه دارند، دریافت این رقم‌های میلیونی برای آنها مشکل‌ساز خواهد شد و باید برای حل و مدیریت آن چاره‌ای اندیشید.