مردم از اسارت بره میش تازه متولد شده اجتناب کنند؛

مردم از اسارت بره میش تازه متولد شده اجتناب کنند؛

میش های کوهی در روزهای اولیه زاد و ولد، توان همراهی بره خود را ندارند، در مکان هایی آنها را رها و پس از مدتی به سراغ آنها می روند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مردم و دوستداران محیط زیست خواست اگر با بره تازه متولد شده ای مواجه شدند به هیچ عنوان نسبت به اسارت آنها اقدام نکنند و تنها مورد را به یگانهای حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.
وی عنوان کرد: بزرگ کردن بره های وحشی خیلی مشکل و احتمال زنده ماندن این حیوانات بسیار پایین است.
وی اظهار کرد: افرادی که به صورت خانگی اقدام به نگهداری بره میش ها کنند جریمه نقدی می شوند.
به گفته وی با توجه به وضعیت بارندگی مناسب در سال زارعی جاری پوشش گیاهی مراتع استان از وضعیت بهتری نسبت سالهای گذشته برخوردار است.
زاد و ولد میش های وحشی از اوایل فروردین ماه در خراسان جنوبی آغاز می شود و تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد.
همچنین سرپرست حفاظت محیط زیست درمیان هفته قبل گفت بود : یک راس بره میش ۱۰ روزه، توسط یکی از دوستداران طبیعت تحویل حفاظت محیط زیست این شهرستان شد.
محمد دادی به ایرنا، افزود: یکی از دوستداران طبیعت در روستای«سیدان» هنگام عبور از جاده متوجه حضور یک راس بره میش می شود.
وی اضافه کرد: این دوستدار طبیعت بره میش را تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان داد، با توجه به نیاز این بره میش به غذا هم اینک از طریق شیر دستی تغذیه می شود.
به گفته وی این بره میش از گله جدا شده و دیگر توان پیوستن به والدین و گذشتن از روی صخره ها و سنگ های مرتفع را نداشته است.
وی بیان کرد: این حیوان پس از طی کردن مرحله شیرخواری (دو سال آینده)، تحویل
«سایت های پرورش حیوانات وحشی در اسارت» که زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست است، خواهد شد.
وی از دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده اینگونه موارد اقدام به گرفتن حیوانات نکنند بلکه تنها آن را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند.
وی ادامه داد: دور ماندن حیوانات کوچک از گله احتمال بازگشت مادر برای پیداکردن بچه خود بسیار بالاست.
وی یادآور شد: نگهداری حیوانات شیرخوار بسیار مشکل و احتمال زنده ماندن آنها نیز ضعیف است.
وی با بیان اینکه در سرشماری زمستانه سال گذشته بیش از یک هزار راس قوچ و میش در منطقه حفاظت شده درمیان شناسایی شدند، گفت: زاد و ولد قوچ و میش از اواسط فروردین ماه آغاز شد و تا اواخر فروردین ماه ادامه دارد.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده « درمیان سربیشه» ، « مظفری» ، « آرک و گرنگ» ، « شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش « تالاب کجی نمکزار نهبندان»، «رباط شور» و « نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح(Dorh)، جیک و زیدر، باقران ، کمر سرخ ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر دارد.