مروج‌الشریعه: آب را از ۳ مسیر ‌وارد خراسان جنوبی می‌کنیم‌

مروج‌الشریعه: آب را از ۳ مسیر ‌وارد خراسان جنوبی می‌کنیم‌

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه صرفه‌جویی در مصرف آب به کل کشور توصیه می‌شود، گفت: آب را از سه مسیر ‌وارد خراسان جنوبی می‌کنیم‌.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمد مهدی مروج الشریعه شب گذشته در نشست خبری استانداران ادوار خراسان جنوبی با اصحاب رسانه اظهار داشت: آب بخش مهم و حیاتی برای استان است، در بحث آب استان، یکی از دستاوردهای نشست ادواری این بوده که آب را از ۳ مسیر وارد خراسان جنوبی کنیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: مسیر نخست از حوزه ساحل منکران از آب های اقیانوسی با احداث یک تصفیه خانه و انتقال آب است که در ۳ حوزه صنعت، معدن و شرب استفاده شود.

مروج الشریعه مسیر دوم را پتانسیل آبی در نیمه های زابل عنوان کرد و تصریح کرد: آب قابل توجهی طی فرآیند زمین شناسی در ۳ گودال به وجود آمده و آب قابل توجهی را در خود جمع کرده که سیستان و بلوچستان را پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه در چاه نیمه زابل بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ میلی متر  در طول سال تبخیر  وجود دارد خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم حدود ۲۵۰ میلی متر مکعب آب را از تبخیر بکاهیم و این مبلغ اعتباری را به صورت مشترک بین ۲ استان تأمین کنیم شاید بتوانیم ۱۰۰ میلی متر مکعب آب را به استان خودمان و ۱۵۰ میلی متر مکعب را در دشت های آن استان استفاده کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه صرفه جویی در مصرف آب به کل کشور توصیه می شود آن هم صرفه جویی های ناشی از نحوه بهره‌برداری و استفاده از آب یادآور شد: با صرفه جویی هوشمندانه می توان آب مورد نیاز قسمت های مختلف را تأمین کرد.

مروج الشریعه با بیان اینکه بیشتر آب مصرفی در بخش کشاورزی است که با صرفه جویی می توان بخش زیادی از آب مورد نیاز قسمت های مختلف را تأمین کرد اظهار داشت: این امر بسیار زمان بر است.

وی با اشاره به پروژه های عمرانی نیمه تمام در استان ها افزود:  در حال حاضر بالغ بر ۷۲ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه پروژه های عمرانی نیمه تمام به دو دسته تقسیم می شوند گفت: پروژه های نیمه تمام عمرانی که تقاضای سرمایه گذاری برای اتمام و اجرا دارند، اگر شورای برنامه‌ریزی و توسعه اجازه دهد ما اعتبار مورد نیاز برای پروژه را به بانک بدهیم تا سرمایه گذار از بانک تسهیلات ۰% دریافت و سود تسهیلات را استانداری پرداخت کند.

مروج الشریعه با اشاره به گردشگری در خراسان جنوبی بیان کرد: ما باید قدر گردشگر را بدانیم چرا که گردشگر ایجاد اشتغال می کند بنابراین امید است اداره کل گردشگری آموزش های لازم را به مردم و مسئولان ادامه دهد.

وی خاطرنشان کرد: اولین سالی است که دولت در مسیر شفاف سازی بودجه در مسیر عینی و عملی گام برداشته است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به درآمد استان گفت: اگر در استان های کمتر توسعه یافته مانند خراسان جنوبی ۵ درصد کاهش بودجه داشته باشند استان دچار تنش شده و راه توسعه تحت تاثیر قرار می گیرد.

مروج الشریعه با بیان اینکه بازارچه ها گاهی ۲۶۰ میلیارد تومان درآمد دارند که به حساب خزانه واریز می‌شود یادآور شد: در این راستا باید تلاش کنیم فعالیت ۳ بازارچه که به هر دلیلی کم شده است فعال شود.

وی با بیان اینکه باید به مولفه های اقتصاد مرز توجه کرد خاطرنشان کرد:  در بحث بازارچه دوکوهانه نهبندان، ۲۰ میلیارد تومان صرف زیرساخت‌های این بازارچه شده است که بازارچه مستعدی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر ورود و خروج دام از این بازارچه انجام می شود تصریح کرد: امید است میل ۷۳ نیز مورد توجه قرار گیرد و بازگشایی آن را شاهد باشیم.

رضایی بابادی استاندار سابق خراسان جنوبی نیز در این جلسه یادآور شد: خوشبختانه خراسان جنوبی در بحث نیروی انسانی قوی است و دانشگاه ها و تحصیل کرده های زیادی دارد که نیازمند همدلی و همراهی است.

علی اکبر پرویزی استاندار سابق خراسان جنوبی نیز در این جلسه ضمن قدردانی از مردم ولایت مدار استان یادآور شد: من در مدت خدمتم در خراسان جنوبی نه به خود و نه به مردم دروغ نگفتم.

انتهای پیام/